156هزار زن در ایران اعتیاد دارند

تنظیم/ گیسو یاری
آسونیوز
/ "حمیدصرامی"
مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدرگفت: اگر جمعیت زنان کشور را 27 میلیون نفر در نظر بگیریم، 6 دهم درصد آنان که معادل 156 هزار نفر و 9 درصد معتادان کشور است، گرفتار اعتیاد هستند. در ایران دو میلیون و 802 هزار و 800 نفر مصرف کننده مستمر مواد مخدر در سن 15 تا 64 سال هستند و از این تعداد 156 هزار نفر زن می باشند. هرچند آمارهای غیر رسمی افراد مبتلا به اعتیاد را در  ایران بیشتر از آمارهای اعلام شده حکومتی میدانند.

در سال های اخیر، سن مصرف مواد مخدر در جامعه جهانی کاهش و گرایش افراد تحصیل کرده، شاغل و زنان به مصرف مواد مخدر افزایش یافته است. بر اساس آمارهای موجود از 100 درصد وارد شده به ایران تنها 8 درصد آن کشف و مابقی توسط نیروهای و افراد وابسته به حکومت بلاخص سپاه پاسداران به عنوان یکی از بزرگترین مافیای مواد مخدر ایران و منطقه، در داخل توزیع و مابقی آن به خارج از مرزها ترانزیت میشود. 
ضمنا، طی سالهای گذشته رژیم اسلامی با قانونی کردن ماده مخدر تریاک با نام "گل شقایق" به بهانه تهیه دارو، به کشف آن مشروهیت قانونی بخشید. رژیم اسلامی با گسترش هدفمند مواد مخدر در ایران به ویژه در میان نسل جوان در قالب برنامه و پلانی سیستماتیک و مهندسی شده، عملا در راستای زمین گیر کردن جوانان اقدام کرده است. 

صرافی افزود: ضربه پذیری نهاد خانواده، مراکز آموزشی، مدارس و دانشگاه ها و محیط های کاری از مصرف مواد مخدر بیشتر شده و این در حالی است که با طیف گسترده ای از انواع مواد مخدر و دسترسی آسان به آنها مواجه هستیم. نباید این نکته را نادیده گرفت که کارگزاران رژیم، در طول چهاردهه زمامداری بر ایران، هیچ برنامه ای جامع و تدوین شده در جهت کنترل و یا ریشه کن کردن مواد مخدر ایران صورت نداده اند و برعکسخود رژیم مروج و بسط دهنده و عامل اصلی ترویج مواد مخدر در ایران، منطقه و جهان نیز است. بارها تصاویری از کشف انواع مواد مخدر در حجم گسترده در نقاط مختلف دنیا کشف شده که مقصد ان از ایران بوده است و این امر دلیلی میتواند باشد بر ای ادعا.

سرپرست معاونت کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدرگفت: میانگین سن شروع مصرف مواد مخدر در جمعیت 15 تا 64 سال، 24 سال و سه ماه است. این میانگین سنی در مردان 24 سال و یک ماه و در زنان 26 سال و دو ماه است.

صرامی به عوامل موثر در انگیزش شروع به مصرف مواد مخدر اشاره کرد و گفت: 33.8 درصد از کسانی که مواد مصرف می کنند علت آن را تفریح و تفنن اعلام کرده اند. همچنین 19. درصد به دلیل جلب توجه، ابراز وجود به سمت مصرف مواد رفته اند.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: 17.4 درصد علت مصرف مواد را کنار آمدن با مشکلات زندگی، استرس ها، اضطراب ها، افسردگی ها و ناامیدی ها عنوان کرده اند. 13.2 درصد افراد هم فقط برای تجربه کردن، سراغ مواد مخدر رفته اند.

اعتیاد در زنان و علل گرایش زنان به مواد مخدر:
کم شدن سن جرم و بزهکاری در واقع نشان دهنده افزایش خشونت اجتماعی در جامعه است. جوانان و یا نوجوانانی که به جرم یا بزه کشیده می شوند در واقع قربانیان نوعی خشونت هستند.

منظور از خشونت کلیه عوامل بازدارنده ای است که اجازه نمی دهد تا انسان ها شخصیتشان را تا سرحد امکان، رشد دهند و شکوفا سازند. عواملی از قبیل نبود امکانات تربیتی، فقدان امید به آینده، گسیختگی خانواده ها، کاهش فضای خلاقیت در زندگی اجتماعی، فقدان و یا کمبود امنیت اجتماعی و نبود امکانات مناسب برای گذراندن اوقات فراغت، وسعت یافتن شکاف نسل ها و وابستگی اقتصادی جوانان به خانواده ها و در عین استقلال طلبی آن ها.

زنان جز نخستین قربانیان بسیاری از آسیب ها و انحرافات اجتماعی اند. در این میان اعتیاد اگر نه اولین و عمده ترین، بلکه یکی از مهمترین آنان است. تصور اکثر افراد جامعه در مورد اعتیاد این است که مواد مخدر و سوء مصرف مواد عمدتا پدیده ای مردانه است.

به عبارتی اعتقاد بر این است که زن ها بسیار کمتر از مردها به اعتیاد روی می آورند، بخصوص در ایران حتی سیگار کشیدن زنان و دختران، تعجب اطرافیان را برمی انگیزد، شاید بدان علت که اعتیاد با نقش آشنای همسر و مادری مهربان و دلسوز در جامعه ایرانی همخوانی ندارد.

هر چند آمار دقیقی از میزان جمعیت زنان معتاد در کشور وجود ندارد، اما براساس برخی پژوهشها، 6/9درصد از معتادان کشور را زنان تشکیل می دهند. وزارت بهداشت نیز در آمار خود در مورد زنان معتاد از رقم 1 زن معتاد به ازای 8 مرد معتاد گزارش می دهد.

از سوی دیگر به گفته مسوولان زندانهای کشور، در حال حاضر 50 درصد زندانیان زن در رابطه با مواد مخدر و اعتیاد در زندان هستند که به نقل از همین مسوولان این آمار در سال های اخیر افزایش نیز داشته است. طبق بررسی الگو های مصرف مواد مخدر در ایران در سال 1377نزدیک به 81درصد جمعیت نمونه افراد مصرف کننده مواد مخدر در ایران در فاصله سنی 20 تا 34 سال قرار داشتند.

کم ترین عارضه اجتماعی اعتیاد در زنان متلاشی شدن خانواده است. بر اساس آمار جهانی، اعتیاد در زنان، عوارض خطرناک تری نسبت به مردان ایجاد می کند. برای مثال فاصله زمانی اولین تجربه مصرف مواد مخدر، تا تزریق در زنان بطور متوسط 2 سال طول می کشد در حالیکه این زمان در مردان حدود 8 سال است. با این حساب زنان 6 سال زودتر از مردان به ورطه وابستگی شدید، که درمان آن طبعا سخت تر و عوارض جسمی - روانی - اجتماعی آن نیز به مراتب بیشتر است کشیده می شوند.

مرگ در اثر مصرف مواد مخدر نیز در زنان و دختران سریعتر رخ می دهد. بخصوص مصرف بیش از حد، خودکشی و تصادفات ناشی از آثار مصرف برخی مواد مخدر علت اصلی مرگ و میر در زنان معتاد است. همچنین به دلیل اینکه اعتیاد در زنان زمینه ساز سایر انحرافات است، استفاده تزریقی از مواد مخدر و وجود سرنگ های مشترک، همچنین رابطه جنسی پرخطر در این زنان خطر ابتلا آن ها به ایدز، هپاتیت و سایر بیماری های مقاربتی را افزایش می دهد.

جالب اینکه در بعد درمان، پیش آگهی بهتری در زنان نسبت به مردان وجود دارد و این مساله امیدواری بیشتری در به نتیجه رسیدن اقدامات درمانی در زنان معتاد ایجاد می نماید. اما از سوی دیگر یک سری موانع نیز در مقابل زنان جهت اقدام به درمان اعتیاد وجود دارد که بایستی به آنها توجه نمود. شاید مهم ترین مانع در درمان اعتیاد زنان در این بین، باورها و نگرش های موجود در جامعه در مورد زنان معتاد باشد. اگر چه افراد جامعه می توانند اعتیاد را در مردان یک نوع بیماری فرض کنند اما در مورد زنان معتاد شرایط متفاوت است.

متاسفانه اغلب افراد اعتیاد را در زنان یک موضوع غیر اخلاقی می دانند تا یک بیماری. در واقع نگرش های اجتماعی منفی موجود درباره رفتار غیر اخلاقی زنان معتاد، مانعی بزرگ در راه درمان اعتیاد در زنان می باشد. چرا که زنان با درونی نمودن نگرش موجود در جامعه مبتنی بر اینکه اعتیاد در واقع نوعی تزلزل اصول اخلاقی در آنهاست از درمان خود اجتناب می نمایند یا از معرفی خود به عنوان معتاد در انظار و مجامع عمومی شرمسار می شوند.

در ایران، در حال حاضر هیچ گونه خدمات اختصاصی برای زنان معتاد وجود ندارد و حتی برخی از خدمات و مراکز فقط به مردان اختصاص دارند. لیکن با توجه به اینکه مصرف مواد مخدر در زنان، ناهنجارتر از مردان تلقی می گردد، زنان معمولا از مراجعه به مراکز درمانی معتادان که بیشترین مراجعه کنندگان آن ها مردان هستند اکراه دارند.

با توجه به اینکه مراکز درمانی مهم ترین مکان دسترسی به معتادان هستند و بیشترین میزان اطلاعات مربوط به معتادان از این مراکز تامین می شود، شیوع اعتیاد در زنان کمتر از میزان واقعی تخمین زده می شود. نادیده گرفتن و یا توجه اندک به بحث اعتیاد زنان در آینده ای نه چندان دور عواقب ناگواری را بر اجتماع تحمیل می کند. بنابراین اگر اعتقاد بر این است که "ماهی را هر وقت از آب بگیری، تازه است" باید برای رفع این معضل اجتماعی، تدابیری اساسی اندیشید.AM:10:43:10/03/2019
‌ ‌ 592 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌