برگزاری باشکوه روز کومه له در شهر کلن آلمان+ عکس

آسونیوز/ روز شنبه مورخ ۱۶ فوریه ۲۰۱۹ میلادی به مناسبت بزرگداشت روز کومه له در شهر کلن آلمان مراسم باشکوهی با حضور جمعی از اعضا، کادرهای سابق و فعلی کومله، رهبری این حزب و تعداد کثیری از فعالان سیاسی مستقل و نمایندگان احزاب و جریانات فعال سیاسی برگزار شد. مراسم ابتدا با سرود بانگه واز سرود رسمی حزب کومله کردستان ایران و یک دقیقه سکوت برای ادای احترام به جانباختگان چهل سال فعالیت علنی کومله آغاز به کار کرد.
در ادامه سهیلا بابک مجری برنامه ضمن خیرمقدم به مهمانان، با خواندن اشعاری حماسی به همراه نوازندگی هنرمند جمشید آریانا دستور کار مراسم را اعلام کرد. به نمایندگی از کمیته آلمان کومله رفیق فرزاد شریفی در شروع مراسم ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان، سخنانی کوتاه ایراد کردند. رفیق عبدالله مهتدی دبیر کل کومله، در ادامه سخنانی را به مناسبت این روز ایراد کرد. آقای مهتدی در سخنانشان ضمن بزرگداشت روز کومله و تحلیلی جامع از وضعیت کنونی منطقه و ایران، سرخط اهداف حزب کومله برای مواجهه شدن با تغییرات پیش رو را بیان کردند.
آقای مهتدی در سخنانشان ضمن اشاره به مبارزات مردم ایران و بالاخص ملت کورد خاطر نشان ساخت که مردم ایران و مبارزات برحق مردم از قیام دیماه وارد فاز جدیدی شده است که لزوم برنامه ریزی تازه و هماهنگی منظم تر جریانات و احزاب کُردی و همچنین ملت کُرد را طلب میکند. ایشان سرخط پیشنهادات خود را برای فصلی نوین در مبارزات حق طلبانه ملت کُرد اعلام کردند: برگشت به جامعه و گوش دادن به خواسته ها و سخنان جوانان و نسل تازه فعالان سیاسی جامعه کردستان، رایزنی در مورد چگونگی اداره کردن کردستان تا هنگام برگزاری اولین انتخابات آزاد و تشکیل اولین پارلمان کردستان، تشکیل کنگره ای متشکل از تمامی احزاب سیاسی کردستان ایران و همچنین فعالان سیاسی مستقل و روزنامه نگاران و چهره های آکادمیک برای استارت تشکیل یک دولت در تبعید، تشکیل شورای هماهنگی نیروهای پیشمرگ به منظور تشکیل ارتش مستقل کردستان در آینده، تلاش برای به راه انداختن تلویزیونی مستقل پروفشنال برای ملت کرد در کردستان ایران، تشکیل شورای مشترک از احزاب برای برقراری روابط دیپلماتیک با اپوزیسیون ایرانی و کشورهای خارجی و یک خط سر فصل خواسته های ملت کرد در چهارچوب پروتکلی مشترک.
آقای مهتدی ضمن اشاره به این پیشنهادات، اعلام کردند که در هر گونه پیشنهاد دیگر به منظور به راه انداختن گفتمانی ملت محور آماده رایزنی با تمام جریانات سیاسی کردستان ایران هستند. پس از سخنان آقای مهتدی چندی از نویسندگان و شاعران کورد مانند رفقا جمشید بھرامی و دیمن سھرابی با خواندن اشعاری حماسی مراسم را ادامە دادە و نمایندگان احزاب و جریانات سیاسی با خواندن بیانیه هایی روز کومله را گرامی داشتند.
در ادامه چندی از فعالان و پیشمرگهای قدیمی کومله با ایراد سخنان و تعریف خاطراتی از جانباختگان کومله ضرورت هماهنگی و ایجاد پُلی برای همدلی بیشتر نسل تازه پیشمرگان کومله با کادرهای قدیمی تر را خاطر نشان کردند. در ادامه مراسم، هنرمند جوان خانم سولین مرتضایی با نواختن ساز ساکسوفون در مراسم شرکت کرد. بخش دوم مراسم نیز با هنرمندی استاد میکاییل و شیرکو مریوانی تا پاسی از شب ادامه داشت.

AM:09:24:19/02/2019
‌ ‌ 393 ‌‌بار دیده شده‌‌