طنز نوشته ای سیاسی، اقتصادی در باب وضعیت مردم در زمان تحریم ها

ن/ محمد نصری قصریک
کشورهایی که مورد تحریم قرار می گیرند با مشکلات اقتصادی و اجتماعی فراوانی مواجه می شوند، افزایش تورم و به دنبال آن افزایش قیمت کالاها، بسته شدن کارخانه ها و تعطیلی صنایع و بالطبع آن افزایش بیکاری، عدم کنترل واردات و صادرات و افزایش انحصارطلبی و شکل گیری مافیای تجاری و مواردی بسیاری شبیه به این می تواند تحت تاثیر تحریم به وجود آید. همچنین تحریم ها تاثیر زیادی بر رفاه عینی و ذهنی مردم می گذارند که همگی این اهداف در مورد مردم ایران محقق نشده است!چطور!؟ برای تفهیم این مطلب به بیان گوشه ای کوچک از دستاوردهای ایران در زمان تحریم ها می پردازیم:

1 - دولتمردان توانستند به مردم نشان بدهند که علم ریاضیات و حسابداری کلا علم مزخرفی بوده و اصلا پایه و اساس علمی ندارد! مثلا امکان دارد قیمت همه اجناس دو سه برابر شود اما تورم 30 درصد باشد! و یا اینکه می شود یک نفر ماهی 600هزار تومان حقوق بگیرد و هر ماه بیش از یک میلیون تومان خرج کند. گفتنی است بر اساس علم ریاضیات قبلا چنین موردی غیرممکن بود و 600هزار از یک میلیون کمتر بود. 2 - اعتماد به نفس ایرانیان اینقدر بالا رفته که همه فکر می کنند وضعیت رفاهی شان از اروپا و آمریکا بالاتر می رود و از جای جای جهان مردم به ایران پناهنده می شوند.

3 - دستاورد دیگر این بود که مردم متوجه شدند ریاضیاتشان چقدر ضعیف بوده است! پیش از این تا میلیارد بلد بودند و فکر می کردند بزرگترین عدد دنیا میلیارد است! مثلا می دانستند که 1000میلیون تومان می شود یک میلیارد ریال! اما بعد از جریان اختلاس های اندی میلیارد تومانی متوجه شدند ریاضیاتشان چقدر ضعیف بوده است .

4 - در طی این دوره ها ادبیات فارسی نیز غنی تر از گذشته شد. برخی ضرب المثل ها (همچون ؛ اون ممه رو لولو برد، آب رو بریز اونجا که می سوزه و ...!) که در حال فراموش شدن بودند، تولدی دوباره یافتند و ادبیات نفسی تازه کشید . البته در این سال ها ضرب المثل های جدیدتری همچون "وعده رو کی داده، کی محقق کرده!" و ... نیز کشف و ایضا خنثی شدند. همچنین اختراعاتی هم شد ؛ مثل کلید تدبیر و امید یا اقتصاد هوشمند مقاومتی و ...

5 - ابتدا دولت قصد داشت بیکاری را ریشه کن کند که به دلیل هزینه زا و وقتگیر بودن، تصمیم به ریشه کن کردن بیکار گرفت! بدین ترتیب برای خودش قانونی تعریف کرد که اگر فردی در هفته 2 ساعت کار کند دیگر بیکار نیست! در نتیجه الان ایران رتبه ی اول در اشتغال را دارد . فوق لیسانس بادکنک فروش تحفه ی اعلای این دستاورد است.

اتحادیه ی اروپا ، روسیه، چین و .... بیچاره ها همه به جناب ترامپ میگفتند و میگویند که این راهی که تو می روی به ترکستان است چرا که تحریم ها برای ایران دستاوردهای زیادی به ارمغان می آورد ولی اون از خر شیطون که پیاده نمیشود.

درعوض در ادامه چندتا از زیان‌های بی‌شماری را بیان می کنیم که در صورت رفع تحریم ها به ایران وارد می شود:

1- مسافرت با هواپیما دیگر برای ایرانی ها لذت و هیجانی نخواهد داشت چرا که ملت ایران تا پیش از رفع تحریم وقتی سوار هواپیما می‌شدند، توی گوشی هایشان علاوه بر یک airplane mode یک حالت دیگر هم به اسم khof o raja mode ظاهر می‌شد که باعث می‌شد هر کسی زنگ بزند با آهنگ پیشواز «میرن آدما از اونا فقط خاطره هاشون به جا می‌مونه» مواجه شود. نمودش هم در این بود که دست هر کدام از سرنشین‌ها نفری یک گل بود که با کندن گلبرگ‌ها می‌گفتند «میشینه، نمیشینه... می‌افته، نمی‌افته» .

2 - با برداشته شدن تحریم‌ها فرصت‌های اقتصادی از جوان‌ها گرفته میشود. چرا که در زمان تحریم الگوی همه جوانان ایرانی، بابک زنجانی بود و همه می‌خواستند بابک زنجانی شوند که به کشورشان خدمت کنند. بعد از تحریم دیگر نهایت آرزوی یک جوان می‌تواند این باشد که به موفقیت کامبیز توتو برسد که میگویند با پیش‌بینی نتایج لیگ دسته سه قزاقستان الان خودروی آزرا خریده است.

3 - در زمان تحریم، کشتی‌های ایران برای دور زدن تحریم با پرچم کشورهای کمتر شناخته شده تردد می‌کردند و این کار باعث می‌شد این کشورها احساس غرور کنند و هر نیم ساعت یک بار بگویند پرچم بالااااست! رفع تحریم‌ها و پایین آوردن پرچم این عزیزان ، باعث می‌شود اینها هم با ایران قطع رابطه کنند.

4 - با رفع تحریم ها دیگر ملت شریف ایران از محصولات با کیفیتی چون تخم مرغ چینی بی بهره می شوند و مجبور هستند از اجناس بی کیفیت و آشغال اروپایی و آمریکایی استفاده کنند.

البته این مطلب مهم را هم باید ذکر کرد که آمریکا هر چقدر هم تلاش کند کارش آب در هاون کوبیدن است چرا که دولت مردان ایران هم بیکار ننشسته اند و تلاش و کوششهای تیم اقتصادی دولت باعث گردیده که قیمت کالاها بیش از چهار برابر افزایش پیدا نکند . این روزها هم دلار و سکه طلا هم الکی مشغول مانور دادن در اقتصاد با ثبات ایران هستند ، در این رابطه ذکر چند نکته بسیار مهم و ضروری به نظرمیرسد:

ـ دلار پولی خارجی است قیمت آن به 20000 هزارتومان هم برسد این افزایش قیمت تاثیری بر ریال همیشه قهرمان سرافراز نخواهد داشت.

ـ در رابطه با افزایش قیمت سکه طلا هم می توان گفت که این فلز قیمتی نیاز سفره ای مردم نمی باشد لذا بالا رفتن قیمت آن تاثیری بر نان خشک سفره مردم نخواهد داشت. افزایش قیمت سکه طلا در واقع یک جنبش جهت دفاع از حقوق زنان محسوب میگردد زیرا باعث میگرددزنانی که مهریه آنان سکه طلاست ، ارزش مادی و معنویشان بالاتر برود و این هم از نتایج مبارزات 25 نوامبر است و ربطی به تحریم ها ندارد. کسانی هم که به سکه نیاز ضروری دارند می توانند از سکه های ۵۰۰۰ ریالی استفاده کنند.

ـ دلار کاغذ پاره ای بیش نیست ، پس نباید چشم امید بهافزایش قیمت یک کاغذ پاره بست، یک کاغذ پاره چه حرفی در مقابل قهرمان پهلوان جهان، ریال همیشه سرافراز دارد.

- پول ملی ایران ، ریال همیشه قهرمان چنان در مقابل سایر ارزها قدرمند است که مردم خوشبخت ایران تنها با 45 هزار تومان یارانه می توانند زندگی شاهانه و تجملاتی شاهزاده های سعودی را داشته باشند.PM:01:03:02/11/2018
‌ ‌ 706 ‌‌بار دیده شده‌‌