سازمان عفو بین الملل/ اعتراض به حجاب جرم نیست

آسونیوز/ سازمان عفو بین الملل در آخرین گزارش خود، با صدور اطلاعیه ای از مسئولین و کارگزاران رژیم جمهوری اسلامی درخواست کرده است که، نسبت به آزار و بازداشت معترضان به حجاب اجباری پایان دهند و زنانی را که در این خصوص محبوس و یا محکوم کرده اند را بدون هیچ قید و شرطی آزاد کنند.

سازمان عفو بین الملل اخیرا با اشاره به دستگیری و محکومیت سه تن از فعالین و کنشگران معترض به حجاب اجباری، با انتشار اطلاعیه ای خواهان آزادی صریح زنان زندانی شد که در مخالفت و اعتراض با حجاب اجباری محبوس هستند. این سازمان بین المللی در بخش دیگری از این بیانیه نیز خواستار پایان دادن به بازداشت های گسترده زنانی شده که مورد پیگرد قرار گرفته و قرار است که در روزهای آتی و ماه های آینده بازداشت و زندانی شوند، شده است.

در همین زمینه سازمان عفوبین الملل عنوان کرد که، سرویس های امنیتی و نهادهای اطلاعاتی وابسته به حکومت ایران، بسیاری از فعالان مدنی و کنشگران عرصه حقوق زنان را علاوه بر بازداشت و حبس، به صورت تلفنی مورد تهدید و ارعاب قرار داده اند. به گفته این نهاد بین المللی، ارگاانهای امنیتی و اطلاعاتی در ایران، به فعالین عرصه زنان هشدار داده اند که در صورت هرگونه اعتراض به حجاب، بازداشت خواهند شد. ضمنا، جمعی از فعالان حقوق زنان به ادارات امنیتی احضار و مورد بازجویی قرار گرفته اند.

به اذعان "ماگدالنا مغربی" مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان "امنستی اینترنشنال"، رفتارهای کارگزاران و مسئولین رژیم جمهوری اسلامی ایران در قبال با زنان، واکنشی است به گسترش مقاومت زنان ایرانی در قالب حرکت های مدنی در جهت تغییر قوانین تبعیض آمیز بر علیه جامعه زنان در ایران.

ماگدالنا مغربی یادآور شده است که، جرم انگاری اعتراض به حجاب اجباری به عنوان اصلی ترین و مظهر تبعیض جنسیتی، اقدامی بیرحمانه، غیرانسانی و همچنین نافی کرامت زنان است. بر همین مبنا، مسئولین رژیم جمهوری اسلامی میبآیست به جای پیگرد و بازداشت فعالانی که در اعتراض به حجاب اجباری بازداشت شده اند، را باید فورا آزاد نمایند.

لازم به یادآوریست که، در ایران تحت حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی، حجاب به تدریج در مسیر قدرت ایدئولوژیک، اجباری و جرم نگاری شد. اجباری بودن حجاب تمامی اقلیتهای مذهبی و ملیت های ایرانی و همچنین زنان خارجی را هم در بر میگیرد و در ایران هیچ زنی اعم از خارجی و یا ایرانی از این قاعده مستثنی نیست. قاعده اجباری و تحمیلی بودن حجاب، که بسیاری از کشورهای عربی نیز از آن مستثنی میشوند.


AM:11:16:19/04/2019
‌ ‌ 584 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌