کارگران و شهروندان کُرد جهت یافتن کار به اقلیم کردستان عراق روی می آورند

تنظیم/ آرام محمدی

آسونیوز/ با توجه به وضعیت بد اقتصادی و معیشتی و فقدان شغل و نبود کار در ایران و شهرهای کردستان، شهروندان کورد جهت امرار معاش خود و خانواده هایشان ناچار به مهاجرت به دیگر نقاط از جمله اقلیم کردستان عراق هستند.

در بیشتر مواقع نیز افراد تحصیلکرده با مدارک تحصیلی بالا جهت دستیابی به کار، به شهرها و مناطق مختلف اقلیم کردستان عراق روی می آورند و گاها به علت عدم رعایت اصول ایمنی در محیط های کاری دچار حادثه شده و جان خود را از دست میدهند. گفتنی ست که در شرایط کنونی کارگران با کمترین امکانات موجود و حتی با پائین ترین دستمزدها " در اینجا منظور پرداخت دستمزد با پول رایج ایران است" مشغول به کار و فعالیت هستند.

بخش عظیمی از نیروی کار در کردستان عراق را شهروندان کورد ایرانی تشکیل میدهند که عمدتا در کارهای ساختمانی و یا معادن در شرایط سختی بسر می برند. جمعی دیگر از شهروندان کورد در میادین کارگری در اقیلم کردستان عراق ساعت ها و شاید روزها منتظر کار می شوند. بر اساس گفته های برخی از کارگران، این قشر از جامعه به سبب وضعیت نامناسب اقتصادی به عنوان گردشگر به مدت یک ماه با روادید وارد اقلیم کردستان می شوند و در هنگام بازگشت و مراجعه به شهرهای خود، مقداری آذوقه و اقلام خوراکی را خریداری کرده و به محل سکونت خود مراجعه می کنند.

بی کفایتی کارگزاران حکومتی موجب متلاطم بودن اقتصاد ایران، گرانی و رکود حاکم بر بازار شده است. بر اساس آمارهای اعلام شده، نرخ تورم سالانه در تیرماه سال جاری به بالای 40 درصد رسیده که در نوع خود در طی24 سال گذشته بی سابقه بوده است. هر چند آمارهای غیر رسمی نرخ تورم را در برخی از نقاط ایران بیش از آمارهای اعلام شده رسمی عنوان می کنند.

رشد فقر در سایه بی کفایتی حکام ایران، یکی از صدها دستاورد رژیم جمهوری اسلامی ایران بوده است و یکی از مبانی تسلط بر مردم ایران و کردستان، غارت، چپاول، دزدی های کلان، اختلاص و ده ها مورد دیگر می باشد. بدون شک ادامه این وضعیت و مشکلات بیشماری که کارگران کورد شاغل در اقلیم کردستان عراق که با آن مواجه و گریبانگیر هستند، می تواند علاوه بر فشار جسمی و روحی به سرپرست خانواده، ضررهای جبران ناپذیری بر پیکره و بنیان هزاران خانواده کورد که مجبورند چنین شرایطی را تحمل کنند، وارد کند. وضعیت قانونی و قرار دادهای فی مابین کارگران و صاحبان کار را نیز میبآیست به این مقوله افزود. در همین ارتباط و در بسیاری از موارد کارگران مهاجر جهت دریافت حق الزحمه و دستمزدهای خود با کارفرما و یا صاحب کار دچار مشکل شده، و در بیشتر مواقع و پس از اتمام کار، کارگران با عدم رعایت مفاد قرار داد مواجه می شوند.

لازم به یادآوری ست که، نبود قانون جامع کار در اقلیم کردستان عراق موجب بروز و ایجاد مشکلات و معضلاتی منجمله "ضرب و شتم، ضبط پاسپورت، زندانی کردن، شکنجه، عدم پرداخت دستمزدها، تهدید و ارعاب، عدم همکاری در اخذ مجوز اقامت" و غیره برای کارگران غیر بومی در کردستان عراق می شود.PM:06:02:28/07/2019
‌ ‌ 345 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌