جامعه پزشکی همچون دیگر اصناف جامعه ایرانی زیر یوغ فقر

ن/ آرام محمدی

آسونیوز/ رئیس انجمن دانشگاه های علوم پزشکی رژیم اسلامی اذعان کرد که، اغلب پزشکان و جامعه پزشکی ایران همچون دیگر اقشار و اصناف جامعه تحت تاثیر فقر قرار دارند و جامعه پزشکی کشور نیز از این قاعده، مستثنی نیست. در همین زمینه وزیر بهداشت و درمان نیز بارها به مشکلات درمانی کشور و تعطیلی و همچنین معضلات پیشروی این حرفه، بویژه کمبود دارو و تجهیزات پزشکی و درمانی در مراکز و بیمارستانهای ایران اشاره کرد.

در حالی که کارگزاران رژیم به وضعیت بد درمانی مردم اعتراف می کنند که ایران در بد ترین شرایط ممکن اقتصادی قرار دارد و شهروندان ایرانی با مشکلات مضاعف و عدیده ای همچون کمبود دارو و یا با تامین هزینه های سرسام آور آن مواجه هستند و حکام ایران و وزارت بهداشت بارها به ارسال دارو با تُناژ بالا و همچنین تامین نیازها و تجهیزات پزشکی برای نیروها و گروه های شبه نظامی تحت حمایت خود در دیگر کشورها اقدام کرده است.

در همین ارتباط و به گفته ایرج فرزاد از مسئولان انجمن علوم پزشکی دانشگاه های ایران، مشکلات پزشکی در ایران، چه در بخش دولتی و یا خصوصی در شرایط نابسامانی قرار دارند. فرزاد همچنین به دو مورد از مشکلات پیشروی جامعه پزشکی در ایران اشاره کرد. یکی اینکه از یک سو گفته میشود پزشکان و جامعه پزشکی در وضعیت خوب اقتصادی و درآمدی قرار دارند و از دیگر سو، اغلب پزشکان کشور در زیر یوغ فشار اقتصادی هستند. ناگفته نماند که در این میان، تنها تعدادی افراد سودجو و مافیای دارویی و تجهیزات پزشکی که اکثرا نیز وابسته به حکومت بوده و یا با نهادهای امنیتی و نظامی همچون سپاه، و یا افراد ذیصلاح از راه قاچاق دارو نفع میبرند.

در همین راستا، ایرج خسرونیا از کارگزاران رژیم و مسئول جامعه پزشکان "داخلی" در پاسخ به این پرسش که آیا جامعه پزشکی کشور نیز تحت تاثیر تورم، رکود حاکم بر بازار و نهایتا فشار اقتصادی هستند؟ نامبرده ضمن اعتراف به ورشکستگی اقتصادی ایران اعلام کرد، خط فقر یعنی درآمدی زیر 4 میلیون تومان در ماه، و این امر در حالی است که پزشکان کشیک که قبلا بازنشسته و خانه نشین شده اند، بین یک تا دو میلیون تومان مستمری و دریافتی دارند. و این نشان از آن دارد که تمامی پزشکانی که در این چارچوب قرار دارند، زیر خط فقر محسوب میشوند.

لازم به یادآور یست که پس از اعمال دور دوم تحریم های آمریکا بر علیه ایران، و فشار دو چندان اقتصادی بر شهروندان ایرانی، و به گفته کارشناسان اقتصادی و کنشگران مدنی، خط فقر در تهران 10 میلیون تومان و در دیگر استانها و شهرستانها، 5 میلیون تومان است. ایرج خسرو نیا همچنین در اظهاراتی عنوان کرد که، تنها 5 درصد از پزشکان ایرانی دارای درآمد مکفی هستند و 50 تا 60 درصد آنان نیز با تامین مخارج زندگی و امرار معاش دست و پنجه نرم میکنند.

از دیگر سو، سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت رژیم، به عدم درمان به موقع، تامین نیروی انسانی و متخصص در مراکز و ناتوانی در تامین نیازهای اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی در بیمارستانها و مراکز درمانی اشاره کرده و همچنین اشاره ای به تعطیلی تعداد بیشماری از کمپانیا های داروسازی در ایران داشت. با توجه به شرایط فوق الذکر و علیرغم اعلام توانایی دولت و وزارت بهداشت در خصوص تامین برخی از اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی، جمع کثیری از داروخانه های سراسر ایران با کمبود نقدینگی مواجه بوده و قدرت خرید داروهای مورد نیاز را ندارند.

علیرغم اعلام رسمی آمریکا در جهت عدم تحریم دارویی بر علیه ایران، متاسفانه بی کفایتی و سوء مدیریت مسئولین وزارت بهداشت، و همچنین ارسال محموله های دارویی برای تامین درمان گروه های مسلح تحت حمایت رژیم در خارج از مرزها، مردم ایران در زمینه تامین دارو و پرداخت هزینه های درمانی با مشکلات فراوان و چالشی جدی در این زمینه روبرو هستند. در حالی بیماران و خانواده های آنان از بی تدبیری مسئولین حکومتی در رنج مطلق هستند که، حسن روحانی از یک سو بارها در سخنرانی ها و جلسات هیئت دولت از برنامه های "طرح تحول سلامت" سخن گفته، و وعده هایی در خصوص خدمتگذاری بیشتر به مردم در زمینه درمان و حمایت های بیمه ای دولت به شهروندان را بیان نموده است، و از سوی دیگر این اظهارات روحانی در حالی ابراز میشود که وزارت بهداشت با سرپرست اداره میشود نه با وزیر. و متاسفانه تا کنون هیچیک از وعده های حسن روحانی و کابینه وی تحقق نیافته است.AM:10:09:03/02/2019
‌ ‌ 238 ‌‌بار دیده شده‌‌