12 ژوئن روز جهانی مبارزه با کار کودکان

آسونیوز/ کوکان کار به کودکان کارگری اطلاق می شود که به صورت مداوم و مستمر به خدمت گرفته می شوند که این امر آنها را بیشتر اوقات از رفتن به مدرسه و یا تجربه دوران کودکی باز میدارد. کار کودک در بسیاری از کشورها و سازمان های بین المللی، فعالیتی استثماری تلقی می شود.

12 ژوئن روز جهانی مبارزه با کار کودکان، با هدف آگاهی و فعالیت در زمینه جلوگیری و ممانعت از کار کودکان از سوی سازمان بین المللی کار پیشنهاد شد. روز جهانی مبارزه با کار کودکان هر ساله در روز 12 ژوئن "22 خرداد" بزرگ داشته می شود و هدف آن جلوگیری از کار کودکان به هر شکلی است.

لازم به ذکر است که، مراجع رسمی و حکومتی در ایران آمار دقیقی از شمار کودکان کار در شهرها و استان های ایران ارائه نمی شود. به گفته کارشناسان اقتصادی و کنشگران اجتماعی، از عمده ترین دلایل بوجودآمدن شرایط کار کودکان در ایران را میتوان بی کفایتی و سوء مدیریت دولت و ناکارآمدی قوانین در مجلس، فقر اقتصادی، ناتوانی خانواده ها در تامین هزینه ها و مخارج کودکان، نا امن بودن محله های حاشیه نشین بویژه در شهرهای بزرگ، عدم نظارت سازمانهای دولتی بر نهادهای اجتماعی را نام برد.

قابل توضیح است که، موضوع کار کودکان سالیان متمادی است که به عنوان یک معضل بزرگ اجتماعی مطرح است. اما متاسفانه گوش دولت و کارگزاران حکومتی در مجلس بدهکار نیست و برنامه ریزی کلان و قوانین جامع و قابل موثری برای خروج کودکان کار در دسترس نیست.

خود رژیم جمهوری اسلامی با استفاده ابزاری از کودکان عملا آنان را در راستای سیاست های خود بکار میگیرد. به عنوان نمونه میتوان استفاده از کودکان سرباز را در میادین جنگ از جمله جنگ ایران و عراق و یا بکارگیری کودکان بلاخص کودکان تبعه افغانستان و پاکستان در جنگ های نیابتی در سوریه و عراق و یمن و دیگر نقاط را نام برد.
کودکان کار در ایران قربانیان قانون و بازار کار هستند...AM:11:38:12/06/2019
‌ ‌ 759 ‌‌بار دیده شده‌‌