کارگران ساختمانی ایران خواستار رسیدگی به وضع کولبران شدند

۲۳ انجمن صنفی کارگران ساختمانی سرتاسر ایران در بیانیه‌ای از شرایط دشوار کاری کولبران و برخورد خشونت‌آمیز با آنان انتقاد کردند و خواستار رسیدگی به وضعیت آنها شدند.
تنظیم: آرام محمدی
اسونیوز: این ۲۳ انجمن صنفی در بیانیه خود که یکشنبه، ۲۶ شهریور منتشر شد، می‌نویسند: «کارگران کولبر انسان‌های شریفی هستند که به دلیل بیکاری و نبود شرایط کاری مناسب و شغلی پایدار در استان‌های مرزی، در ازای دریافت مزدی ناچیز با وجود خطرات بسیار خود را به دست کوران حوادث می‌سپارند و در سخت‌ترین شرایط موجود برای رسیدن به لقمه‌ای نان، در این راه قدم می‌گذارند و متاسفانه بیشترشان به سلامتی به مقصد نمی‌رسند و جان خود را از دست می‌دهند.»
انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی ایران در بیانیه خود تأکید کرده‌اند که « به هیچ وجه کولبران موجودات خطرناکی نیستند که بایستی فقط با گزینه مرگ با آنها روبرو شویم؛ بلکه کولبران، کارگران به ستوه آمده‌ای هستند که به علت بیکاری و نبود شغل و عدم توسعه یافتگی منطقه، تقسیم ناعادلانه ثروت و بی‌توجهی مسولین به نیازها و در واقع اهمال خواسته‌ها و مطالبات مردم، کولبری به آنها تحمیل شده است.»
آنها همچنین در این بیانیه همچون دیگر فعالان مدنی و کارگری ایران از شرایط شغلی کولبران انتقاد کردند و نوشتند که « کارگران و کولبران بدون داشتن تشکلات کارگریِ خود و بی‌بهره از بیمه و بیمه‌های بیکاری، از مظلوم‌ترین و بی‌حقوق‌ترین بخش طبقه کارگران ایران هستند که همانند همه کارگران دچار استثمار و بی‌توجهی شده‌اند. کارگرانی که از سر گرسنگی ناچارند سلامت و زندگی خود را به خطر بیندازند.»
این بیانیه همچنین به آتش‌سوزی عمدی یک ساختمان نیمه‌تمام در سنندج نیز اشاره و از آن به شدت انتقاد کرده است.
دوم شهریورماه در میدان نبوت سنندج، مأموران شهرداری این شهر عمداً ساختمانی نیمه‌تمام و در حال ساخت را به آتش کشیدند. یک کارگر جان داد و کارگر دیگری با ۷۰ درصد سوختگی به بیمارستان منتقل شد. علت آتش‌سوزی درگیری مأموران شهرداری و مالک ساختمان بر سر رشوه بوده است.
در میان امضاکنندگان این بیانیه انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی شهرهایی همچون سقز، بانه، مریوان، کامیاران، آبادان، قم، مشهد، کاشان، لاهیجان، شهرری، بوکان و غیره به چشم می‌خورند.
منبع: رادیو زمانه
PM:05:34:17/09/2017
‌ ‌ 1583 ‌‌بار دیده شده‌‌