ختم شدن یک سوم ازدواج ها به طلاق/ هرساعت 21 طلاق در سال 96 خورشیدی

تنظیم/ گیسو یاری
آسونیوز
/ رییس کانون سر دفتران ازدواج و طلاق با بیان اینکه در سال 96 خورشیدی در ایران در هرساعت 21 طلاق و 70  ازدواج به ثبت رسیده، گفت: در مجموع نزدیک به یک سوم ازدواح ها به طلاق ختم شده اند.

وی یکی از علل افزایش طلاق در کشور را مشکلات قانونگذاری دانست و عنوان کرد: تا قبل از سال ۱۳۷۱ خورشیدی، زوجین برای طلاق توافقی نیازی به مراجعه به دادگاه خانواده نداشتند و مستقیم به دفاتر طلاق می‌رفتند و طلاق خود را ثبت می‌کردند. قانون گذار برای ایجاد مانع با تصویب قانون گرفتن گواهی عدم سازش از دادگاه‌های خانواده و پیش بینی داوری برای جلوگیری از سرعت این روند اقدام کرد. اما متأسفانه این راهکار قانونی نه تنها جلوی کار را نگرفت بلکه منجر به استفاده شخصی دادگاه‌ها شد. به این معنی که پیش از این خویشاوندان نسبی و سببی زوجین باید به عنوان داور حضور پیدا می‌کردند. دادگاه واحد داوری تشکیل داد و با پرداخت هزینه از ناحیه زوجین بخش حضور نمایندگان سبب و نسبی زوجین در جلسات حذف شد و این اقدام منجر به درآمدزایی برای مجتمع‌های قضائی شد و نقض غرض قانونگذار برای کاهش طلاق توافقی شد.

وی، افزود: با بررسی و آسیب شناسی علل طلاق مشخص شد در مواردی که دلایل شخصی عامل طلاق زوجین بود چند دلیل عمومیت بیشتری داشت. مانند اینکه زوجین جایگاه ازدواج را به صورت کامل برای خود روشن نکرده بودند و تصورشان این بود که همانند رابطه دوستی پیش از ازدواج، رابطه شأن ادامه پیدا می‌کند. از طرف دیگر کاهش مسئولیت پذیری زوج و زوجه، ورود تشریفات و تجملات به موضوعات ازدواج از دیگر علل اولویت دار طلاق زوجین بود. بر اساس تحقیقات ۹۰ درصد افرادی که ازدواج‌های آنها تابع شرایط سنتی بوده است درگیر پروسه طلاق نمی‌شدند و در مقابل سنت‌ها و انتظارات برای تجمل گرایی منجر به طلاق می‌شد. مورد دیگر اینکه زوجین تصور درستی در مورد سختی زندگی و انتخاب شریک زندگی خود نداشتند. تأثیر اشتغال منفی زن در زندگی مشترک و عدم تطابق زوج و زوجین در رابطه با این موضوع نیز یکی دیگر از عوامل طلاق زوجین بود. طی بررسی‌ها ظهور و بروز افکار فمینستی از دیگر عوامل مؤثر در طلاق‌های زوجین محسوب می‌شد.

 از جمله مهم ترین علل و عوامل طلاق، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

ازدواج زود هنگام ( در سنین پایین )، ازدواجهای قبلی، مسائل و مشکلات مالی، بچه دار شئن و فرزند زیاد، اعتقادات و باورهای مذهبی، میزان تحصیلا، تفاوت سنی زیاد، عدم آموزش زوجین از سوی ارگانهای مرتبط،  اختلاف نظر در مورد تربیت کودکان، بچه های طلاق، خیانت، مشکلات و عدم آموزش جنسی، اعتیاد به مواد مخدر و الکل، اختلالات و مشکلات روحی روانی، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و غیره...

ناگفته نماند که بی کفایتی و بی مدیریتی کارگزاران و مسئولین حکومتی در پدیدار شدن هر یک از موار فوق الذکر در روند افزایشی طلاق در ایران موثر و کارگر بوده و در این خصوص دولت و مجلس نیز هیچگونه برنامه ای جامعه و تدوین شده در مورد رفع این مشکل و معضل اجتماعی "طلاق" در دست اقدام ندارند.
AM:11:18:19/02/2019
‌ ‌ 560 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌