فواد مصطفی سلطانی/ اگر نیروهای رژیم به داخل شهر مریوان بیایند ما از شهر کوچ خواهیم کرد

تنظیم/ آرام محمدی
آسونیوز
/ 30 تیرماه مصادف از است با سالگرد کوچ تاریخی مردم مریوان به رهبری کاک فواد مصطفی سلطانی، از رهبران مبارز و انقلابی جنبش ملت کورد. در 30 تیرماه سال 1358 برگ زرینی از تاریخ پر افتخار مبارزات مردمی و جنبش انقلابی کردستان ثبت شد.

پس از انقلاب 57 ایران و بر سر کار آمدن رژیم جمهوری اسلامی ایران جهت مشروعیت دادن به انقلاب و سرکوب هر چه بیشتر مردم ایران، در صدد گذر از کردستان بود. برای آغاز این یورش خمینی در صدد حمله به شهر مریوان برآمد. از اینرو کوچ تاریخی مریوان به عنوان یک مقابله عظیم توده ای و به یادماندنی و همچنین انکار ناپذیر بود که دیگر شهروندان کردستانی از جمله مردم شهرهای سنندج، کامیاران، سقز، بانه و دیگر نقاط کردستان در جهت حمایت از این حرکت تاریخی به رهبری کاک فواد مصطفی سلطانی برآمدند.

در غروب 31ام تیرماه سال 1358 خورشیدی، شهروندان مریوانی به رهبری کاک فواد و همراهی دیگر نهادهای مردمی در راستای تحقق اهداف ملت کورد و در راستای برون رفت از بحران آنزمان، اقدام به تخلیه شهر مریوان و کوچ به نزدیکی روستای کانی میران و حوالی دریاچه زریبار کردند. فردای آن روز سرکرده های وقت ارتش از جمله سرهنگ سپهری فرمانده لشکر 28 سنندج از ترک شهروندان مریوانی خبر داد و بازتاب این حرکت تاریخی به سرعت تمامی دیگر نقاط ایران را نیز در برگرفت.

کوچ تاریخی مردم مریوان در مورخه 30 و 31 تیرماه تا 13 مرداد 1358 خورشیدی در اعتراض به جنایات حکام رژیم جمهوری اسلامی، به رهبری کاک فواد مصطفی سلطانی "رهبر مبارز و انقلابی جنبش ملت کورد" در تاریخ ثبت شد.PM:08:50:20/07/2019
‌ ‌ 782 ‌‌بار دیده شده‌‌