برگزاری نخستین سالیاد اعدام رامین حسین پناهی در سلیمانیه

آسونیوز/ عصر شنبه برابر با ١٦ شهریور١٣٩٨، نخستین سالیاد اعدام رفیق جانباخته رامین حسین پناهی و دو تن دیگر از زندانیان سیاسی کرد با اسامی "زانیار و لقمان مرادی" و همچنین موشک‌باران مقر و پایگاه‌های احزاب کردی در کردستان عراق، با حضور جمع زیادی از فعالین مدنی، سیاسی، احزاب کردی و شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی و با حضور جمعی از خبرگزاری های مستقر در سلیمانیه در سالن اجتماعات حزب شیوعی کردستان عراق برگزار شد.

ابتدای مراسم همراه بود با خوشامدگویی مجری برنامه "ژیلا دانشور" و سپس پخش سرودی در گرامیداشت یاد و خاطره رفیق رامین حسین پناهی و تمامی جانباختگان راه آزادی. در ادامه با یک دقیقە سکوت به پاس احترام و گرامیداشت جانباختگان کردستان بخش دیگری از این مراسم اجرا شد.

سپس بیانیه کمپین حمایت از آزادی و حقوق بشر از سوی آقای "سربست نریمان" تقدیم حضار شد. ادامه مراسم همراه بود با پخش ویدئو کلیپی از زندگینامه رفیق جانباخته رامین حسین پناهی. امجد حسین پناهی برادر رفیق رامین به نمایندگی از خانواده حسین پناهی و تمامی دوستان و همرزمان رامین پیام خانواده حسین پناهی را به سمع و نظر حضار رسانید.

پس از آن هنرمند "ریباز تورجانی" با همراهی موزیسین کرد "عبدالله کریمی" سرودەای حماسی را تقدیم حاضرین کردند.

سپس پیام مرکز همکاری احزاب کردستان ایران از سوی "رفیق نیما بنی‌بشر" از کادرهای کومه‌له قرائت گردید. کاک "علی محمود" ملقب به "علی سیاسی" یکی از فعالین مدنی کورد و یکی دیگر از سخنرانان بود که پیشتر نیز در جریان روند کیس رفیق رامین و همزمان با تلاش جامعه جهانی با تمام توان فعالیت نمودە از هیچ تلاشی در راستای لغو حکم اعدام رامین دریغ ننمودە است. وی در بخشی از سخنان خود بە سابقەی آوارگیهای مردم کردستان عراق و استقبال مردم کردستان ایران و پذیرایی از آنها در دهەهای هشتاد و نود میلادی اشارە نمود و عنوان کرد کە آنها هموارە و در همە حال حامی و پشتیبان مردم کردستان عراق بودەاند و جا دارد کە ما قدردان آن همە حمایت و پشتیبانی باشیم.

"ماجد خلیل" نیز از دیگر هنرمندان کورد دکلمه‌‌ای را در گرامیداشت یاد و خاطره رفیق رامین و دیگر زندانیان سیاسی پیشکش به حضار کرد. سپس خانم "دلسوز رسول" یکی از دلنوشته‌های رفیق جانباخته رامین حسین پناهی را که در زندان سنندج مکتوب کرده بود را به سمع و نظر حاضرین رسانید.

در پایان نیزخواننده شهیر کورد "نجم محمد" از دیگر مهمانان دعوت شده به مراسم بود که سرودی حماسی را به حضار پیشکش کرد.

جمعی از احزاب کورد و شخصیت های سیاسی از جمله حزب دمکرات کردستان، حزب آزاد کردستان، جمعی از زندانیان سیاسی پیشین حزب شیوعی کردستان عراق، هیئت رهبری جنبش آزادی، دفتر تشکلهای اتحادیه میهنی کردستان، حزب ژیان آزادی کردستان- کودار، حزب شیوعی کردستان کمیته استان سلیمانیه و حزب دمکرات کردستان ایران هیئت منطقه سلیمانیه در این مراسم مشارکت کرده بودند.AM:10:18:08/09/2019
‌ ‌ 853 ‌‌بار دیده شده‌‌