همزمانی مانور نظامی نیروهای سپاه و ارتش و تداوم میلیتاریزه کردن کوردستان با یورش نظامی ترکیه به کوردستان سوریه

نویسنده: آرام محمدی
آسونیوز
- از زمان بر روی کارآمدن رژیم اسلامی و تسلط آن بر ایران، منطقه کوردستان همواره مورد هجمه گسترده ی تبلیغاتی و نظامی رژیم ایران بوده و تا کنون نیز ادامه دارد. نگاه امنیتی و سیاسی حکام ایرانی به کوردستان و اتخاذ تدابیر مغرضانه سرکوب، بازداشت و استمرار اعدام ها در کوردستان با هدف ایجاد رعب و وحشت بوده و به عنوان یکی از ابزارهای مورد استفاده رژیم ایران در قبال شهروندان کورد همیشه مورد استفاده قرار گرفته است. خود این موضوع به نوعینشان از سرزندگی، پویایی و همچنین برگی زرین و ماندگار از مقاومت سرسختانه ملت کورد در برابر رژیم متحجر ایران اسلامی است
.

از زمان سقوط رژیم پادشاهی و به قدرت رسیدن خمینی و تسخیر پی درپی شهرهای ایران از سوی سپاه و نیروهای افراطی و تندرو وابسته به حکومت، کوردستان همواره به عنوان دژی مستحکم در تقابل با رژیم دیکتاتوری ایران بوده است.

از اینرو برگزاری مانورها و رزمایش های متعدد نیروهای سپاه و ارتش از گذشته تا حال دراقصی نقاط کوردستان گویای واقعیتی از وحشت رژیم ایران از شهروندان کورد است. نیروهای مسلح ایران و عوامل امنیتی هر از چند گاهی با تمامی امکانات نظامی و بسیج افراد و نیروهای وابسته حکومتی در کوردستان در راستای اهدافی از جمله میلیتاریزه کرده کردن، ایجاد رعب و وحشت و یا تخریب تعمدی محیط زیست کوردستان، اقدام به برگزاری رزمایش های نظامی می کنند.

تجربه و آزمون چهار دهه حکومتداری رژیم ایران نشان داده است که هر جا کارگزاران حکومتی در تنگنا قرار گرفته و زیر فشار روانی و فشار افکار عمومی بوده اند، با سناریوسازی های مختلف و اتخاذ برنامه های به اصطلاح فرهنگی و یا نظامی در ایران و بویژه در شهرهای مختلف کوردستان، درصدد بیرون کشیدن خود از منجلاب و به بیراهه بردن و فریب افکار عمومی برآمده اند.

حال با توجه به حمله نظامی اخیر ترکیه به کوردستان سوریه و فشار افکار عمومی و جامعه جهانی بر این دولت، رژیم ایران از ترس آکسیون های اعتراضی و نارضایتی های داخلی مبنی بر حمایت از کوردستان سوریه، طی چند روز گذشته با بکارگیری تجهیزات و اداوت سنگین و نیمه سنگین نظامی و همچنین استفاده از نیروهای سپاه، بسیج و همچنین نیروهای محلی وابسته، در اقصی نقاط ایران و کوردستان اقدام به برگزاری رزمایش های شهری و مانورهای نظامی در خارج از شهرها کرده است.

هر چند ارسال تجهیزات و نیروی نظامی به کوردستان از سوی حکومت و میلیتاریزه کردن کوردستان همواره یکی از سناریوهای رژیم در قبال این منطقه بوده است، اما برگزاری مانورهای چند روز گذشته در شهرهای مختلف کوردستان از جمله در سنندج، ارومیه و دیگر نقاط کوردستان می تواند دلیل قاطع و محکمی باشد که رژیم ایران، کوردستان را یکی از اهداف همیشگی خود در جهت سرکوب انتخاب کرده است. تاریخ چهار دهه حکومت رژیم دیکتاتوری ایران نشان داده است که، کارگزاران حکومتی جهت ایجاد رعب و وحشت و زهر چشم گرفتن از دیگر مناطق ایران، ابتدا از کوردستان گذر کرده اند.

در همین زمینه، موسوی سرکرده ی کل ارتش ایران در جریان رزمایش نظامی نیروی زمینی ارتش در ارومیه و نوار مرزی این منطقه عنوان کرد که، نیروی بکارگیری در این مانور قبلا به صورت تدافعی عمل کرده اند، اما هم اکنون به صورت نیروهای تهاجمی وارد عمل می شوند. اما ماهیت مغرضانه و کلی نظام و نیروهای مسلح رژیم ایران و عوامل اجرایی آن در برخورد با ملیت های ایرانی بلاخص شهروندان کورد بر کسی پوشیده نیست.

حال میبآیست این پرسش را مطرح کرد که چرا، نیروی زمینی ارتش این مانور ناگهانی یا به اصطلاح "غیر مترقبه ی" خود را در نوار مرزی ارومیه در این شرایط "منظور وضعیت کنونی ایران و حمله ی نظامی ترکیه به کوردستان سوریه است" برگزار کرده است؟ و یا به چه دلایلی سپاه و بسیج در این مقطع زمانی و مکانی در اقصی نقاط کوردستان، رزمایش نظامی شهری و برون شهری را در دستور کار خود قرار داده اند؟شاید یکی از پاسخها این باشد که:

طی روزهای گذشته شهروندان کورد از جمله در سنندج، دهگلان، پیرانشهر، بانه، مریوان و دیگر شهرهای کوردستان، در حمایت از کوردستان سوریه اقدام به تجمعات اعتراضی کرده اند. همین امر نیز موجب ترس حکومت و میلیتاریزه کردن کوردستان شده است و عوامل حکومتی در صدد برگزاری مانورهای نظامی در کوردستان برآمده اند. نیروهای سپاه و عوامل اطلاعاتی و امنیتی رژیم در جریان رفراندوم کوردستان و حمایت وقت شهروندان کوردستان "روژهه لات" از این همه پرسی نیز تمامی خاک کردستان را میلیتاریزه کردند و صدها نفر از شهروندان کورد را تحت شدیدترین شکنجه ها قرار داده و در نهایت آنان را روانه زندانهای حکومتی نمودند.

سپاه به عنوان بازوی سرکوب و ماشین کشتار نظام به اصطلاح اسلامی ایران، که در راستای سیاست های مغرضانه در کوردستان، اقدام به برگزاری رزمایش های متعدد می کند، از بامداد صبح جمعه برابر با 19ام مهرماه در شهرهای مختلف کردستان، از ایلام تا مناطق مرزی سومای برادوست مانورنظامی برگزار کرده و همزمان، این اقدامات مُخرب موجبات اعتراض و نارضایتی شهروندان کورد را نیز در پی داشته است. در این میان امامان حکومتی جماعت وابسته به سپاه و اطلاعات با در اختیار داشتن تریبون های نماز جمعه، شهروندان کورد را به تبعیت و پیروی از سیاست های اعمال شده رژیم ایران فراخواندند.

در عین حال از عمده ترین دلایل برگزاری مانور نیروهای مسلح رژیم ایران در کوردستان، به منظور تقابل با احزاب کوردی در قالب ایجاد امنیت صورت می گیرد. اما شهروندان فهیم همواره احزاب کورد را یکی از مدافعان و حامیان اصلی ملت کورد در تقابل با استبداد و ظلم حاکمه رژیم ایران می دانند.AM:09:48:12/10/2019
‌ ‌ 411 ‌‌بار دیده شده‌‌