آخرین تحولات مربوط به بحران تنگه هرمز

تنظیم/ آرام محمدی

آسونیوز/ در پی توقیف کشتی ایرانی گریس 1 که به سبب دور زدن تحریم های اتحادیه اروپا، از سوی نیروی دریایی بریتانیا صورت گرفت، سپاه پاسدران نیز در اقدامی تلافی جویانه یک کشتی نفتکش را با پرچم بریتانیا در تنگه هرمز توقیف کرد. در همین ارتباط دولت بریتانیا تلاشی را در راستای ایجاد ناوگانی دریایی به رهبری اروپا و پشتیبانی آمریکا را در دستور کار قرار داد و تا کنون برخی از کشورها از این طرح استقبال کرده اند. گفتنی ست که این طرح ضامن امنیت کشتیرانی در این منطقه خواهد بود.

وزارت خارجه بریتانیا در یک نشست خبری در پاسخ به خبرنگار آلمانی اعلام کرد که ایجاد این ناوگان دریایی به رهبری اروپا و حمایت آمریکا، بهترین راه و گزینه برای تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز است. از دیگر سو، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا طی مصاحبه ای در خصوص تا مین امنیت در تنگه هرمز ابراز داشت، ما در جهت بازنگه داشتن تنگه هرمز تلاش خواهیم کرد و در این راستا، یک طرح امنیت دریانوردی با مشارکت تمامی کشورهای ذینفع در بازنگه داشتن تنگه هرمز تدوین، و به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.

در همین خصوص و در طی روزهای گذشته، دولت انگلیس پیشنهاد تبادل نفتکش خود با رژیم ایران را رد کرد و گفت، ایران و کارگزاران حکومتی میبآیست به قوانین بین المللی متعهد بوده و کشتی توقیف شده انگلیسی را سریعا آزاد نمایند.

در این میان رژیم جمهوری اسلامی شدیدا از تشکیل طرح امنیتی مشترک ابراز نگرانی کرده است و این اقدام را موجب تشدید تنش در تنگه هرمز و کل منطقه عنوان کرده است. این مطلب را روحانی در دیدار با وزیر خارجه عمان عنوان کرده بود، که اخیرا به ایران سفر کرده است. وزیر دفاع فرانسه نیز در این مورد اعلام آمادگی کرده و عنوان کرد: پاریس، لندن و برلین در زمینه هماهنگی امکاناتشان و به اشتراک گذاشتن اطلاعاتشان در خلیج فارس همکاری خواهند کرد.

ضمنا، رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ و همچنین یکی از کارشناسان ارشد مسائل سیاسی رسما از آلمان درخواست کرده اند که در این طرح مشارکت نمایند. عربستان نیز از کشورهای وارد کننده خواست که امنیت محموله های خود را در این منطقه تامین کنند. در همین ارتباط، یک شبکه خبری آمریکایی به نقل از پنتاگون اعلام کرده است که، احتمال دارد که آمریکا از جنگنده های خود جهت تامین امنیت استفاده نماید. آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که، ائتلافی برای گشت زنی در تنه هرمز ایجاد خواهد کرد و خیلی از کشورها به آن خواهند پیوست.

اخیرا نیز نیروی دریایی بریتانیا جهت اسکورت کشتی های تجاری و نفتکش خود دو ناوشکن را به منطقه اعزام کرده است.AM:11:42:30/07/2019
‌ ‌ 343 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌