انتشار و پخش اعترافات اجباری فعالان کارگری در قالب سناریو سازی وزارت اطلاعات

ن/ آرام محمدی

آسونیوز/ حساب توییتری رسانه حکومتی رژیم اسلامی "صدا و سیما" به سبب پخش و انتشار اعترافات اجباری فعالان کارگری از جمله "اسماعیل بخشی، علی نجاتی و سپیده قُلیان" مسدود شد. اعترافات اجباری و تحت شکنجه فعالان کارگری شرکت نیشکر هفت تپه در قالب سناریو و برنامه ای تلویزیونی موسوم به "طراحی سوخته" صورت گرفته است.

مستند موسوم به "طراحی سوخته" با نسبت دادن اتهاماتی به جریان های کارگری و پخش اعترافات تحت شکنجه برخی از فعالان کارگری از جمله سپیده قُلیان و اسماعیل بخشی "نماینده کارگران معترض نیشکر هفت تپه" و دیگر معترضین کارگری پرداخته است.

رژیم اسلامی هر از چندگاهی جهت انحراف افکار عمومی، اقدام به سناریوسازی و انتشار اخبار ضد و نقیض و غیر واقع در مورد فعالان مختلف کارگری، مدنی، سیاسی و غیره می کند و با ساخت انواع مستندها و کلیپ های گوناگون اعتراف گیری اجباری، در راستای بدنام کردن چهرهای شناخته شده مردمی حرکت کرده و در این راه، و با توجه به در اختیار داشتن و سیطره بر رسانه های داخلی و خارجی تحت تسلط خود، اقدام به محکوم کردن منتقدین، و در عین حال سرکوب و حذف فیزیکی مخالفان خود می کند. به عنوان نمونه اعتراف صریح و روشن هم سلولی و هم بند سینا قنبری "بازداشت در دیماه سال گذشته" در خصوص چگونگی مرگ وی در زندان اوین را میتوان مدرکی بر این ادعا دانست. راهکاری غیر قانونی و غیر انسانی که رژیم اسلامی به آن وجه و مشروعیت قانونی داده است.

در همین ارتباط، صبح روز یکشنبه برابر با 30 دی ماه سال جاری، با یورش ماموران امنیتی به منزل پدری سپیده قلیان، وی به همراه برادرش بازداشت و به مکان نامشخصی منتقل شدند. نامبرده پیشتر در جریان اعتراضات گسترده کارگران نیشکر هفت تپه بازداشت، و سپس با تودیع وثیقه 500 میلیون تومانی به طور موقت آزاد شده بود. گزارشات حاکی از بازداشت این فعال اجتماعی به همراه برادرش با ایجاد اعمال ضرب و شتم بوده است. در همین راستا، یک فایل صوتی از مکالمه سپیده قلیان با یکی از ماموران وزارت اطلاعات، مبنی بر تهدید بر اینکه اگر فشار این نهاد امنیتی بر وی اعمال شود، اقدام به خودکشی خواهد کرد و مسئولیت آن با وزارت اطلاعات خواهد بود. پس از انتشار این فایل صوتی، کنشگران مدنی و سیاسی احتمال اقدام به قتل رساندن سپیده قُلیان توسط ماموران امنیتی را دوچندان میدانند. اقدامی که رژیم اسلامی بارها و بارها در بازداشتگاه های امنیتی و زندانهای حکومتی مرتکب شده است.

بر اساس اصل 38 و 39 قانون اساسی در ایران و همچنین ماده 14 معاهده بین المللی که ایران نیز آنرا امضاء کرده است، اعترافات تحت شکنجه و اجباری ضبط شده تلویزیونی شهروندان به هیچ نوعی ارزش قضایی ندارد و فاقد هر گونه وجاهت قانونی است.

در همین زمینه پیشتر نیز رژیم اسلامی بارها زندانیان سیاسی، مدنی، کنشگران محیط زیستی و خانواده های آنان را با شیوه و طرق مختلف و فشار مضاعف و دوچندان وادار به اعتراف اجباری کرده است.PM:08:59:20/01/2019
‌ ‌ 698 ‌‌بار دیده شده‌‌