گزیده ای از نُطق دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد ایران

آسونیوز/ رئیس جمهوری آمریکا امروز در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، رژیم ایران را حکومتی خودکامه و چپاولگر خواند و گفت: کارنامه رژیم سرکوبگر ایران در ویرانی و مرگ برای همه آشناست.

ترامپ گفت: رژیم خودکامه حاکم بر ایران یکی از بزرگ‌ترین تهدیدهای امنیتی علیه کشورهای جهان است.

رئیس جمهور آمریکا افزود: این رژیم اصلی ترین حامی تروریسم در دنیاست. آنها آتش جنگ سوریه و یمن را شعله ور می‌کنند و همزمان ثروت‌های ایران را برای رسیدن به سلاح هسته‌ای چپاول می‌کنند که ما باید جلوی این کار را بگیریم.

ترامپ گفت: رژیم ایران احساسات ضد یهودی را دامن می زند. سال گذشته حاکمان ایران گفتند که اسرائیل یک غده سرطانی است که باید از بین برود. امریکا هرگز چنین سیاستی را تحمل نخواهد کرد.

رئیس جمهور آمریکا افزود: خوشبختانه در خاورمیانه همه متوجه می شوند که کشورهای منطقه منافع مشترک دارند و لازم است اسرائیل و کشورهای همسایه به یک همکاری مشترک برسند.

ترامپ گفت: اخیرا رژیم ایران به امید رهایی از تحریم ها دست به کارزار شدید زده و ما نیز در واکنش به حمله به تأسیسات نفتی عربستان بالاترین تحریم ها را علیه حکومت ایران اعمال کردیم.

ترامپ ادامه داد: تمام ملت ها موظف هستند که همکاری کنند و رژیم ایران هم باید از تهدید دیگر کشورها دست بکشد و تا زمانی که رفتار خود را تغییر ندهد، تحریم‌ها نه تنها برداشته نخواهد شد، بلکه تشدید هم خواهد شد.

رئیس جمهور آمریکا گفت: چهل سال است شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند. وقت آن رسیده که حکومت ایران به چهل سال ناکامی پایان دهد و به جای تاراج منابع ملی برای دستیابی به سلاح هسته ای منافع مردم این کشور را در اولویت قرار دهد.

ترامپ افزود: آمریکا آماده دوستی با تمام آنهایی است که با حسن نیت به دنبال صلح هستند. بسیاری از دوستان نزدیک آمریکا کسانی هستند که قبلا دشمن بودند. ما به دنبال دوستی هستیم و آمریکا می داند که می تواند به جنگ دست بزند اما افراد شجاع به دنبال صلح هستند.

رئیس جمهور آمریکا دوشنبه شب نیز ضمن اشاره به اینکه فشار بسیار زیادی بر روی رژیم ایران وجود دارد، گفته بود: در حال حاضر ما فشار زیادی بر آنها وارد می کنیم، فشار بسیار بیشتر از آنچه آنها تاکنون داشته اند. در رابطه با ایران اتفاقات بسیار زیادی در حال رخ دادن است، بسیار بیشتر از چیزی که شما می دانید، بسیار بیشتر از چیزی که رسانه ها می دانند.

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به تلاش رئیس جمهور فرانسه برای میانجیگری در مسئله رژیم ایران نیز گفت: ما به میانجیگر نیاز نداریم، آنها (رژیم ایران) می دانند باید با چه کسی تماس بگیرند.

ترامپ افزود در حال حاضر هیچ دیداری با روحانی پیش بینی نشده است. اما باید ببینیم چه پیش خواهد آمد.

این در حالیست که رئیس جمهور فرانسه پیش تر گفته بود درباره پرونده رژیم ایران، ممکن است اتفاقی در نیویورک رخ دهد.

در همین حال روزنامه آلمانی فرانکفورتر آلگماینه به نقل از یک کارشناس اقتصادی نوشت، با ادامه فشارها و تحریم‌ها، شریان اقتصادی ایران بیش از پیش به خطر خواهد افتاد و در این صورت جمهوری اسلامی دو راه بیشتر ندارد: یا مذاکره با آمریکا یا جنگ.


 


PM:08:04:24/09/2019
‌ ‌ 396 ‌‌بار دیده شده‌‌