واکنش سازمانهای بین المللی و همچنین سران برخی از کشورهای جهان در مورد نقض برجام از سوی ایران

آسونیوز/ در پی تهدیدات رژیم ایران و نقض مداوم توافق هسته ای "برجام" و همچنین نقض فاحش و آشکار غنی سازی اورانیوم بیش از حد مجاز اعلام شده در برجام، برخی از سازمان های بین المللی مرتبط و تعدادی از سران کشورهای جهان خواستار تعهدات ایران و برگشت به مراحل قبلی برجام شدند.

در همین ارتباط، سخنگوی سازمان بین المللی انرژی اتمی عنوان کرد که بازرسان این سازمان که هم اکنون در ایران مستقر هستند، به محض مشاهده و تائید عبور ایران از مرز مندرج در توافق هسته ای "برجام" و افزایش غنی سازی اورانیم، در این باره گزارش خواخند داد.

همچنین امانوئل مکرون "رئیس جمهوری فرانسه" امروز یکشنبه 16 تیر ماه سال جاری و پس از اعلام رسمی ایران مبنی بر گذر از مرز تعیین شده در برجام، این تصمیم ایران را به شدت محکوم کرد. مکرون عنوان کرد که این اقدام ایران تخطی از توافق هسته ای برجام است.

آمریکا نیز پیشتر این اقدام ایران را به شدت محکوم، و به سران و کارگزاران رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده بود. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز می گوید، فراتر رفتن غلظت اورانیوم در ایران از مرز 67/3 درصد گامی بسیار خطرناک است.

در همین راستا نیز وزارت خارجه آلمان با انتشار بیانیه ای در روز یکشنبه 16 تیر ماه نگرانی شدید دولت آلمان به تصمیم رژیم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر افزایش غلظت غنی سازی اورانیوم را اعلام کرد. در این بیانیه ضمن محکوم کردن این اقدام، عنوان شده است که: عبور از مرز تعیین شده غنی سازی در توافق برجام، گامی در زمینه نقض برجام محسوب میشود.

سخنگوی موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در واکنش به عدم تعهد ایران به برجام گفت، اروپا به شدت نگران افزایش غظلت غنی سازی است. سخنگوی مسئول سیاست خارجی اروپا امروز یکشنبه در بروکسل در ادامه ابراز داشت، ما از ایران می خواهیم که سریعا همه فعالیت هایی که نقض برجام محسوب میشود را متوقف نماید.
وزارت خارجه بریتانیا نیز صراحتا نقض تعهدات و عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای را محکوم کرده و عنوان کرده است که بریتانیا تمامی تعهدات خود در قبال ایران را انجام داده است و ایران نیز میبآیست سریعا به حالت پیش از افزایش غنی سازی باز گردد. 

لازم به ذکر است که امروز برابر با 16 تیرماه و در پی اعلام قبلی رژیم ایران، سخنگوی دولت در نشستی خبری به همراه عباس عراقچی و سخنگوی سازمان انرژی اتمی عنوان کرد که، ایران محدودیت تعیین شده در برجام را برای غنی سازی را کنار می گذارد و بر اساس نیاز خود، میزان غنی سازی را تعیین خواهد کرد.PM:05:42:07/07/2019
‌ ‌ 435 ‌‌بار دیده شده‌‌