گزارشی اجمالی از استقبال و پیشوازی گسترده شهروندان از نوروز در شهرهای مختلف کردستان

آسونیوز/ بنا به اخبار و گزارشات واصله به مرکز خبری آسونیوز، در آستانه نوروز، علیرغم احضار و تهدید فعالین مدنی، سیاسی و گنشگران عرصه های مختلف اجتماعی و همچنین ملیتاریزه بودن شهرهای و روستاهای کردستان از سوی نیروهای امنیتی، سپاه و بسیج و دیگر عوامل حکومتی، شهروندان در اقصی نقاط کردستان به استقبال نوروز 2719 کوردی رفتند.

در همین ارتباط، شهروندان و فعالین مدنی در سطح شهر سنندج (حسن آباد و دیگر مناطق آن"، و در سطح گسترده ای در شهر مریوان و روستاهای تابعه آن از جمله روستاهای "سیف و ینگیجه، گویزه کوره، سرنژمار، سرشیو" از توابع مریوان، بوکان، سردشت، اشنویه، مهاباد، ایلام، کرمانشاه، صوما و برادوست، میاندآب، روانسر، پاوه، جوانرود، دیواندره، پیرانشهر، سقز، صلوات آباد و دیگر شهرها و روستاهای کردستان، شهروندان با در دست داشتن گل سرخ و استفاده از جامانه به عنوان دو نماد نوروز امسال در قالب کمپینی تحت عنوان "سمای- رقص آزادی" به پیشوازی و استقبال از نوروز کوردی رفتند.

لازم به یادآوری ست که، رژیم اسلامی با هدف ایجاد فضای امنیتی و همچنین حکومتی کردن مراسمات نوروز در ایران و شهرهای مختلف کردستان، مانع از برگزاری این دست از آئین های مختص به سال تازه شد. در همین راستا، کارگزاران حکومتی و بلاخص ارگانهای امنیتی در برخی از شهرها و روستاهای کردستان منجمله پالنگان از توابع کامیاران، محل برگزاری مراسم نوروز در "ایوت وند" در حوالی نورآباد در لرستان و همچنین علی آباد از توابع اشنویه مانع برگزاری مراسم استقبال از نوروز شده اند. همچنین فشار نیروهای اطلاعاتی بر علیه شهروندان ملکشاهی در ایلام، منجر به لغو برگزاری مراسم نوروز در این شهر شد. عوامل حکومتی با احضار صاحبان مغازه های گلفروشی در سطوح شهرهای کردستان، خواستار عدم عرضه گل سرخ به شهروندان شدند.

ضمنا، نیروهای حکومتی رژیم اسلامی در برخی از مناطق از جمله دیواندره با شلیک تیرهوایی موجبات رعب و وحشت شهروندان را فراهم آوردند. در همین زمینه، شهروندان کرمانشاهی با شعار مرگ بر بسیجی در تقابل با فشار اعمال شده عوامل حکومتی در خصوص ممانعت از پیشوازی نوروز برآمدند. اقدامات بسیج و نیروهای اطلاعاتی در برخی دیگر از نقاط کردستان با شهروندان درگیر شده و موجب آزار و اذیت آنان شدند.
لازم به یادآوری ست که، جمعی از شهروندان در برخی از مناطق با کاشتن نهال و درخت به استقبال نوروز رفتند و همچنین، فعالین و دوستداران کومه له با حضور بر سر مزار جانباختگان کومه له، با اهدای گل به این عزیزان ادای احترام کرده و با اهداف و آرمانهای کومه له و ملت کورد تجدید میثاق کردند. 
ضمنا، طی روزهای گذشته مرکز همکاری احزاب کردستان ایران، طی فراخوانی، با درخواست از شهروندان و فعالین مدنی خواستار مشارکت گسترده آنان در مراسمات نوروز امسال شد. در همین زمینه "فراخوان مرکز همکاری احزاب" موجب واکنش نهادهای امنیتی رژیم شد و کارگزاران امنیتی در تقابل با این فراخوان، به تبلیغ بر علیه آن در شبکه های اجتماعی پرداخته و با فشار بر فعالین و بازداشت آنان، موجب قطع ارتباط و به اصطلاح عدم پاسخگویی شهروندان و فعالین" به مرکز همکاری برآمدند، اما این سناریوسازی رژیم نیز همچون دیگر پلانها و برنامه های طرح ریزی شده گذشته، بی نتیجه بود.AM:09:48:20/03/2019
‌ ‌ 258 ‌‌بار دیده شده‌‌