طی 10 روز گذشته 12 نفر در شهرهای ، ارومیه، مهاباد، نوشهر، گوهر دشت و ماهشهر و میناب اعدام شده اند

تنظیم/ آرام محمدی

آسونیوز/ در ادامه روند اعدام های گسترده در شهرهای مختلف ایران و کردستان، 12 نفر در طی روزهای گذشته در شهرهای مختلفی از جمله ارومیه، مهاباد، میناب، گوهردشت، ماهشهر و نوشهر به دارآویخته شدند.

بر اساس گزارشات در میان اعدام شدگان دو زن و یک نوجوان که در زمان بازداشت زیر 18 سال سن داشته است، دیده میشود. این نوجوان در زندان میناب به جرم قتل به دارآویخته شده است. با احتساب این دو زن اعدامی، شمار زنانی که در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی اعدام شده اند، به 91 تن رسیده است.

ملیحه صالحیان اهل یکی از روستاهای میاندوآب بوده و یکی از زنان اعدام شده در زندان مرکزی مهاباد در طی روزهای گذشته می باشد. گفتنی ست که اعدام این زن با تدابیر شدید امنیتی اجرا شده است. در همین بازه زمانی یک زن دیگر با هویت زهرا صفری 43 ساله در زندان مرکزی نوشهر اعدام شده است.

ضمنا، گزارش های تائید نشده ای از اعدام یک زن زندانی محبوس در زندان گوهر دشت کرج نیز وجود دارد. گویا این زندانی در ماه گذشته به دارآویخته شده است. همچنین گزارشات از اعدام چهار زندانی متهم به قتل در همین زندان حکایت دارد که طی روزهای اخیر صورت گرفته است. در همین مدت، زندان ماهشهر نیز شاهد اعدام یک زندانی دیگر بوده است.

طی روزهای گذشته نیز حکم اعدام 7 زندانی در زندان مرکزی ارومیه به اجرا درآمد. برخی از اعدام شدگان زندان مرکزی ارومیه، مرتبط با جرائم مواد مخدر بوده اند.

بر اساس آمارهای ثبت شده در مانیتورینگ حقوق بشر ایران، از ابتدای سال 2019 میلادی تا کنون، بالغ بر 116 تن در ایران اعدام شده اند که از این تعداد 5 زن و 4 جوان که در حین ارتکاب جرم زیر 18 سال سن داشته اند، دیده می شود. ضمنا، در ایران 60 درصد از اعدامها رسانه ای نمیشود، که اصطلاحا به آن، اعدام های مخفیانه می گویند.

اما بر اساس گزارش سازمان های حقوق بشری داخلی و بین المللی از جمله سازمان عفو بین الملل، ایران کماکان جزو 5 کشور بزرگ جهان در زمینه اعدام می باشد و به تناسب میزان جمعیت، بالاترین میزان اعدام شهروندان خود در دنیا را دار می باشد.

اعدام، سرکوب، بازداشت های فله ای، ایجاد رعب و وحشت، کشتار کولبران و کاسبکاران در کردستان و شهروندان بلوچ در سیستان و بلوچستان و ده ها و صدها جنایت دیگر رژیم جمهوری اسلامی، از جمله ابزارهایی هستند که از زمان بر سرکار آمدن رژیم اسلامی بر علیه مردم ایران اعمال می شود. و این اقدامات خصمانه و مغرضانه رژیم ایران در حالی صورت می گیرد که بیش از 80 درصد از مردم زیر خط فقر مطلق زندگی می کنند.

در حالی رژیم جمهوری اسلامی از اعدام به عنوان یکی از ابزارهای ایجاد رعب و وحشت در جامعه استفاده می کند که، دستکم 13 میلیون بیکار مطلق در ایران وجود دارد. اعتیاد به مواد مخدر که خو رژیم مسبب و بانی آن است به زیر سن 12 سال رسیده است. گرانی و رکود حاکم بر بازار گریبان جامعه ایرانی و کردستانی را گرفته، و طلاق و فروپاشی بنیان خانواده ها بیداد می کند. هر چند میبایست نا امیدی به آینده و خودکشی های مکرر و هزاران مورد دیگر را نیز به این مقوله افزود.PM:03:43:21/07/2019
‌ ‌ 452 ‌‌بار دیده شده‌‌