نگاهی کوتاه به حوادث مربوط به خلیج فارس در طی دو ماه گذشته

تنظیم/ آرام محمدی

 

آسونیوز/ هر چند تنش میان آمریکا و ایران به چهار دهه ی گذشته باز میگردد، اما تنش های یکی دو ماه اخیر میان ایران و آمریکا حوادث مختلفی را در خاورمیانه و بویژه خلیج فارس رقم زده است. بلاخص در این بازه زمانی تنش کلامی و تحرکات نظامی میان ایران و آمریکا در طی هفته های اخیر روبه افزایش بوده، تا جایی که آمریکا با اعزام ناوهای جنگی به منطقه که تا کنون نیز ادامه دارد و یا اعزام نیرو و هواپیماهای جنگی به خلیج فارس نشان داد که درصدد مقابله با تهدیدهای ایران است.

از سویی دیگر ایران نیز با تهدید به بستن تنگه هرمز، تولید اورانیوم با غلظت بالا و یا بستن موشک های کروز بر روی کشتی و قایق های سپاه و غیره در تقابل با این اقدامات برآمده است. ایران پیشتر نیز اعلام کرده بود که در صورت عدم فروش نفت، تنگه هرمز را خواهد بست و اجازه تردد به هیچ کشوری را نخواهد داد.

در همین زمینه به گزارشی کوتاه از حوادث و اقدامات صورت گرفته در دو ماه گذشته به طور اجمالی و مختصر اشاره خواهد شد. مورادی اجمالی که در بازه زمانی کوتاهی از همدیگر به وقوع پیوسته است:

15 اردیبهشت ماه، مشاور امنیت ملی آمریکا در واکنش به تهدیدات بی ثبات کننده ایران در منطقه و جهان، اعزام نیرو، ناوهای هواپیمابر آبراهام لینکن و ناوگرو های وابسته به آن و یا اعزام بمب افکن بی 52 آمریکا و غیره به منطقه ر اعلام کرد.

در ادامه روز 18 اردیبهشت ماه کارگزاران حکومتی اعلام کردند که اگر کشورهای جهان بلاخص قدرت های تاثیر گذار در مورد شروط های رژیم در رابطه با توافق هسته ای با ایران به گفتگو ننشینند، ایران تولید اورانیوم با درصد بالا را آغاز می کند.

این تنش های کلامی ایران با جامعه جهانی واکنش آمریکا را در پی داشت و این کشور صنایع فلزی ایران را مورد تحریم قرار داد.

19 اردیبهشت ماه امسال، کشورهای اتحادیه اروچا خواستار پایبند بودن ایران به برجام شدند. در عین حال ترامپ عنوان کرد که میل است رهبران ایران با وی ارتباط برقرار کنند "منظور تلفن زدن است".

20 اردیبهشت ماه آمریکا رسما اعلام کرد که در تقابل با تهدیدهای ایران و در مقابله با این رژیم، موشک های پاتریوت خود را در منطقه خاورمیانه مستقر خواهد کرد.

22 اردیبهشت ماه سال جاری، رسانه های خبری از هدف قرار گرفتن چهار فروند کشتی نفتکش در بندر فجیره امارات خبر دادند. گفتنی ست که پیش از اعلام رسمی کشورهای درگیر با این حملات، ایران و لبنان از وقوع چندین انفجار در یکی از بنادر امارات خبر داده بودند.

23 اردیبهشت، اتحادیه اروپا خواستار خویشتن داری ایران و آمریکا شدند. همزمان مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بروکسل گزارشی از تهدید های ایران و بی ثبات کردن منطقه از سوی این کشور را به وزرای خارجه اتحادیه اروپا ارائه کرد.

ضمنا، آمریکا در تمامی این مراحل همواره به ایران هشدار داده که در صورت هر گونه تعرض و اقدام خودسرانه و هدف قرار دادن منافع آمریکا، به آن واکنش نشان خواده داد.

24 اردیبهشت ماه98، همزمان با تنش میان ایران و آمریکا، حوثی های تحت حمایت ایران با پهباد به یکی از خطوط لوله نفتی عربستان حمله کردند.

پس از ان روزنامه نیویورک تایمز گزارشی از برسی و احتمال اعزام 120 هزار نیروی نظامی آمریکا به خاورمیانه را منتشر کرد. اما پس از مدتی دونالد ترامپ این گزارش را رد کرد و ابراز داشت در صورت لزوم نیرو و تجهیزات بیشتر به منطقه اعزام خواهد کرد.

25 اردیبهشت ماه، آمریکا نیروهای مازاد و غیر ضوری خود را از عراق خارج کرد. برخی دیگر از کشورها نیز برنامه های آموزشی نیروهای عراقی در این کشور را بصورت تعلیق درآوردند.

در تاریخ 5، 8 و 9 خردادماه به ترتیب: آمریکا عنوان کرد که سیاست آمریکا تغییر رژیم ایران "رژیم چنج" نیست. علی خامنه ای همزمان گفت در مورد مسائل ناموسی انقلاب با هیچ کشوری اعم از آمریکا و اروپا مذاکره نمی کند و گفتگو با آمریکا را مضر توصیف کرد. در همین راستا، در دو نشست اضطراری شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب، در بیانیه پایانی ایران به عنوان کشوری با سیاستهای مغرضانه و بی ثبات کننده در منطقه و جهان شناخته شد.

12 خرداد وزیر خارجه آمریکا عنوان کرد که ترامپ آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است.

16 خرداد، سه کشور امارات متحده عربی، عربستان و نروژ در گزارشی ضمن محکوم کردن به چهار نفتکش در بندر فجیره، شکایتی را در همین خصوص به شورای امنیت ارائه کردند.

22 خرداد، شینزوآبه نخست وزیر ژاپن جهت رایزنی با کارگزاران ایران وارد تهران شد و سپس با روحانی و ظریف دیدار کرد. نخست وزیر ژاپن در روز پنجشنبه برابر با 23 خرداد نیز با علی خامنه ای دیدار و گفتگو کرد.

23 خردادماه و همزمان با گفتگوهای نخست وزیر ژاپن در تهران، دو نفتکش در دریای عمان مورد حمله قرار گرفتند. آمریکا همزام ایران را مسئول مستقیم این حمله معرفی کرد. در همین بازه زمانی بریتانیا نیز از دست داشتن سپاه در حمله به دو نفتکش در دریای عمان خبر داد.

24 خردادماه، یک ناو شکن آمریکا به سوی دریای عمان اعزام شد. سخنگوی سنتکام نیز عنوان کرده است که آمریکا برای حفظ منافع خود و شرکایش هر اقدامی که لازم باشد، انجام می دهد.PM:01:29:15/06/2019
‌ ‌ 569 ‌‌بار دیده شده‌‌