دلار با نرخ قطعی 5 رقمی در بازار ایران

ن/افشین دادوند
سخن روز خطاب به شهروندان ایرانی، دلارآمریکایی با نرخ قطعی 5 رقمی خود در بازار ایران مهمان شد. در آن سوی ایران، روزنامه اسپوتنیک روسی خبر داده است، که نمایندگان ایران و آمریکا به زودی بر سر میزمذاکره خواهند نشست!!!

ایران در چند سال اخیر با چالش های گوناگون و بسیار بزرگی روبه رو بوده است و زیان دیدگان اصلی این آزمون ها و تحولات سیاسی و اقتصادی کسی جز مردم ایران نبوده و نیست. چرا که با وجود تغییر و تحولات عمده جهانی و تأثیرات آن بر جامعه ایرانی نمیتوان یک مهم را انکار کرد، آن هم که زمامداران جمهوری اسلامی و و لایت فقیه بسیاری از میدان های برزگ را به لطف صبر و تحمل مردم ایران آزمودند و هم اکنون اگر درعرصه جهانی برای کشورهای قطب و قدرتمندی همچون آمریکا و برخی کشورهای اروپایی به اصطلاح عامیانه آن خط و نشان میکشند، بدلیل عدم وجود اتحاد درمیان مردم ایران و در برخی موارد حتی با اعتماد به رژیم جمهوری اسلامی در خطی هماهنگ و موافق با سیاست های این رژیم حرکت کرده اند. حال پس از مطرح شدن چندین ساله پروژه اتمی ایران و اعمال تحریمات گسترده اقتصادی که از جانب آمریکا و اروپا بر مردم ایران تحمیل شد و در دوره جدید بر سر کار آمدن پریزیدنت ترامپ سیر جدیدی از تحولات را به نسبت ایران شاهد بوده ایم، نشست ها و تعیین تاریخ های مختلف برای اجرای تهدیدها و تحریمات جدید علیه مردم ایران، اکنون این امر، به جدل های لفظی میان صاحبان قدرت در دو کشور منجر شده است. اما دراین میان نباید فراموش کرد، که از یک سو ایالات متحده با اجرای تحریم های گسترده و جدید سبب بالا رفتن روزانه و حتی ساعتی نرخ دلار درایران شده است، که تا حدود زیادی سبب تعطیلی بسیاری از کارگاه ها و مراکز تولیدی شده است. از سویی دیگر اختلاصات میلیون دلاری سران و مدیران رژیم جمهوری اسلامی و از همه مهم تر فرار و پناهنده شدن آنها به کشورهایی همچون آمریکا، کانادا و اروپا به بحثی داغ و جدی برای صاحب نظران و منتقدین این سیاست ها تبدیل شده است.

اکنون یک پرسش بسیار مهم به ذهن متبادر میشود، با وجود آنکه در ماههای اخیر تغییرات انجام شده در کابینه ی پرزیدنت ترامپ و سیاست های جدید دولت آمریکا در قبال دولت جمهوری اسلامی عملاً نشان از قصد صریح کاخ سفید برای تغییر رژیم در ایران داشت. اما با وجود تمامی سیاست های خارجی و تحریمات انجام شده از سوی قدرتهای بزرگ جهانی، مهم آن است، که بخشی از پروسه تغییر را باید خود شهروندان ایرانی عملاً برعهده بگیرند. پروسه ای که تاکنون آن عمومیت لازم را پیدا نکرده است، گرچه اعتراضات شهروندان ایرانی از دیماه گذشته شکل خاصی به خود گرفته و در برهه های مختلف زمانی اعتراضات توده ها و طبقات مختلف در جامعه روی میدهد، اما آنچه جای تأمل دارد، آیا متحد نبودن و گسترده نشدن و به عباراتی همه گیر نشدن اعتراضات در میان مردم ایران چه پیامدهایی را بدنبال خواهد داشت. آنچه که از پشت پرده های سیاست جهانی دیده و به گوش میرسد، نشان از احتمال مذاکره رژیم جمهوری اسلامی و ایالات متحده دارد و مسبب اصلی آن را نیز به نوعی سکوت مردم ایران در مقابل دولت جمهوی اسلامی اعلام کرده اند.

حال با 5 رقمی شدن قطعی نرخ دلار در بازار ایران و افزایش چشمگیر قیمت کالاهای مصرفی و مواد غذایی، کمبود دارو، بروز مشکل در شبکه های تولید انرژی، برنامه برای بالا بردن نرخ سوخت ها از جمله بنزین و گاز از یک سو و استمرار اختلاص های گسترده و برداشت پول های کلان از طریق بانک مرکزی و فروش و اعطای تسهیلات ویژه به مدیران و افراد خاص در سیستم اداری و حکمرانی جمهوری اسلامی آیا مردم ایران به سکوت و صبر خود ادامه خواهند، داد؟
آیا مردم ایران با زندگی در بحران کنار آمده اند و شرایط کنونی را بر هرگونه تغییرات احتمالی ترجیح داده اند؟
پرسش هایی از این دست که امروزه شاید ذهن بسیاری از کنشگران سیاسی و اقتصادی ایران، منطقه و جهان را به خود معطوف کرده است، اما قدر مسلم آنچه که در نهایت باید روی دهد را مردم ایران تصمیم خواهند گرفت. گرچه نباید از تأثیرات جهانی و منطقه ای بر بروز شرایط در روزهای آتی برای ایرانیان چشم پوشی کرد.PM:12:05:29/07/2018
‌ ‌ 786 ‌‌بار دیده شده‌‌