تهدید شهروندان کُرد در صورت شرکت در مراسمات نوروز، توسط ارگانهای امنیتی در کردستان

ن/ آرام محمدی

آسونیوز/ بنا بر اخبار و گزارشات واصله به مرکز خبری آسونیوز، طی روزهای اخیر و در آستانه نوروز 1398 خورشیدی، نیروهای وابسته حکومتی، شهروندان کورد را نسبت به حمایت از فراخوان احزاب کورد "مرکز احزاب کردستان ایران" را در خصوص مشارکت و برگزاری مراسمات نوروز مورد تهدید و ارعاب قرار دادند. کارگزاران رژیم و عوامل حکومتی با استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، به صورت رسمی از شهروندان کورد درخواست کرده که به هیچ عنوان به فراخوان احزاب کورد و بلاخص "مرکز احزاب کردستان ایران" پاسخ مثبت ندهند و در مراسمات نوروز مشارکت ننمایند.

در بخشی از هجمه‌های تبلیغی کارگزاران رژیم و نیروهای وابسته به حکومت در شبکه‌های اجتماعی، به تلاش احزاب کورد اپوزیسیون ایرانی مبنی بر حضور گسترده شهروندان در مراسمات نوروز و همچنین حضور در خیابانهای شهرهای مختلف کردستان اشاره شده است. رژیم اسلامی در تمامی دوران زمامداری خود بلاخص طی سالهای اخیر، تلاش فراوانی را در جهت حکومتی کردن مراسمات نوروز صورت داده است و خواستار حکومتی کردن جشنهای نوروز در اقصی نقاط ایران و بویژه در کردستان است و به این ترتیب به نوعی شهرهای کردستان را نیز بیش از بیش به صورت ملیتاریزه در خواهد آورد.

در همین ارتباط و در اطلاع رسانی ها و تبلیغات منفی پی در پی حکومتی در شبکه های اجتماعی، به زبان فارسی از هشتک "نه به تجمعات خیابانی" استفاده شده است. همچنین در تبلیغات رسانه ای رژیم در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، کارگزاران رژیم از شهروندان و جوانان کردستانی درخواست کرده اند که، به فراخوان احزاب کورد "مرکز احزاب کردستان ایران" بی توجه بوده و حتی در شهرها و روستاهای محل سکونت خود بر علیه فراخوان احزاب کورد واکنش منفی نشان دهند. در همین ارتباط نیز ادارات آموزش و پرورش در برخی از مدارس و مراکز آموزشی با اخذ تعهد از دانش آموزان و اولیای آنان، خواستار عدم مشارکت دانش آموزان در برخی از مناطق کردستان جهت عدم شرکت در مراسمات نوروز شده اند. این درخواست نامشروع کارگزاران رژیم شامل دیگر کارمندان ادارات و پرسنل نهادهای دولتی و غیر دولتی و همچنین خانواده هایشان نیز می باشد. اما خوشبختانه شهروندان فهیم و جوانان انقلابی کردستان به هشدارها و تهدیدهای عوامل حکومتی رژیم بی اعتنا بوده و مصمم به برگزاری باشکوه نوروز کوری 2718 کوردی هستند.

بر پایه همین گزارش، نیروهای وابسته به حکومت و عوامل امنیتی با بهرگیری و استفاده از امکانات و تجهیزات سایبری خود، سعی در رصد میدیاها و شبکه های اجتماعی را دارند و خواستار عدم استفاده شهروندان از میدیا و شبکه‌های اجتماعی حزبی "کوردی" شده اند. ضمنا، رژیم اسلامی ایران هر ساله در آستانه برگزاری مراسمات نوروز در کردستان، با احضار فعالین مدنی و کارگری و دیگر فعالان عرصه اجتماعی، آنان را به شیوه‌های مختلفی از جمله تهدید به زندان، اخذ تعهدات کتبی و یا تبعید موقت به دیگر نقاط، به عدم مشارکت و برگزاری این جشن ملی از سوی شهروندان و فعالان اجتماعی ارعاب و تهدید می کند. امسال و در آستانه نوروز نیز، همچون روال سالهای گذشته عوامل امنیتی و انتظامی رژیم اسلامی ده‌ها فعال مدنی را احضار و در خصوص شرکت در مراسمات نوروز هشدار داده اند. کارگزاران رژیم با ملیتاریزه کردن شهرهای کردستان به بهانه برقراری امنیت، علناّ به ایجاد نا امنی دامن میزنند، تا به این شیوه افکار عمومی را از یک سو نسبت به تخریب احزاب و اپوزیسیون کوردی سوق دهند و از دیگر سو، مشارکت شهروندان را در مراسمات مختص به نوروز کمرنگ نشان دهند و به نوعی از این اقدام خود بهره سیاسی بنماید و یا این قبیل از مراسمات "نوروز" را در تقابل با احزاب کوردی، حکومتی جلوه دهد.AM:09:45:06/03/2019
‌ ‌ 314 ‌‌بار دیده شده‌‌