پیام نوروزی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان

اول آخر یار
هم میهنان عزیز و یاران گرامی؛
سال ۱۳۹۷ شمسی واپسین روزهای عمر خود را سپری می کند. زمستان تاب مقاومت در برابر نیزه‌های خورشید بهاری را از دست داده است و جوانه‌های نرم و منعطف، شاخه‌های پیر و فرتوت را به عقب می‌رانند و جامه‌های نو بر تن هستی می‌پوشانند. هزاران سال است که در جغرافیای فرهنگی ایران، در هماهنگی با طبیعت، انسان‌ها نیز حیات نو را تجدید می‌کنند؛ کینه‌های کهنه را به دور ریخته و آغوش آشتی به روی هم می‌گشایند؛ دید و بازدیدها را زنده و با رد و بدل کردن عیدی و هدیه، مهر را جایگزین کینه می کنند و...
آری، در فلسفه‌ی پیدایش نوروز نه فقط تحول طبیعت و هستی بلکه تحول انسان و انسانیت نیز نهفته است. به شکرانه‌ی این تحولات است که ما نیز در همراهی با سایر اجزای هستی، نو می‌شویم و به جشن و شادمانی و غم‌زدایی می‌نشینیم و برای حیاتی متفاوت و امید‌آفرین در سال نو مهیا می‌شویم.
ملت رنج‌دیده‌ی ایران؛
بشریت در عرصه‌ی جهانی، سالی بس دشوار و اهریمن‌پسند را پشت سر‌‌ گذاشت. سالی که در آن جنگ و تنش‌های ملی و منطقه‌ای، ترور و کشتار، کینه و دشمنی، تبعیض و بی‌عدالتی و... بخش وسیعی از جهان، به‌ویژه خاورمیانه را آماج تاخت و تاز قرار‌ داد. 
در عرصه‌ی داخلی، تحریم‌های رو به گسترش و کمرشکن دست در دست ساختارهای مبتنی بر تبعیض و بی‌عدالتی، دسته‌کشی‌ها و ناکارآمدی مدیریت حاکم بر کشور، میدان‌داری فضای رعب و وحشت، سرگشتگی و بی‌تفاوتی جمع کثیری از مردم و غیبت جامعه‌ی مدنی توانمند، عرصه را برای غارتگری تمامیت خواهان، دلالان، اختلاس‌گران، عوام‌فریبان و چه بسا وطن فروشان خالی کرده است. نتیجه‌ی این اتحاد شوم،  آسیب دیدن محیط زیست، خدشه‌دار شدن اعتماد اجتماعی، رکود تولید، سقوط کم‌سابقه‌ی ارزش پول ملی، کاهش در آمد سرانه، فقیرتر شدن فقرا و ثروتمندتر شدن ثروتمندان، بیکاری و تورم، افسردگی جوانان ناامید از آینده، بالا رفتن آمارهای مربوط به بی‌اخلاقی، فساد، فحشا، اعتیاد، بیماری‌های جسمی _روانی،  خودکشی و دگرکشی و عوارض بی‌شمار دیگر است.
شوربختانه، حاکمان کشور نیز به جای رفع معضلات سیاسی و اجتماعی، اصلاح ساختارها، تقویت روحیه‌ی احساس تعلق در مردم، به کارگیری متخصصان و توجه به توصیه‌ی مصلحان اجتماعی، با توسل به شیوه‌های سخت‌افزارانه و امنیت‌محور به جای حل معضلات موجود و مدیریت بحران‌ها، با بحران مدیریت  مواجه شده و دست‌اندرکار کنترل مردم بوده، علت‌ها را واگذاشته و معلول‌ها را چسبیده‌اند. این‌جاست که درهم‌تنیدگی و هم‌افزایی بحران‌های متعدد و عدم به کار بستن راه‌کارهای اصولی از سوی حاکمان، میهن ما را در چنبره‌ی معضلات متعددی گرفتار ساخته است. 
در فضای موصوف، ما مردم یارسان علاوه بر تحمل رنج‌های مشترک با سایر هم‌میهنان، از دردهای متعدد دیگری نیز در رنجیم. 
از طرفی تبعیض‌های قومی، حاشیه‌نشینی و مرزنشینی، مزید بر علت شده‌اند و از جانب دیگر، پس از گذشت چهل سال از انقلاب، هنوز جایگاه حقوقی یارسان در قانون اساسی جمهوری اسلامی مشخص نشده است. به گاه ادای تکالیف و مسئولیت‌ها، ما را ایرانی مسلمان می‌خوانند و تمام وظایف مربوطه را از ما طلب می‌کنند و آن زمان که پای حقوق و امتیازات به میان می‌آید،  نه تنها از حقوق اجتماعی و سیاسی محرومیم، بلکه از حق اشتغال و مدیریت در نهادهای دولتی، قضایی، انتخاب شدن در مجالس متعدد و تحصیلات تکمیلی  و...‌ برخوردار نیستیم.  حتی گاه در معرض توهین و اهانت داعشیان فرهنگی قرار گرفته و کافر، نجس و... به حساب می‌آییم. 
تعطیلی بسیاری از مراکز صنعتی و خدماتی، بالا رفتن هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی و نیز بهای ارزان این محصولات، مردم یارسان را بیشتر از سایر هم‌وطنان در تنگنای اقتصادی قرار داده است؛ زیرا این مردم از اشتغال در نهادهای حکومتی محرومند (مگر با نفی هویت) و به‌ناچار بیشتر با کشاورزی و کار در بخش‌های خدماتی و کارخانجات بخش خصوصی و مشاغلی نظیر دست‌فروشی و... امرار معاش می‌نمایند. این مجموعه از تبعیض‌های سازمان یافته، جوانان یارسان را در معرض آسیب‌های اجتماعی و استحاله‌ی فرهنگی قرار داده است‌.
به باور ما، میهنمان در یکی از خطرناک‌ترین پیچ‌های تاریخ دور و دراز خود قرار گرفته است. از طرفی، اجماع فراگیر قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای علیه کشور ما  شکل گرفته است و از طرف دیگر تحریم‌ها و تهدیدهای آشکار و پنهان رو به افزایش است. و ناکارآمدی حاکمان، تشدید مخاصمات داخلی، رکود و تورم، اختلاس‌های نجومی در کنار حذف بخش وسیعی از مردم از عرصه‌های قدرت، ثروت، منزلت، شکاف‌های عمیقی در جامعه، میان دولت و ملت ایجاد کرده است. متاسفانه، چنین می‌نماید
که حاکمان هم  اراده‌ای برای غلبه بر این مشکلات ندارند لذا سال ۱۳۹۸ شمسی،سال دشواری در پیش روی مردم ماست  که تنها با مدیریتی اصولی، مبتنی بر عدالت، شجاعت و تلاش عملی در اصلاح و تغییر ساختارهای ناکارآمد، امکان عبور از آن میسر است. 
مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان، با تبریک سال نو به همه‌ی کسانی که نوروز را پاس می‌دارند، ضمن دعوت  کارگزاران جمهوری اسلامی به درک شرایط خطیر کشور و تمکین از اراده‌ی ملت، از هم‌میهنان عزیز و مردم یارسان می‌خواهد که در عین پافشاری بر احقاق حقوق انسانی خود و مقاومت در برابر هر گونه تبعیض و بی‌عدالتی و فشار، با پرهیز از افتادن در دام خشونت، در راستای همدلی، همراهی و همبستگی و گذر از این شرایط دشوار، کوشا بوده و بستر را برای آشتی ملی، عادلانه و همه‌جانبه فراهم آورند.
مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان 
نوروز سال ۱۳۹۸ شمسی
AM:09:56:18/03/2019
‌ ‌ 17520 ‌‌بار دیده شده‌‌