معوقات مزدی 10 ماه ی پرستاران سنندج

ن/ آرام محمدی

آسونیوز/ علیرغم فشار کاری مضاعف بر جامعه پرستاری و روند افزایش ساعات کاری این قشر از اجتماع، بخش قابل توجهی از پرستاران و کادر خدماتی مراکز درمانی سنندج، بیش از 10 ماه معوقات مزدی و کاری خود را دریافت نکرده اند. عدم پرداخت معوقات و حقوق ماهیانه پرستاران از یک سو، و از سوی دیگر نبود نیروی انسانی در بخش پرستاری و اضافه کاری های غیر معمول و طولانی پرستاران، منجر به معضل و چالشی جدی در پیش روی صنف پرستاران در ایران و کردستان شده است. به گفته برخی از پرستاران در سنندج، هر پرستار با توجه به موقعیت کاری خود، میبایست چندین ساعت اضافه کاری نماید و خلاء نیروی انسانی را پر کند. اضافه کاری پرستاران در سنندج و دیگر شهرهای کردستان در حالی بلاجبار بر آنان تحمیل میشود که، حق اضافه کاری آنان پرداخت نمیشود.

از عمده مشکلات پرستاران در شهرهای کردستان را میتوان به "عدم توجه کافی مسئولین، سازمان نظام پرستاری، عدم رسیدگی وزارت بهداشت و درمان در خصوص رفع مشکلات و موانع پرستاران، نبود کادر و نیروی انسانی، پائین بودن حقوق و دیگر مزایا، عدم پرداخت موقات مزدی، واگذاری آن به بخش خصوصی و پیمانکاری" و غیره را نام برد. موارد فوق الذکر بخشی ناچیزی از مشکلات و معضلات جامعه پرستاری که در حال حاضر در این رشته مشغول به فعالیت هستند، میبآشد. با توجه به حساسیت های جامعه پرستاری، میبآیست دغدغه دانشجویان کنونی و گذشته این رشته و یا فارغ التحصیلان رشته پرستاری را به این مقوله افزود.

در همین راستا، و علیرغم پیگیری های مکرر پرستاران ایران و کردستان در مورد مشکلات پیشروی این حرفه، و با توجه به تورم و گرانی سرسام آور در جامعه امروز ایران، تا کنون هیچ تلاش جدی در جهت رفع مشکلات آنان در دستور کار دولت و مجلس قرار نگرفته است و هر از چندگاهی شاهد اعتراضات عمومی پرستاران در استانها و شهرهای مختلف ایران هستیم.

مشکلات جامعه پرستاری به بی کفایتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مرتبط است و این مشکلات ریشه ای، مزمن و اساسی است. این مهم، محصول عملکرد ضعیف وزارت بهداشت در حوزه پرستاری و حتی سنوات کاری آنان در گذشته بوده است. به نوعی دیوار بی اعتمادی عریض و طویلی میان جامعه پرستاری، سازمان نظام پرستاری و وزارت بهداشت وجود دارد و جهت رفع مشکلات پرستاران عزم و اراده جدی را می طلبد. شاید به نوعی عدم بکار گیری مدیران رشته پرستاری در رده های بالای مدیریتی کشور را از عمده ترین این مشکلات دانست. بلاخص مدیران زن، که با توجه به نگاه مغرضانه حکام و مسئولین حکومتی به جامعه زنان، خلع حضور مدیران پرستار تحصیلکرده "زنان" را در رده های بالای مدیریتی کاملا ملموس و مشهود است.

نا گفته نماند که بیشترین مشکلات و دغدغه های پرستاران در ایران و شهرهای کردستان، مربوطه به دولت گذشته و حال روحانی است.PM:01:42:15/01/2019
‌ ‌ 590 ‌‌بار دیده شده‌‌