تلاش رژیم اسلامی ایران در جهت تغییر دموگرافی کردستان

ن/ آرام محمدی

آسونیوز/ بنا بر اخبار و گزارشات واصله به مرکز خبری آسونیوز، رژیم اسلامی در طی مدت زمامداری خود، هموراه سعی کرده که با ترفندها و شیوه های مختلف، فشار و اعمال نفوذ دستگاه های امنیتی و همچنین با در اختیار داشتن امکانات موجود، دموگرافی کردستان را تغییر دهد و در این خصوص از هیچ تلاشی دریغ و مضایقه نکرده است.

بر اساس همین گزارش، کارگزاران رژیم با جابجایی و انتقال "فارس و ترک زبانان و افراد غیر بومی" به شهرهای مختلف کردستان، و اسکان آنان در مناطق و مراکز مهم و اصلی شهرهای کردنشین، تلاش مضاعفی را در جهت تغییر دموگرافی کردستان انجام داده است. در همین راستا، رژیم اسلامی همواره سعی کرده با اسکان افراد غیر بومی و اعطای وام های کلان و بدون بهره و یا درآزمدت و همچنین با در اختیار قرار دادن زمین های ارزان قیمت به آنان، این مهم را تحقق بخشد.

به عنوان نمونه مهاباد یکی از شهرهای کردنشین است که، حکام ایران همواره تلاشی را در جهت تغییر دموگرافی، وضعیت جغرافیایی و زبانی و فرهنگی منطقه را در دستور کار خود قرار داده است. رژیم اسلامی در طی سالهای اخیر تلاش خود را در جهت پیاده کردن این برنامه "تغییر دموگرافی در کردستان" را صورت داده است و بویژه در شهرها و یا مراکز کردنشین که با ترک زبانان و آذر یها هم مرز و نزدیک هستند را هدف قرار داده است و مستقیما و بدون هیچ ابایی اقدام به تغییر سریع دموگرافی در این مناطق کرده است.

مسئله تخریب فرهنگ ملیت های ایرانی از جمله ملت کورد نیز همواره در دستور کار رژیم بوده و خواهد بود. رژیم اسلامی بارها و بارها در فیلم ها و سریالهای تلویزیونی، کتاب های درسی و غیر درسی، کلیپ ها و غیره، زبان و فرهنگ ملیتهای ایرانی را مورد تمسخر و هجمه همه جانبه تبلیغاتی خود قرار داده است و زبان و فرهنگ کوردی نیز از ای قاعده مستثنی نبوده و نیست.

تخریب فرهنگی و زبانی در کردستان ایران، همواره یکی از پلان ها و برنامه های اصلی رژیم اسلامی در کردستان بوده است و به تخریب تعمدی جنگلها، مراتع و اکوسیستم کردستان نیز میبآیست اشاره کرد. از نمونه های بارز تخریب جغرافیای طبیعی در کردستان را میتوان به آتش کشیدن عمدی جنگلها و مراتع، تخریب کوه ها و ارتفاعات، استخراج معادن و منابع زیر زمینی، استفاده بی رویه و غیر مهندسی در جهت برداشت از سفره های زیر زمینی آب، تخریب زیست گاه ها و احداث پایگاه های نظامی به بهانه واهی ایجاد امنیت و ده ها و صدها مورد دیگر را میتوان نام برد.
تخریب کوه آبیدر توسط عوامل حکومتی به بهانه ساخت و ساز، ایجاد پایگاه های نظامی سپاه در کنار دریاچه زریبار و تخریب دریاچه ارومیه، و همچنین از نمونه های بارز فرهنگی آنرا میتوان عدم بکارگیری و بهرمندی از زبان مادری "کوردی" در مراکز و مدارس آموزسی و غیره را نام برد و این موارد دلیل واضح و روشنی ست بر این ادعا...PM:01:26:04/03/2019
‌ ‌ 515 ‌‌بار دیده شده‌‌