تحلیلی اجمالی و گذرا بر عملکرد کارگزاران حکومتی و نحوه مدیریت بحران در مناطق سیل زده

ن/ آرام محمدی
آسونیوز/ در پی جاری شدن سل ویرانگردر برخی از نقاط
ایران و کردستان "بویژه در لرستان و ایلام"، نهادهای حکومتی رژیم جمهوری اسلامی ایران، کمک های جمع آوری شده مردمی و همچنین کمک های ارسالی دیگر کشورها به مناطق سیل زده را ضبط، و آنرا در میان شهروندان سیل زده توزیع نمی کنند. علیرغم کمک های میلیاردی شهروندان ایرانی و کمکهای ارسالی دیگر کشورها، کارگزاران حکومتی و ارگانهای مرتبط با آن از جمله بسیج، سپاه و حلال احمر کمکهای مردمی را ضبط کرده و بعضا با آرم و لگوی خود به صورت تدریجی و در مقیاس ناچیزی اقدام به توزیع آن میکنند.

در همین ارتباط، میدیا و رسانه های کویتی از ارسال کمک های بشردوستانه خود به مناطق سیل زده ایران از جمله در خوزستان خبر داده اند، اما متاسفانه تا کنون این کمکها به مناطق سیل زده ارسال نشده است. همچنین کمک های ارسالی دولت فرانسه نیز از سوی رژیم اسلامی ضبط، و تا کنون در میان افراد سیل زده توزیع نگردیده است. کشور آذربایجان نیز از ارسال کمک های انساندوستانه خود به ایران گزارش داده است، اما خبری از توزیع این اقلام در میان مناطق سیل زده نیست. هرچند میبآیست کمکهای نقدی و میلیاردی شهروندان و همچنین کمک های ارزی سازمانهای حقوق بشری و کمک سازمان ملل را به این مقوله افزود.

در همین زمینه، آلمان نیز کمکها و پویش های انسانی خود را در قالب دو محموله بزرگ هوایی به ایران ارسال کرده است. اما با توجه به انتشار عکسها و ویدیو کلیپ های منتشر شده در فضای مجازی، شهروندان مناطق سیل زده از عدم کمک رسانی و یاری رساندن کمک های بشردوستانه مردمی و یاری دیگر کشورها خبر میدهند و از نحوه و عملکرد رژیم اسلامی ناراضی و معترض هستند. کارگزاران حکومتی از یک سو، این کمکها را ضبط کرده و در میان مناطق گرفتار در سیل توزیع نمی کنند و از دیگر سو، تا کنون ده ها تن از فعالین مدنی و کنشگران اجتماعی را در شهرهای مختلف ایران و کردستان که به جمع آوری کمک های مردمی اقدام کرده اند را بازداشت، و بعضا تعدادی از آنان را روانه زندان کرده است.

در همین زمینه، طی روزهای گذشته شهروندان کورد و فعالین مدنی کردستان عراق در قالب کمپین های مختلفی اقدام به جمع آوری اقلام مورد نیاز در جهت یاری رساندن به مناطق سیل زده ایلام و لرستان کردند، اما متاسفانه گزارشات حاکی از عدم همکاری گمرگات مشترک میان ایران و عراق از سوی حکومت ایران شده و تا حال، مجوز این کمک ها به مناطق سیل زده لرستان و ایلام صادر نشده است.

گفتنی ست که حلال احمر با همکاری برخی از کارگزاران و تعدادی از نهادهای مربوطه، و در اقدامی غیر انسانی و غیر قانونی اقدام به فروش چادر و دیگر اقلام ضبط شده که توسط شهروندان مدنی جمع آوری شده بود، کرده است. همزمان عوامل حکومتی رژیم جمهوری اسلامی، در جهت شانه خالی کردن از مسئولیت خود و سرپوش نهادن به بی کفایتی و بحران مدیریتی در دستگاه های دولتی، تحریم های آمریکا را بهانه و دستاویزی برای بی کفایتی خود قرار داده است. در حالی مسئولین و کارگزاران رژیم، تحریم های آمریکا و جامعه جهانی را بهانه قرار داده اند که، سلیب سرخ جهانی و دیگر نهادهای بین المللی بارها به صورت رسمی اعلام کرده اند که، کمک های انساندوستانه شامل تحریم ها نمیشود و خود حکومت ایران مسئول ناکارآمدی و بی توجهی به مناطق سیل زده میبآشد.

تجربه و آزمون چهل ساله دست اندرکاران دولتی و نظامی نشان داده که این حکومت غیر مشروع و غیر مردمی، کمک های داخلی و بین المللی را در حوادث این چنینی که خود مسبب اصلی آن بوده را به نفع خود ضبط کرده و آنها را در راستای سیاست های تروریستی و کمک به شبه نظامیان تحت حمایت خود با هدف بی ثبات کردن منطقه و جهان، هزینه می کند.

کارگزاران رژیم جمهوری اسلامی ایران، از یک سو، در شرایط فعلی و کنونی که مردم ایران و بلاخص شهرندان مناطق سیل زده تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی و معیشتی هستند، هیچ تلاش جدی را در راستای کمک رسانی به این مناطق صورت نداده است و تا کنون هیچ تمهیداتی را در جهت ساماندهی مناطق سیل زده انجام نداده است. و از سوی دیگر خود حکومت مانع از یاری رساند خودجوش شهروندان به این مناطق میشود. در این میان شهروندان کورد در شهرهای مختلف کردستان، خود در صدد یاری و کمک رسانی به شهروندان مناطق مختلف سیل زده میبآشند.

بر اساس آمارهای اعلام شده تا کنون دستکم 80 نفر در جریان سیل روزهای گذشته در نقاط مختلف ایران و کردستان جان خود را از دست داده، و هزاران تن دیگر نیز آواره و بی خانمان شده اند و ده ها روستا به طور کامل زیر آب رفته است و همچنین، هزاران هکتار از اراضی کشاورزی به سبب جاری شدن سیل از بین رفته، و صدها منزل مسکونی نیز تخریب شده است. سیل اخیر در 24 استان، نزدیک به 240 شهرستان و 270 شهر و بیش از پنج هزار روستا را دچار خسارت های جدی و 100 درصدی کرده است و قطعا در طی روزهای آتی نیز به این آمارها افزوده خواهد شد. شیوع بیماری های واگیردار در مناطق سیل زده و عدم کفایت مسئولین وزارت بهداشت نیز مزیتی بر این علت است.

بحران مدیریت در دستگاه های اجرایی ایران، منجر شده تا هر نهادی در جهت سرپوش گذاشتن به ناکارآمدی و سوء مدیریت خود، دیگر ارگانها را مقصر جلوه دهد. این امر موجب ارائه آمارهای ضد ونقیض در میان کارگزاران و نهادهای حکومتی شده است. ضمنا، تا کنون آمار دقیق و روشنی جهت تنویر افکار عمومی از سوی هیچ نهادیمنتشر نشده است. ورود نهادها و مراکز نظامی به مناطق سیل زده با هدف سرکوب صورت گرفته است و یکی از عمده دلایل اصلی سیل اخیر در ایران، تخریب جنگلها و مافیای چوب، و همچنین تخریب تعمدی مراتع و معادن سطحی زیر سطحی از سوی سپاه بوده است. اخیرا اعزام یگان هایی از نیروهای موسوم به فاطمیون و ورود نیروهای حشد الشعبی از خوزستان و منطقه مرزی دهلران در ایلام میتواند حجتی باشد بر این ادعا که، نیروهای نظامی و عوامل تحت امرشان نه در راستا کمک به مناطق سیل زده، بلکه در جهت سرکوب اعتراضات و شورش های مردمی صورت گرفته و میگیرد...PM:08:32:13/04/2019
‌ ‌ 728 ‌‌بار دیده شده‌‌