معیشت معلمان در کردستان بحرانی است

آسونیوز/ معلمان و جامعه فرهنگی ایران و کردستان، همچون دیگر اصناف در بدترین شرایط ممکن و در وضعیت نابسامانی قرار دارند. بنا بر نُرم تعریف شده و آمارهای اعلام شده جهانی مبنی بر وضعیت معیشتی معلمان، ایران از جمله کشورهای ست که در این فهرست جهانی قرار ندارد و این مسئله نیز به سبب بی اهمیتی مسئولین و کارگزاران حکومتی به وضعیت اصناف مختلف از جمله معلمان عنوان شده است.

در آمارهای اعلام شده جهانی سه کشور چین، مالزی و تایوان از جمله کشورهای آسیایی هستند که در رتبه های اول تا سوم اهمیت و ارج نهادن به شغل معلمان قرار دارند. اما متاسفانه نام ایران در این فهرست نیز ثبت نشده است.

طی سال های گذشته و همچنین یکسال اخیر، معلمان و جامعه فرهنگی ایران و کردستان، بارها در اعتراض به عدم تحقق مطالبات و خواسته هایشان دست به تجمع اعتراضی و تحصن زده و خواستار رسیدگی مسئولین به مشکلات و معضلات شغلی معلمان شده اند.

معلمان نسبت به آنچه وضعیت نامناسب معیشتی و اقتصادی، عدم توانایی و قدریت خرید در مایحتاج اولیه زندگی، بی توجهی کارگزاران حکومتی بلاخص وزارت آموزش و پرورش در خصوص تحقق مطالبات معلمان، نبود پشتوانه مالی و غیره خوانده شده، اقدام به اعتراض نموده اند و بارها از سوی نهادهای امنیتی و دستتگاه قضایی بازداشت، و بعضا به حبس های طولانی مدت نیز محکوم شده اند.

لازم به توضیح است که در طی یکسال گذشته، گرانی، تورم و رکود حاکم بر بازاردر ایران و کردستان، در شرایط بحرانی قرار گرفته و این مسئله بر روح، روان و جسم، معلمان و همچنین دانش آموزان و دانشجویان تاثیر مستقیم و کارگری داشته است. گرانی حاکم و بیکاری مفرط و طولانی مدت خانواده ها در ایران و کردستان منجر شده تا که خانواده های بیشماری از ثبت نام فرزندانشان در مدارس و دانشگاه ها خود داری نمایند و در این میان دختران بیشتر از همه متضرر شده اند.AM:11:45:24/05/2019
‌ ‌ 548 ‌‌بار دیده شده‌‌