استمرار بازداشت فعالان عرصه محیط زیست در کردستان

 

تنظیم/ آرام محمدی
آسونیوز
/ در ادامه بازداشت های گسترده اخیر فعالان زیست محیطی و مدنی در کردستان، دوشنبه برابر با 17 دیماه سال جاری، زانیار ضمیران از فعالان زیست محیطی در محل کارش در اداره آبفای منطقه ای کردستان بازداشت و به اداره اطلاعات سنندج منتقل شد. ضمنا، بازداشت نامبرده همراه با ضرب و جرح بوده است. در همین ارتباط، یکشنبه مورخه 16 دیماه امسال نیز آمانج قربانی فعال محیط زیستی و کارمند اداره محیط زیست کامیاران در محل کارش بازداشت شد و به بازداشتگاه های امنیتی سنندج انتقال یافت.
همزمان تعدادی دیگر از فعالان زیست محیطی و مدنی اهل کامیاران با اسامی "راشد منتظری، حسین کمانگر، بختیار کمانگر، رضا اسدی، هادی کمانگر، فاضل قیطاسی و عیسی فیضی از سوی نیروهای وابسته به اطلاعات بازداشت، و آنان نیز به بازداشتگاه های امنیتی در سنندج منتقل شده اند.

قابل توضیح است که، اخیرا حسین خوش اقبال معاون سیاسی و امنیتی استانداری کردستان در اظهاراتی با خبرگزاری مهر، فعالان بازداشت شده محیط زیستی را بدون دادگاهی کردن به اتهام دست داشتن در مرگ راننده آمبولانس جمعیت هلال احمر متهم کرده است.

غروب جمعه 29 تیرماه امسال کوهسار فاتحی راننده آمبولانس هلال احمر در نزدیکی روستای بیار واقع در خروجی کامیاران توسط افراد مسلح ناشناس کشته شد. عوامل امنیتی ترور وی را به فعالان زیست محیطی نسبت داده اند.

بازداشت فعالان محیط زیست در کردستان تداعی و یادآور بازداشت دسته جمعی تعدادی ازفعالان این عرصه در سال گذشته است و زنگ خطر بازداشت فعالان محیط زیست ایران در کردستان به صدا درآمده است. در بهمن ماه سال 96 خورشیدی جمعی از فعالان محیط زیست از جمله کاووس سید امامی "خودکشی شده در زندان"، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیاتی، امیر حسین خالقی، سام رجبی، طاهر قدیریان و مراد طاهباز به اتهامات امنیتی همچون جاسوسی و فساد فی الارض بازداشت و روانه زندان اوین شدند.

در طول مدت بازداشت فعالان محیط زیست، مراجعه و پیگیری وکلا و خانواده های آنان راه به جایی نبرده و همچنان در زندان بسر میبرند. اکنون در آستانه این بازداشتها، دستکم 12 تن دیگر از فعالان این عرصه در کردستان بازداشت و به ادارت امنیتی منتقل شده اند.

در همین زمینه و در طی 20 روز گذشته بالغ بر 30 شهروند کورد مدنی دیگر در شهرهای مختلف کردستان به اتهامات گوناگون از جمله ارتباط و همکاری با احزاب کورد اپوزیسیون بازداشت، و تحت شکنجه نیروهای امنیتی قرار گرفته اند.


 


PM:06:59:08/01/2019
‌ ‌ 395 ‌‌بار دیده شده‌‌