خاورمیانه و جهل مرکب!

ن/ ژیکان راهنورد
آسونیوز/ نفت...«طلای سیاه» یا «بلای خانمان سوز»؟ 
سالیان سال است که خاورمیانه تیتر اخبار سراسر جهان است. منطقه ای پر نعمت اما پر دردسر... شاید آخرین باری که این منطقه روز آرامی را تجربه کرد سال ۱۹۰۰ میلادی درست پیش از امضای توافقنامه ی اکتشاف نفت در ایران توسط ویلیام ناکس دارسی با هنری ادموند ولف، آنتوان کتابچی خان و کوته جهت اکتشاف نفت در ایران بود. در ۲۶ ام ماه مه سال ۱۹۰۸، در عمق ۳۶۰ متری از زمین میدان نفتون، واقع در مسجد سلیمان بالاخره مته حفاری، آخرین لایه را شکافت و نفت، با فشار بسیار زیاد، از زمین فوران کرد... اولین چاه نفت خاورمیانه در آن منطقه زده شده و به بهره برداری رسید؛ و بریتانیا، همان استعمار پیر، میخ محکمی در خاورمیانه کوبید...
در همان روزگار بود که جرقه ی فجایع خاورمیانه زده شد.
مکانیزم عملکرد بریتانیا در استعمار از پیچیده ترین مکانیزم های سیاسی ست. بریتانیا به فرم تزارها لشکرکشی نمی کند، با ارتش و بمب و موشک زمین اشغال نمی کند، تا حد ممکن از جنگ مستقیم تحت نام خود و با هزینه ی خود اجتناب می کند؛ اما ویران می کند؛ مخرب تر از هر جنگی... چرا که به خوبی در سلطه بر انسان ها مهارت دارد... سیاست های ژرف آن و اثراتش بر جهان را شاید بتوان از کتاب قدیمی «مکتب دیکتاتورها» نوشته ی «اینیاتسیو سیلونه» به خوبی درک کرد. نظام مورد استفاده اش، هدفمند و بهینه عمل میکند. هر زمین و ارزی برایش ارزشمند نیست. جایی که درآمدی هنگفت، با کمترین هزینه در دسترس باشد همان جایی ست که دندان این استعمارگر بزرگ، تیز و چشمانش باز می شود تا کوچکترین فرصتی را از دست ندهد؛ همان جایی ست که با دشمن ها هم دیدار دوستانه ترتیب میدهد، لبخند میزند، دست میدهد و عکس میگیرد، در جنگ هم مشارکت میکند. 
امپراتوری بریتانیا در سده های ۱۶ میلادی پا گرفت و به تدریج در طی سالها با استعمار گسترده و تبدیل کردن مردم زیادی در جهان به برده و جمع آوری اموال زیادی حاصل از غارت منابع مهم کشورها از جمله نفت به چنان قدرتی دست یافت که این تفکر بر او غالب گشت که ‘’خورشید هیچگاه در این امپراتوری غروب نمیکند.’’ اما رفته رفته وقایع جهانی سمت و سویی به خود گرفت که در نهایت منجر به غروب این خورشید سوزان شد! سرانجام در سال ۱۹۹۷، پس از مراسم بازپس دادن هنگ‌کنگ به چین که با حضور چارلز، ولیعهد بریتانیا، برگزار شد، بسیاری از جمله خود پرنس چارلز، به پایان این امپراتوری را اذعان کرد، اما پذیرش آن برای این مغز متفکر استعمار غیرممکن بود به طوری که پس از آن نیز حاکمیت چهارده منطقه خارج از جزیره را برای خود محفوظ داشت. در سال ۱۹۸۳، پارلمان بریتانیا رسما نام «مستعمره‌های تاج و تخت» را به «مناطق تحت حاکمیت بریتانیا» تغییر داد.
مدتی بعد، در سال ۲۰۰۲، این نام باز هم تغییر کرد و نام «سرزمین های فرادریایی بریتانیا» را به خود گرفت. از این چهارده منطقه، سه تای آن‌ها خالی از سکنه هستند و یازده منطقی باقی مانده توسط یک دولت محلی اداره می‌شوند، با این حال از سیاست‌های کلی دولت بریتانیا پیروی می‌کنند. مرزهای امپراتوری بریتانیا در اکثر مواقع باعث ایجاد مشکلات داخلی در برخی از کشورها می‌شدند و هنوز هم می‌شوند، به عنوان مثال بسیاری مرزکشی‌های بریتانیا را یکی از عوامل مشکلات فعلی خاورمیانه می‌دانند. حتی در تقسیم شدن کوردستان و عدم توافق در استقلال آن، عدم به نتیجه رسیدن اسرائیل و فلسطین با یکدیگر و بسیاری مسائل دیگر این منطقه ردپاهای بریتانیا و سیاستهایش به چشم میخورد. 
امپراتوری بریتانیا همچنین به صورت غیرمستقیم و بعضا به صورت سازماندهی شده باعث مهاجرت‌های گسترده در سطح جهان شد. میلیون‌ها نفر خاک اصلی بریتانیا را ترک کرده و به کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و استرالیا مهاجرت کردند. این مهاجرت‌ها باعث ایجاد مشکلات زیادی برای مردم بومی آن مناطق شد و در برخی موارد منجر به وقوع نسل کشی گردید. 
هم اکنون نیز بریتانیا مناطق وسیعی از جهان را تحت نام های تشریفاتی تحت سلطه ی خود دارد. این کشورها شامل نیوزیلند، پاپوآ گینه نو، جزایر سلیمان، تووالو در اقیانوسیه، بلیز در آمریکای جنوبی، باهاما، باربادوس، گرنادا، آنتیگوا و باربودا، جامایکا، سنت کیتس و نویس، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گرنادین در هند و جزایر کارائیب و ... میباشند که تحت عنوان محترمانه ی «کشورهای مشترک المنافع» از کاخ ملکه برای قوانین خود دستور میگیرند. کانادا و استرالیا که به مقاصد مهاجرتی عده ی زیادی از ایرانیان تبدیل شده اند نیز در زمره ی همین کشورها قرار میگیرند. آن میلیونها میلیون سرمایه ای که از ایران به آنجا میرود در نهایت سر از حساب های دولت بریتانیا در می آورند بی آنکه ایرانیان اندک اطلاعی از آن داشته باشند. 
خاورمیانه به دلیل حاکمان نالایق در برحه های حساس تاریخی نتوانست همانند سایر کشورها با اتحاد و انقلاب استقلال حقیقی کسب کند تا سال ۱۳۲۸ که دکتر محمد مصدق با تاسیس جبهه ی ملی جرقه ی تلاش عمده ای را در جهت کوتاه سازی دست انگلیس از منابع کشور و زندگی مردمانش زد و با ارائه ی طرح ملی شدن صنعت نفت توسط حسین فاطمی از اعضای اصلی این سازمان، خشم حاکمان بریتانیا را به شدت برانگیخت چرا که یکی از مهمترین منبع مالی این سیستم گسترده را هدف قرار داده بود. در این نقطه از تاریخ بود که انگلیس از بزرگترین سرمایه ی حقیقی خود یعنی جهل مردم که از سالیان دراز دین پرستی و خرافه پرستی ناشی میشد، استفاده کرده ورق را در عمل به سود خود برگردانده سیستم آخوندی را که سالها پیش برنامه ریزی کرده بود وارد میدان کرده، نظام جمهوری اسلامی را با استفاده از عوامل دست پرورده ی خود همانند روح الله خمینی و اطرافیانش بر ملت تحمیل کرد. رسیدن به این نقطه حاصل سالها تلاش بود، تلاشی که توسط ایدئولوژي اسلامی که شالوده ی تفکرات یک یا چند بیمار روانی بود پا گرفت و با شمشیر در افکار نفوذ کرد و زندگی ها و ذهن ها را در جهت منافع خود تسخیر کرد و آزادی را در تمامی ابعاد از مردم گرفت.
ایدئولوژی شومی که از فقر مردم ستمدیده و جهل عده ای از آنان استفاده کرده توهمی را در ذهن آنها نقش داده و بشریت را در مسیر نابودی از درون خود و درون جامعه قرار داد. جالب است بدانید در مطالعات انجام شده روی بیماران اسکیزوفرنی در ایران بیشتر آنها از توهم ارتباط با شخصیت های واهی اسلامی مثل امام زمان یا سایر امامان جعلی این دین رنج میبرند. اما در بیماران اسکیزوفرنی کشورهای غیرمسلمان چنین موردی گزارش نشده است. ترفند وابسته کردن امید مردم به اندیشه و مفهومی واهی و نادیده برای مشغول ساختن آنها به ماوراء و جلوگیری از تفکر در مورد راههای عملی حل مشکلات به ویژه مسائل سیاسی و اجتماعی مهم که نیازمند واقع بینی ست و شکل دادن اعتراضات استفاده میشود. شاید یکی از دلایل پیشرو بودن ملت کورد در مبارزات از همینجا ریشه میگیرد.
ملت کورد قوانین غیرمنطقی و غیرعقلانی تحمیلی را نپذیرفت، همان چیزی که باعث شد رژیم آنها را کافر شمرده کلاه شرعی مناسبی برای جنایات خود فراهم آورد. آنچه در نظر ملت بیدار کورد همواره اهمیت داشته و دارد «اندیشه ی درخشان» است نه وعده ها و امیدهای پوچ و توخالی... و اندیشه، چراغ راهی است که این ملت به شیوه ی فعالی در آن پاگذاشته و جانفدایی ها کرده و جانها نثار کرده است؛ راه روشن آزادی که سایه ی سیاه جمهوری اسلامی نیز توان تاریک ساختن آنرا ندارد...


PM:02:31:04/06/2019
‌ ‌ 1102 ‌‌بار دیده شده‌‌