گزارشی اجمالی از ایلام در خصوص بی توجهی مسئولین به مشکلات جاده چم سرخ از توابع دهلران

استفاده از راه های ارتباطی یکی از نیازهای بشر در طول تاریخ بوده است.

در این گزارش به بخش کوتاهی از مشکلات و معایب پیش روی شهروندان و همچنین مسافران و رانندگان و بی توجهی و بی کفایتی مسئولین محلی، استانی و کشوری در مورد راه های مواصلاتی و ارتباطی در منطقه دهلران اشاره دارد. در بخش های زرین آباد و میمه راه ارتباطی به مرکز شهرستان دهلران مُیسر نیست و راه های روستایی موجود نیز که دارای دوگردنه پرشیب "تینو و دنه" است، موجب بروز مشکلات عدیده ای برای رانندگان این مسیر شده است، بطوری که اگه از دهلران بطرف "پهله" تردد کنیم، مسیر نیم ساعته را باید در یکساعت وچهل وپنج دقیقه با جاده ای که باریک وسراسر پیچ در پیچ است را میبآیست پیمود و اگر با خودرو و وسائل نقلیه سنگین این مسیر را طی کنید و کامیونی دیگر از مقابل در تردد باشد، باید یکی از کامیونها در مسیر پارک شود تا که کامیون مقابل بتواند ادامه مسیر دهد.

حال با گذشت چندین سال از کلنگ زنی در جهت رفع مشکلات عدیده این مسیر پُر تردد، تا کنون هیچ اقدام جدی در راستای رفع موانع و مشکلات آن صورت نگرفته است. حال چگونه مشکل این راه ارتباطی برطرف خواهد شد و شهر دهلران به مسیری آرام و بدون خطر به بخش های زرین آباد ومیمه و سپس به مرکز استان ایلام وصل می شود، جای بسی تامل دارد. مگر این مردم همان هایی نیستند که در جریان انقلاب 57 شرکت کرده و در سرنگونی رژیم شاه نقش بسزایی را ایفا نموده تا به خواسته های بر حق خود جامه عمل بپوشانند، آیا در این خصوص احقاق حق شده است؟ جواب اکثریت شهروندان منطقه خیر است...

پس چرا انقلاب شد وچرا خون این همه جوان پاک سرشت به زمین ریخته شد. آیا مسئولین و کارگزاران حکومتی پاسخی برای این همه خون ریخته شده دارند ؟

در همین راستا، مسئولین راه ارتباطی جایگزینی برای این مسیر پر مخاطره در نظر گرفته اند و کلنگ آن در سال 1382 زده شد و متاسفانه این مسئله 17 سال متوالی است به دست فراموشی سپرده شده است.

هر چهارسال نماینده ای با رای همین مردم و شهروندان به مجلس راه پیدا می کند. ولی پس از رفتن به بهارستان فراموش خواهد کرد که وظیفه اش را در قبال مردم انجام دهد و مسئولیتش چه خواهد بود؟ وچهارسال بعد هم تکرار قبل است.

موارد ذکر شده تنها گوشه ای کوچک از دردل هایی است که تک تک شهروندان بخش های زرین آباد ومیمه در شهرستان دهلران از توابع ایلام روزانه با خود نجوا می کنند. ولی تسریع در حل مشکلات و موانع موجود در این منطقه برعهده دولت و کارگزاران حکومتی می باشد، اما تا کنون در این زمینه هیچ اقدام صریح و جدی صورت نگرفته است و موانع و مشکلات راه های ارتباطی در این منطقه به یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی شهروندان مبدل شده است.

شایان ذکر است که، حوزه راهداری در مناسبات تجاری و اقتصادی از نقش بسزایی برخوردار بوده و یکی از مباحث مهم در هر کشوری محسوب می شود. متاسفانه و بر اساس داده ها و آمارهای اعلام شده، از مرگ و میر جاده ای به عنوان دومین عامل در مرگ شهروندان در جاده های ایران و کردستان نام برده می شود. همچنین از عمده ترین دلایل تصادفات و سوانح جاده ای در ایران را میتوان غیر استاندارد بودن راه های مواصلاتی، بی کیفیت بودن وسائل نقیله، فقدان علائم هشدار دهنده، عدم انطباق قوانین موجود راهنمایی و رانندگی با مسیرهای کنونی و نهایتا بی کفایتی و سوء مدیریت مسئولین و غیره را نام برد.
ارسالی از خبرنگار مرکز خبری آسونیوز در ایلام


 PM:06:28:10/08/2019
‌ ‌ 469 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌