جمعی از فعالین مدنی، محیط زیستی و تعدادی از رکابزنان شهرهای مختلف کردستان، یاد قربانیان شیمیایی سردشت را گرامی داشتند

آسونیوز/ پنجشنبه برابر با ششم تیرماه سال جاری، جمع کثیری از رکابزنان شهرهای مختلف کردستان از جمله "مهاباد، پیرانشهر، مریوان" با هدف محکوم کردن این اقدام غیر انسانی و همچنین گرامیداشت یاد و خاطره قربانیان این حادثه و همدردی با خانواده های قربانیان، از شهرهای محل سکونت خود تا سردشت را رکاب زدند.

در همین ارتباط، در مورخه 7 تیرماه امسال نیز در سالروز حادثه بمباران شیمیایی سردشت از سوی رژیم وقت عراق، جمعی از سازمان های محیط زیستی و فعالین مدنی شهرهای "پیرانشهر، اشنویه، بانه، سردشت، میرآباد و بوکان" با همکاری انجمن مدنی "کافه کتاب اندیشه" در بزرگداشت این روز در منطقه "خه رپاپ" سردشت تجمع کرده و ضمن محکوم کردن این اقدام غیر انسانی، یاد قربانیان این فاجعه انسانی را ارج نهادند.

شرکت کنندگان در این مراسم پس از تجمع در محل ذکر شده با چندین لحظه سکوت و روشن کردن 32 شمع به عنوان نماد و همچنین گرامیداشت 32 مین سالروز این فاجعه غیر انسانی، یاد قربانیان را گرامی داشتند.

شایان ذکر است که روز هفتم تیرماه سال 1366 خورشیدی، شهر سردشت و برخی از روستاهای اطراف آن آماج حمله شیمیایی رژیم بعث عراق قرار گرفته و در این حمله که ناشی از جنگ افروزی های رژیم وقت عراق و حکومت ایران بود، 110 تن جان خود را از دست داده و بیش از 8000 تن دیگر دچار مسمومیت با گازهای شیمیایی شدند.PM:06:32:29/06/2019
‌ ‌ 627 ‌‌بار دیده شده‌‌