برنامه های جدید رژیم در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

ن/ ژیکان راهنورد
در گیر و دار درگیری های جهانی، درست زمانی که تمام تمرکز ایرانیان و جهانیان به خلیج فارس معطوف است، در شمال ایران، اتفاقاتی در جریان است که از چشم مردم پنهان مانده است. اگرچه این ترفند جمهوری اسلامی در سرگرم کردن همه به یک حوزه و پیشبرد اهداف در حوزه ای دیگر، تکراری شده اما همچنان نتایج رضایت بخشی برای رژیم به همراه داشته است.

هم اکنون که انتقال نفت و گاز و محصولات پتروشیمی از جنوب کشور با مشکلات جدی رو به روست و به شدت توسط آمریکا و اسرائیل رصد میشود، روسیه به ایران پیشنهاد داده است که ضمن سرگرم کردن کشورها به ربودن نفتکش ها و ایجاد بحران در خلیج فارس، برای انتقال نفت و گاز، از دریای کاسپین استفاده کند تا تسلط روسیه بر آن منطقه مانع از اقدامات آمریکا و کشورهای متحد، در ردیابی دقیق محموله ها و جلوگیری از انتقال برنامه ریزی شده ی آنها به مقصد شود. علاوه بر این اخباری مبنی بر برنامه های بلند مدت رژیم در زمینه ی توسعه ی میادین نفت و گاز دریای خزر در دست است که نشان میدهد کارگزاران وابسته ی صنعت نفت، در پی آماده سازی افکار عمومی برای آغاز برنامه های اجرایی صنایع نفت و گاز در برداشت از مخازن دریای کاسپین هستند.

اگرچه مشکلات ژئوپلتیکی در این دریاچه، سالیان سال است که علتی برای اختلافات مرزی میان کشورها بوده و سبب شده ایران تنها کشوری باشد که از ذخایر نفت و گاز شمالی بهره برداری مناسب به عمل نیاورده است، اما مطرح شدن این طرح و برنامه ها در شرایط فعلی، صرفا در راستای نجات رژیم می‌باشد. در تمام این سالها، روسیه از طریق چند خط لوله ی اصلی (
IGAT)، گاز اروپا را تامین کرده و میکند. به همین دلیل هیچ طرح توسعه ای در این حوزه در شمال ایران قابل اجرا نبوده است چرا که روسیه هرگز اجازه نمیدهد ایران بازار نفت و گاز این کشور را در دست گیرد.

روسیه به جز صنایع قوی نفت و گاز و نظامی، در سایر حوزه ها پیشرفت چندانی نداشته و مصرف کننده میباشد به همین دلیل اقتصاد وی حول این صنعت چرخیده و اجازه ی ورود هیچ عنصر ضربه زننده ای را به این حوزه نخواهد داد. اما پیشنهادات فعلی این کشور به ایران مبنی بر به تفاهم رسیدن بر سر مرزهای دریای خزر، اولا به دلیل تمایل روسیه به سوء استفاده ی نهایی از علاقه ی آخوندها برای ادامه ی حکومتشان در کشور به هر قیمت، و ثانیا در جهت در دست گرفتن ذخایر نفت و گاز میادین شمالی میباشد.

چرا که عمق زیاد دریای خزر سبب شده است ایران به تنهایی قادر به تامین تکنولوژی پیشرفته ی مورد نیاز و منابع مالی کافی برای توسعه ی این میادین نباشد. به همین جهت روسیه با بر عهده گرفتن توسعه ی این میادین در قالب قراردادهای طولانی مدت، میتواند به راحتی کلاهبرداری عظیمی انجام داده و ذخایر شمالی را نیز در دست خود گیرد. کما اینکه در گذشته نیز این موارد در صنعت نفت اتفاق افتاده است به طوری که پیشتر ظرفیت و میزان تولید چند مخزن نفتی ایران توسط چندکشور خارجی 5% اعلام شده بود در حالی که به واقع این میزان 50% بوده است.

بدین ترتیب ایرانی ها از آنچه حقیقتا در میدان در حال وقوع بود مطلع نمیشدند... بدین ترتیب با این ترفندها، روسیه قادر خواهد بود علاوه بر میادین جنوبی کشور که در حال رایزنی برای در دست گیری آنها به صورت مشترک با چین است، منابع شمالی را نیز در اختیار گیرد. از سویی دیگر ورود روس ها به خطه ی شمالی، ورود آنها به صنایع چوب را نیز در پی خواهد داشت که طبیعتا به ویرانی محیط زیست شمال کشور نیز خواهد انجامید و این خطه را به همان وضعیتی بدل خواهد کرد که اکنون در جنوب کشور با آن مواجه هستیم.

زمانی در تاریخ ایران، نواحی جنوبی کشور از سرسبز ترین مناطق ایران بوده و رونق بسیار داشته اند. اما با شروع طرح های اجرایی نا به جا، افراطی و مهندسی نشده، بدون در نظر گرفتن زندگی ساکنین آن مناطق، وضعیتی در جنوب کشور پیش آمده که امروزه شاهد آن هستیم. اکنون نیز رژیم به آرامی در پی آماده سازی افکار عمومی از طریق تحریک متخصصان برای اظهار نظرات موافق توسعه و دم زدن از رونق اقتصادی و اشتغال در نواحی شمالی کشور برای شروع طرح های مطرح شده هستند اما با توجه به عملکرد رژیم در این حوزه، آیا ایرانیان باید به توسعه ی میادین نفت و گاز شمالی، به چشم توسعه و رونق شهرهای شمالی کشور نگاه کنند؟ یا این برنامه ها، آغاز ویرانی خطه ی شمال را رقم خواهد زد؟

تجربه ثابت کرده است که زمانی که جمهوری اسلامی دم از توسعه میزند مردم باید به شدت نگران بوده و هوشیار باشند چرا که توسعه در واژه نامه ی جمهوری اسلامی معنایی متفاوت با واژه ی توسعه در ذهن مردم دارد. منظور سران رژیم از توسعه، وسعت یافتن منابع مالی در دست آقایان و آقازادگان است نه آبادانی و رونق اقتصادی و صنعتی کشور و بهبود زندگی مردم! و توسعه ی جیب سران رژیم نیز به معنای کوچک شدن سفره ی مردم میباشد...

از سایر موارد مهم مطرح شده در نشست های اخیر سران باید به خط اعتباری 15 میلیارد دلاری به پیشنهاد فرانسه اشاره کرد که به گفته ی بیژن زنگنه وزیر نفت، مبادلات نفتی را شامل نشده و تنها به منزله ی کمکی در راستای سیاست کاهش فشار تحریم بر ایران به منظور شروع مذاکرات است. اما آنچه رژیم بر آن اصرار دارد برداشته شدن یا کاهش تحریم های نفتی‌ست و نه کمک های بشردوستانه که به منظور بهبود معیشت مردم باشد. همچنین به گفته ی زنگنه کاهش تحریم ها در صورتی که قرار باشد عملی شود شامل صنعت نفت نخواهد شد اما اگر تحت شرایطی این اتفاق رخ دهد سیاست رژیم، برداشت حداکثری از ذخایر نفتی به منظور پیشبرد اهداف با حداکثر سرعت میباشد که این مسئله باید به منزله ی خطر و هشداری برای کشورهای مخالف برنامه های هسته ای و موشکی ایران باشد و نیازمند دقت و توجه ویژه از سوی آنهاست. کوچکترین اشتباهی از سوی جامعه ی بین المللی در این زمینه سبب میشود جمهوری اسلامی با سرعت پیش بینی نشده ای تبدیل به یک کره ی شمالی در خاورمیانه شود که امکان هرگونه مذاکره ی بعدی را به صفر رساند...

همچنین باید گفت اخبار واصله ی اخیر نشان از تایید نکات مطرح شده در مقالات قبلی در رابطه با برنامه های رژیم در زمینه ی دور زدن تحریم ها دارد. شرکت نفت تصمیم دارد بخشی از قراردادهای نفتی را به شرکت گاز واگذار کند که در خصوص این سیاست در مقالات گذشته توضیح داده‌ایم. ترفند تغییر نام شرکتها، ایجاد شرکت های فرعی و یا برون سپاری تعدادی از طرح ها و پروژه ها، از طریق کاهش قدرت نهادهای نظارتی در رهگیری پروژه ها، امکان ادامه ی طرح ها را به صورت چراغ-خاموش، فراهم می‌سازد که رژیم در طی سالهای تحریم در این زمینه مهارت ویژه کسب کرده است.

علاوه بر این سهمیه بندی بنزین علیرغم انکار رژیم، همان طور که پیشتر عنوان کردیم، به صورت نامحسوس در کشور صورت گرفته و به آرامی در حال اجرا میباشد به طوری که سقف سهم هر فرد در استفاده از کارت جایگاه کاهش یافته و افراد به مرور تنها قادر خواهند بود با کارت سوخت خود و سهمیه ی موجود در آن، بنزین دریافت کنند...

در نهایت باید گفت همان طور که کارگزاران رژیم صراحتا اعلام میکنند، سیاست آنها در هر یک از حوزه های فشار حداکثری، به اصطلاح خودشان مقاومت حداکثری میباشد که به عقیده ی آنها به عقب نشینی آمریکا و پیروزی رژیم خواهد انجامید. اما آنچه مشخص است این نکته است که دولت دوم ترامپ در صورت تشکیل، چهره ی متفاوتی را از آمریکا به رژیم نشان خواهد داد...PM:07:56:19/09/2019
‌ ‌ 586 ‌‌بار دیده شده‌‌