گذری بر تاریخ/ 16 مارس مصادف با بمباران شیمیایی حلبچه

آسونیوز/ در پی عملیات موسوم به والفجر 10 در جریان جنگ ایران و عراق در اواخر سال 1366 خورشیدی توسط رژیم ایران، صدام حسین رئیس جمهوری وقت عراق دستور بمباران شیمیایی این منطقه را به پسر عموی خود "علی حسن المجید" ملقب به "علی شیمیایی" داد و در پی این حمله غیر انسانی و غیر قانونی، حدود پنج هزار نفر از مردم حلبچه که غیر نظامی بودند، جان باختند.

حمله شیمیایی به حلبچه که به جمعه خونین نیز شناخته شده است، یک نسل کشی بود که در 16 مارس 1988 میلادی برابر با 25 اسفندماه 1366 در حلبچه و طی روزهای پایانی جنگ ایران و عراق روی داد.

لازم به یادآوریست که، آثار و تبعات این حمله تا سالهای بعد نیز گریبانگیر شهروندان کورد در حلبچه و نواحی اطراف آن شد و صدها تن دیگر بر اثر بیماریهای ناشی از عواقب حمله شیمیایی، دچار بیماری و نقص عضو جسمی شده و جان خود را از دست می دهند.

بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی نهادهای بین المللی، در این حمله نزدیک به 5 هزار نفر کشته، و حدودا 10 هزار نفر به شدت زخمی شدند که اکثرا غیر نظامی بودند. این حادثه رسما به عنوان نسل کشی مردم کورد عراق شناخته شد و هنوز هم به عنوان بزرگترین حمله شیمیایی مستقیم به یک منطقه شهر نشین در تاریخ باقی مانده است.AM:09:43:16/03/2019
‌ ‌ 467 ‌‌بار دیده شده‌‌