نگاهی گذرا به واکنش و اظهارات امام جمعه پاوه در مورد شرکت گسترده شهروندان کُرد در مراسمات نوروز

ن/ آرام محمدی

آسونیوز/ در استمرار واکنش شبکه های اجتماعی و وب سایتهای خبری نهادها، ارگانها و افراد منسوب به حکومت در خصوص مشارکت گسترده شهروندان در مراسمات نوروز و پاسخ صریح و مثبت ملت کورد به فراخوان مرکز احزاب کردستان ایران مبنی بر برگزاری و شرکت مستمر آنان در نوروز، اینبار ملا قادر قادری امام جماعت پاوه از توابع کرمانشاه، ضمن انتقاد از مشارکت گسترده شهروندان کورد در اقصی نقاط کردستان در مراسمات نوروزی امسال که تا کنون نیز ادامه دارد، در اظهاراتی غیر معمول و بهت انگیز عنوان کرد که "از کسی گله ندارم، بلکه از جامعه روحانیت گله مندم که نتوانسته ایم مردم کورد را درست تربیت کنیم". سخنان این روحانی وابسته به حکومت و نهادهای امنیتی در حالی عنوان میشود که، وی نخست شهروندان کورد را "مردم" خطاب کرد و نه ملت کورد، و به نوعی کرامت و اصالت ملت کورد را نشانه رفت. و از طرفی دیگر این اظهارات در راستای اهداف و سیستهای تفرقه افکنانه رژیم میان شهروندان کورد و بی نزاکت جلوه نشان دادن ملت کورد عنوان شده است.

ملا قادر قادری "امام جمعه پاوه" در بخشی از نطق خود، در روز جمعه در مصلای این شهر به واژه "اصلاحات بهتر" اشاره کرد و بیان داشت، میشد کسانی که علاقمند به هزینه های گزاف و در عین حال نابجا جهت برنامه های به گفته این مهره رژیم سبک و بی محتوا، به فقرا کمک کرد و یا هزینه های مراسمات نوروز را برای افراد زندانی خرج کرد. اما و متاسفانه "ملا قادر قادری" به ده ها و صدها شهروند کورد زندانی که از سوی دستگاه قضایی رژیم به اتهامات ناروا و واهی به حبس های طولانی مدت محکوم، و بعضا تعدادی از آنان به اعدام محکوم شده اند، اشاره نکرد. همچنین به حکومتی کردن مراسمات و آئین های نوروزی در جای جای ایران و کردستان نیز اشاره ای نکرد و برگزاری مراسمات نوروز را اقدامی بی نتیجه تلقی نمود. همچنین این کارگزار رژیم، در ادامه سخنانش از ریخت و پاشهای اضافی شهروندان کورد در جریان برگزاری مراسمات نوروزی به شدت انتقاد کرد.

اما به گرانی، تورم، رکود حاکم بر جامعه و اقتصاد ترد و شکننده موجود در اجتماع و کوچک تر شدن سفره مردم که همگی ناشی از بی کفایتی و سوء مدیریت مسئولین، دزدیهای کلان، اختلاس های بروز و میلیادری وابستگان حکومتی و آقازاده ها، زدو بندهای درون جناحی و صدها مورد دیگر که تبعات و پیامدهای ناشی از آن، گریبانگیر جامعه شده است، متاسفانه سخنی به میان نیاورد.

ملاقادر قادری اما جمعه پاوه در جریان نماز جمعه این شهر، ضمن انتقاد مجدد از برگزاری مراسمات نوروزی، در خصوص کمک شهروندان کورد به زندانیان به جای هزینه های بی محتوا سخن به میان آورد، اما متاسفانه از بازداشت و زندانی شدن بالغ بر 600 شهروند کورد از فعالین کارگری، فرهنگی، هنری، زیست محیطی و غیره در سال گذشته و یا از کشته و زخمی شدن دستکم 250 کولبر کورد در مناطق مرزی کردستان که بیشتر آنان مورد هدف مستقیم نیروهای مسلح رژیم قرار گرفتند، نطق نکرد. قادری "امام جمعه- پاوه" همچنین از برگزار کنندگان آئین های نوروزی به شدت انتقاد کرد. اما از اعدام 63 شهروند کورد در زندانهای رژیم اسلامی در سال گذشته چیزی نگفت.

لازم به توضیح است که، در آستانه نوروز امسال مرکز احزاب کردستان ایران در فراخوانی به مناسبت نوروز، خواستار برگزاری و مشارکت گسترده شهروندان در مراسمات نوروزی شد و کمپینی را در راستای این مهم، تحت عنوان "سمای آزادی- گل سرخ- جامانه و هه وری" راه اندازی کرد و کمپین سمای آزادی مورد استقبال گرم و گسترده ملت کورد در کردستان ایران شد.

ضمنا، برخی از شبکه های اجتماعی و وبسایت های وابسته به حکومت، بلاخص نهادهای اطلاعاتی ضمن واکنش و اذعان به مشارکت گسترده شهروندان کورد در نوروز امسال، موج تازه بازداشتهای گسترده را بر علیه شهروندان کورد اعمال کرده اند.  

PM:06:53:24/03/2019
‌ ‌ 521 ‌‌بار دیده شده‌‌