ترس رژیم جمهوری اسلامی از شبکه های اجتماعی

ن/ آرام محمدی

آسونیوز/ رژیم جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته فضای مجازی را یکی از مشکلات پیش روی خود و فشار مضاعفی بر کارگزاران حکومتی می داند. طی ده های اخیر به علت عدم پیشرفت تکنولوژی در جهان و بلاخص در ایران، رژیم جمهوری اسلامی ایران در میدیاها و شبکه های تلویزیونی خود از گفتن حقایق امتناع کرده و در راستای سیاست های خود همیشه از ابراز حقایق و راستی ها سر باز زده و تا کنون نیز این سیاست مغرضانه ادامه دارد.

اما بعد از ایجاد و گسترش شبکه های اجتماعی و بویژه پس از دهه ی هشتاد که مردم به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دسترسی پیدا کردند، علیرغم سانسور شدید از سوی نهادهای امنیتی و ارگانهای مرتبط، ماهیت اخبار و اطلاعات ناموثق تلویزیونهای رژیم اسلامی و همچنین جراید، و سرپوش گذاشتن بر واقعیات موجود برای مردم ایران روشن شد.

به همین سبب رژیم جمهوری اسلامی و کارگزاران حکومتی از شبکه های اجتماعی به عنوان ابزاری در دست مردم، و از آن به عنوان یکی از دشمنان نظام نام میبرند. طی سالهای گذشته و اخصا در اعتراضات و شورش های مردمی، نهادهای امنیتی قبل از هرگونه سرکوب، اقدام به بستن و یا فیلتر شبکه های اجتماعی کرده اند. به عنوان نمونه طی روزهای اخیر نیز و در پی تنش میان ایران و آمریکا، جلالی "رئیس پدافند غیر عامل رژیم" عنوان کرد که در صورت هر گونه واکنش از سوی آمریکا و یا متحدانش، اقدام به بستن و فیلتر کردن فضای مجازی و شبکه های اجتماعی می کنند. خود این امر میتواند دلیل قاطعی باشد بر این ادعا.

نا گفته نماند که میبآیست بازداشت و حبس ده ها و صدها فعال عرصه فضای مجازی را به این مقوله افزود. و یا ایجاد شبکه های اجتماعی گسترده از سوی رژیم جمهوری اسلامی و دستگاه های امنیتی آن در جهت جاسوسی کردن، ایجاد تفرقه، استراق سمع از شهروندان و یا دهها مورد دیگر نیز از اقدامات حکومت بوده و میبآشد. در همین ارتباط، سپاه پاسداران، نهادهای امنیتی و پلیس فتا در صورت بروز هرگونه اعتراض و شورشی از سوی ملیتهای ایرانی، اقدام به فیلتر و یا مسدود کردن شبکه های اجتماعی می کنند و حکومت ایران، وجود این شبکه ها را یکی از ابزارهای اطلاع رسانی در دست مردم میداند و از آن به عنوان اهرم فشار بر خود نام میبرد.

علیرغم استفاده گسترده خود مسئولین و کارگزاران حکومتی از فضای مجازی، تمامی عوامل حکومتی از مسئولین بلندپایه نظام گرفته تا استاندار، فرماندار، بخشدار و در مقیاس کوچکتر حتی دهیاران مناطق روستایی، مخالف استفاده عموم مردم از این تکنولوژی جهانی هستند. با این وجود به طور مداوم و همیشگی فشار مضاعفی را بر فعالین فرهنگی، مدنی، سیاسی، اجتماعی وهمچنین فعالین عرصه مجازی وارد می کنند. حکومت ایران خواستار عدم استفاده مردم از این تکنولوژی می شود و خواهان استفاده شهروندان ایرانی از شبکه ها و میدیاهای حکومتی است. اما خوشبختانه به علت ماهیت و همچنین سرعت روبه رشد و بدون مرز تکنولوژی، و علیرغم سرکوب های شدید و سانسور و فیلتر شبکه های اجتماعی از سوی حکومت، مردم به طور گسترده از آن در راستای برملا کردن دروغ پردازی های رژیم جمهوری اسلامی استفاده می کنند.

در همین زمینه و در طی یکی دو سال گذشته، کمپانیای گوگل بارها و بارها صدها پیچ و سایت وابسته به سران حکومت، اطلاعت و سپاه پاسداران و حتی خود شخص خامنه ای را فیلتر کرده و تا اندازه ای از زیاده روی ها و خودسری های حکومت در فضای مجازی ممانعت به عمل آورده است. در همین زمینه و در طی یک ماه اخیر نیز گوگل اعلام کرد که دو شبکه اجتماعی رژیم جمهوری اسلامی با عنوان "تلگرام طلایی و هاتگرام" را نیز که با هدف جاسوسی کردن ایجاد کرده بود را مسدود کرده است. ضمنا، یکی از مقامات کمپانیای گوگل عنوان کرد که امنیت کاربران برای این کمپانی از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و مانع از هر گونه جاسوسی و خرابکاری در شبکه های اجتماعی می شود.

رژیم جمهوری اسلامی ایران تنها برای ایجاد تلگرام طلایی و هاتگرام نزدیک به 400 میلیارد تومان هزینه کرده است. و این در حالی است که بر اساس نظر سنجی ها، مردم ایران ضمن ابراز نارضایتی از عملکرد حکومت مبنی بر مسدود کردن و فیلترینگ شبکه های اجتماعی، تنها قریب به 4 درصد مردم ایران از شبکه های اجتماعی حکومتی استفاده می کنند...PM:02:20:28/05/2019
‌ ‌ 530 ‌‌بار دیده شده‌‌