رکورد شکنی اختلاس در ایران/ پرونده پتروشیمی 3 برابر بدهی بابک زنجانی

آسونیوز/ براساس خبرهای منتشر شده، دومین جلسه دادگاهی رسیدگی به پرونده اختلاس پتروشیمی که از آن به عنوان بزرگ ترین پرونده اختلاس در ایران یاد می شود، روز شنبه 18 اسفند سال 1397 خورشیدی، در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی به ریاست قاضی "اسدالله مسعودی مقام" آغاز شد.

پرونده‌ کلاهبرداری 6/6 میلیارد یورویی در پتروشیمی 14 متهم دارد. این افراد به "اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور و تحصیل مال نامشروع از طریق ارز حاصل از صادرات به حساب‌های شخصی خود" متهم هستند.

اغلب متهمان این پرونده از مدیران پیشین و فعلی شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی هستند: رضا حمزه‌لو (مدیر عامل سابق)، محسن احمدیان (مدیر بازرگانی خارجی سابق)، عباس صمیمی، مصطفی طهرانی صفا، علیرضا علائی رحمانی (از اعضای هیات مدیره)، علیرضا حسینی (مدیرعامل شعبه شانگهای)، معصومه دری.(مدیرعامل شعبه دبی) و سعید خیری‌زاده (مدیر مالی سابق)

این پرونده 700 صفحه دارد و متهم ردیف اول آن، رضا حمزه‌لو، مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی است. او از جمله متهم به تشکیل شرکت های دنیز و پلیکان با مرجان شیخ الاسلامی بدون رعایت ضوابط قانونی و "تحصیل مال از طریق نامشروع" به مبلغ هفت میلیون و56هزار یورو و هشت میلیون و 710هزار و 384 دلار شده است. محسن احمدیان، بازنشسته پتروشیمی به دریافت 15 میلیون و 500هزار یورو متهم شده و عباس صمیمی، عضو هیات مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی به دریافت 318 میلیارد و 637 میلیون و 275هزار ریال.

بازداشت‌شدگان به سوء استفاده از تحریم‌های بانکی و انتقال منابع ارزی حاصل از صادرات محصولات شرکت‌های پتروشیمی به حساب‌های شخصی خود در خارج متهم شده‌اند. نماینده دادستان در جلسه اول دادگاه گفت آنها با تصاحب ارزهای حاصل از محصولات شرکت‌های شاکی در خارج به نفع خود و با عدم تحویل ارزها به صاحبان محصولات پتروشیمی باعث ناترازی موازنه ارزی کشور شده‌اند: «متهمان مبالغ فروش محصولات پتروشیمی را وارد کشور نکرده‌اند و با تصاحب ارزهای حاصل از صادرات آن را به ریال تسویه کرده‌اند.»

پاسخگویی وزارت نفت می‌تواند جزییات پرونده 6/6 میلیون یورویی پتروشیمی‌ها را روشن کند. حجم کلاهبرداری در پتروشیمی سه برابر بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت است و این مقایسه، خودداری وزارت نفت از بیان جزییات پرونده را پرسش‌ برانگیزتر می‌کند.AM:11:02:10/03/2019
‌ ‌ 218 ‌‌بار دیده شده‌‌