گزارشی کوتاه از فساد مالی 29 هزار میلیار تومانی مسئولین شهرداری تهران و دیگر وزارتخانه های دولتی

ن/ آرام محمدی

آسونیوز/ بنا به گزارش یک منبع آگاه که مورخه 30 سبتامبر برابر با 8 مهرماه سال جاری که به مرکز خبری آسونیوز واصل کرده، فساد مالی و اختلاس به مبلغ 29 هزار میلیارد تومان توسط مسئولین شهرداری تهران صورت گرفته است و گویا جمعی از مسئولین رده بالای شهرداری در پشت این کیس میلیاردی قراردارند و تا کنون از سوی مسئولین و همچنین دستگاه قضایی رژیم واکنشی به این امر نشانه داده نشده است.

در همین راستا، برخی از موسسات مالی و بانکی شرکتها و کمپانی هایی که "تحت نظارت بانک مرکزی و یا نهادهای امنیتی و سپاه" هستند، به سبب اختلاس های کلان و زدو بندهای درون جناحی اعلام ورشکستگی کرده اند و بعضا عامل و یا عاملین این مسئله از کشور خارج شده است.

به عنوان نمونه میتوان به وضعیت پرونده سکه ثامن اشاره کرد که، میلیاردها تومان وجه شهروندان را تحت لوای خرید و فروش سکه به مردم، اختلاس کرد. در همین ارتباط عباس دولت آبادی دادستان تهران اعلام کرد که، یک روز قبل از تشکیل پرونده قضایی برای این موسسه، مسئول و متهم آن از ایران خارج شده است. مورد دیگری از هزران اختلاس مسئولین حکومتی را میتوان به شرکت های پتروشیمی و فولاد تحت نظارت مستقیم خود دولت هستند، اشاره کرد. در همین ارتباط و به اذعان عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، از ابتدای سال جاری تا پایان شهریورماه، 24 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته ایم، اما شرکت های پتروشیمی و فولاد که از انرژی ارزان قیمت استفاده مکنند، تنها چها میلیار دلار را به سامانه "نیما" تزریق کرده اند.

در حالی هر روز از گوشه و کنار کشور خبر از فسادهای مالی میلیاردی مسئولین و آقازاده ها گزارش میشود، که پیشتر نیز در یک مورد دیگر یکی از نمایندگان مجلس و از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، خبر از اختلاس 9 میلیارد دلار ارز دولتی داده بود. به این معنا که، یکی از مسئولین حکومتی 9 میلیارد ارز دولتی را جهت ورود کالا به ارزش هر دلار 4200 تومان دریافت کرده بود، اما وی ارز دریافتی را در بازار آزاد فروخته بود. با این حال، اسحاق جهانگیری از فساد مالی برخی از مسئولان بلند پایه نظام و آقازاده ها خبر داده بود. اما متاسفانه به علت مافیایی بودن فسادهای کلان مالی، اقتصادی و اداری در ایران، و عدم استقلال دستگاه قضایی و قضات، همچنین اعمال نفوذ نهادهای امنیتی در سرپوش گذاشتن این قضایا، تا کنون هیچ اقدامی از سوی هیچ ارگان و نهاد دولتی جهت برخورد با مفسدان مالی و اققتصادی صورت نگرفته است.

از دیگر موارد اختلاس در وزارتخانه ها و ادرات و نهادهای دولتی میتوان اشاره ای به سخنان محمد سلطانی فر "معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی" کرد. وی طی سخنانی از مشکلات روزنامه های کشور و کمبود و گرانی کاغذ بیان داشت که، برخی مفاسد در واردات کاغذ توسط افرا مجهول الهویه صورت میگیرد. وی در ادامه اظهار کرد، برای دو نفر از وارد کنندگان کاغذ که حدود 24 میلیون یورو برای واردات کاغذ دریافت کرده بودند، پرونده قضایی تشکیل شده است. اما این پرونده نیز راه بجایی نبرده و این اختلاس در وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است.

قابل ذکر است که، طی سالهای اخیر فساد مالی مسئولین حکومتی در نهادها، ارگانها و شرکت های دولتی و خصوصی در ایران روند افزایشی داشته است و بخشی از اقتصاد ورشکسته ایران و فشار مضاعف اقتصادی بر شهروندان ایرانی با این اقدامات مرتبط میبآشد.PM:03:44:30/09/2018
‌ ‌ 654 ‌‌بار دیده شده‌‌