نوشته ای به بهانه روز جهانی ایدز و روند افزایش مبتلایان این بیماری در ایران

تنظیم/ آرزو کمانگر
از سال ١٩٨٨ اول دسامبر برابر با دهم آذر ماه،  روز جهانی ایدز نامگذاری شده است که مردمان سراسر دنیا در این روز با روبانهای قرمز که نماد این بیماریست یادآور مهلک ترین بیماری شناخته شده تا به امروز هستند.
ایدز برای اولین بار در سال ١٩٨١ در بین مردان هم جنسگرا و معتادان تزریقی در آمریکا مشاهده شد. این بیماری در افرادی که دارای  سیستم دفاعی بدنی ضعیفی هستند، ملموس تر میشود.
اچ‌آی‌وی شکلی جهش‌ یافته از ویروسی است که شامپانزه‌ها را گرفتار می‌کند و ویروس «نقص ایمنی میمونی» نام دارد. به نظر می‌رسد که این ویروس در اصل متعلق به نخستی‌سانان مرکز آفریقا بوده و در اوایل سده بیستم میلادی به بدن انسان منتقل شده‌اند.
تماس جنسی بدون پیشگیری با فرد آلوده به ایدز، استفاده مشترک از سوزن یا سرنگ آلوده به این ویروس، انتقال این ویروس از مادر به فرزند در حین بارداری، زایمان و حتی شیردهی از راه های انتقال بیماری ایدز میباشد.
بیماری ایدز در جهان به شکل گستدره ای درحال شیوع است به طوریکه عامل مرگ میلیونی بیماران مبتلا به این ویروس در جهان است. کشورهای جنوب صحرای آفریقا، تأثیر پذیرترین منطقه در شیوع این بیماری هستند.
از زمان شیوع بیماری ایدز در سال‌های دهه ۸۰ تا کنون بیش از ۷۷ میلیون نفر مبتلا به بیماری ایدز شده‌اند. همین آمار از آن حکایت می‌کند که بیش از ۳۵ میلیون نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داد‌ه‌اند. تعداد افراد مبتلا به این بیماری بر اساس آمارهای سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۴۰ میلیون نفر بوده است.
بر پایه آمار منتشر شده، در سال ۲۰۱۷ حدود "یک میلیون و ۸۰۰" هزار نفر دیگر به بیماری ایدز مبتلا شده‌اند. این در حالی است که سازمان ملل بر آن است تا موارد جدید ابتلا به این بیماری را تا سال ۲۰۲۰ به ۵۰۰ هزار نفر در سال کاهش دهد. 
بر اساس آمارهای رسمی حکومتی، ایدز در ایران نیز در میان زنان و جوانان افزایش یافته است. آمارها نشانگر آن است که اعتیاد تزریقی و رابطه ی جنسی عمده ترین راه های آلودگی به ویروس ایدز در ایران است. اما به‌ت دریج ابتلا از طریق رابطه جنسی افزایش پیدا کرده و شمار مبتلایان در بازه زمانی ۲۱ تا ۳۵ سال نیز افزایش یافته است.
طبق آخرین آماری که در رسانه های حکومتی در ارتباط با بیماری ایدز در کشور منتشر شده حدود ٦٦ هزار شهروند ایرانی مبتلا به بیماری ایدز هستند، که از این تعداد تنها ٤٠ درصد از آنها شناسایی شده و تحت درمان قرار گرفته اند. این درحالیست که بسیاری از کارشناسان شمار واقعی مبتلایان به ایدز در ایران را بسیار بیش‌تر از آمارهای رسمی می‌دانند. با توجه به اعمال نفوذ نهادها و ارگانهای امنیتی تا کنون سازمان بهزیستی و یا وزارت بهداشت جهت تنویر افکار عمومی آمار دقیقی از افراد مبتالا به ویروس ایدز منتشره نکرده اند و هیچ گونه برنامه ای جامع جهت جلوگیری و یا ممانعت از گسترش این بیماری در دست اقدام و تدوین ندارد.


PM:02:56:01/12/2018
‌ ‌ 643 ‌‌بار دیده شده‌‌