ارابه های مرگ در جاده های در کردستان

آرام محمدی

آسونیوز/ وضعیت نامناسب و غیراستاندارد جاده ها و مسیرهای مواصلاتی در نقاط مختلف کردستان به چالش و مشکلی جدی در پیشروی شهروندان کورد مبدل شده است. وضعیت غیراستاندارد راه ها و جاده های ایران و کردستان به بحرانی جدی تبدیل شده، و این امر به مراتب اعتراض و نارضایتی مردم ایران و بلاخص شهروندان کورد را برانگیخته است. به عنوان مثال میتوان به غیراستاندارد بودن راه ها و مسیرهای منتهی به مریوان و تردد غیر اصولی ارابه های مرگ در این منطقه اشاره نمود که بارها موجب بروز وقوع حوادث جبران ناپذیر جانی و مالی شده است، اشاره کرد.

برخورد تانکر حامل مواد سوختی با یکدستگاه اتوبوس مسافربری در سنندج در سال گذشته یکی دیگر از این موارد است که به کشته و زخمی شدن جمع کثیری از شهروندان کورد شد. تردد تانکرهای نفتکش در مسیرهای مواصلاتی کردستان مسئله تازه ای نیست و این مهم، ضمن اطلاع رسانی وسیع از سوی فعالین مدنی و همچنین گوشزد آن به نمایندگان مجلس و کارگزاران حکومتی، بارها موجب اعتراض شهروندان شده، و با ایجاد کمیپن های متعددی تحت عنوان "نه به جاده های مرگ" مشکلات پیشرو، تبعات و پیامدهای ناشی از سوانح جاده ای و غیراستاندارد بودن راه ها را مکررا به مسئولین وقت حکومتی رسانده اند. اما متاسفانه تا کنون هیچ اقدم جدی در راستای حل این معضل و یا استاندارد سازی راه ها و مسیرهای تردد در کردستان صورت نگرفته است.

در همین ارتباط و بر پایه آمارهای اعلام شده از سوی پزشکی قانون کشور، تنها در یازده ماه ی سال 1397 خورشیدی یعنی "از فروردین تا نیمه نخست اسفندماه"، در مناطقی از کردستان از جمله در سنندج، ارومیه، کرمانشاه و ایلام، نزدیک به 2000 مورد تصادف در این مناطق رخداده و قریب به 35000 هزار نفر قربانی حوادث جاده ای و بی کفایتی کارگزاران دولتی، بلاخص مسئولین وزارت راه شده اند. ضمنا، مرگ و میرهای ناشی از حوادث جاده ای در شهرها و روستاهای کردستان، به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل مرگ و میر شهروندان کورد عنوان شده است.

از دلایل دیگر وقوع سوانح جاده ای در کردستان را میتوان عدم آشنایی رانندگان به مسیرهای مواصلاتی در نقاط مختلف کردستان، عدم وجود بزرگراه ها و مسیرهای چند بانده، فقدان علائم هشدار دهنده استاندارد و یا عدم تطبیق علائم هشدار دهنده با مسیرهای کنونی، بی توجهی جمعی از شهروندان به مسائل مربوط به تردد و حمل و نقل، بی کیفیتی خودروهای داخلی و نهایتا سوء مدیریت مسئولین مربوطه است.
ناگفته نماند: میبآیست تخریب محیط زیست و نابودی اکوسیستم منطقه را که به سبب تصادف های مکرر و پی در پی در کردستان صورت میگیرد را باید به این مقوله افزود...PM:03:15:16/04/2019
‌ ‌ 813 ‌‌بار دیده شده‌‌