نگاهی به برخی از اهداف سفر پوتین به عربستان

تنظیم: آرام محمدی

آسونیوز- با توجه به تحولات و بحران خاورمیانه و بلاخص شرایط جنگی اخیر در منطقه، ولادیمیر پوتین "رئیس جمهوری روسیه" پس از 12 سال، در راس هیئتی وارد عربستان سعودی شد و مورد استقبال مقامات این کشور قرار گرفت.

رادیو بین المللی فرانسه به نقل از کارشناسان خارجی روسیه در مورد برخی از اهداف این سفر عنوان کرد که، علاوه بر موضوع نفت و انرژی و مبادلات تجاری، همراه سازی و متقاعد کردن یک کشور عربی و تاثیر گذار همچون عربستان در منطقه، در خصوص مناقشات داخلی سوریه برای روسیه، از اهمیت ویژه و فوق العاده ای برخوردار است.

از زمان جنگ داخلی سوریه تا کنون، بجز ایران و ترکیه کمتر کشوری در مناقشات و جنگ داخلی سوریه شرکت کرده است. رژیم ایران نیز با شرکت در این جنگ، مقاصد و سیاست های بی ثبات کننده ی خود را در منطقه و این کشور پیاده کرده است و در این راه علاوه بر سپاه قدس، از نیروهای نیابتی دیگر از جمله تیپ های فاطمیون و زینبیون در راستای تنش بیشتر در این کشور بیشترین استفاده ابزاری را کرده است.

کنشگران و صاحبنظران روس معتقدند یکی از اهداف سفر پوتین به عربستان را، جلب رضایت و نظر مساعد عربستان در خصوص بازگشت سوریه به اتحادیه ی عرب می دانند که در صورت تحقق این هدف، دستاوردی منطقه ای برای پوتین محسوب می شود.

در همین راستا، برخی از تحلیلگران سیاسی معتقدند که، سوریه در وضعیت بحرانی قرار دارد و به میدان بسیاری از اصطکاک ها میان کشورهای منطقه ای و فرا منطقه ای تبدیل شده است و حتی در صورت بازگشت به اتحادیه عرب مشکل سوریه حل نخواهد شد.

به باور برخی دیگر از صاحبنظران یکی دیگر از تلاش های پوتین در عربستان با هدف حرکت به جلو و کمرنگ کردن نقش ایران در سوریه است و به نوعی تثبیت بیشتر موقعیت روسیه در این کشور تلقی گردد. روسیه به عنوان یکی از مهمترین کشورهای تولید کننده انرژی در جهان شناخته می شود. با ایجاد اغتشاش در بازار انرژی جهان، روسیه می تواند نقش و رُل تازه ای را در بازار انرژی ایفا کند.

از سوی دیگر روسیه مشتاق به حفظ وضعیت موجود میان ایران و آمریکا است، زیرا در صورت تفاهم آمریکا و ایران، روسیه بازنده اصلی خواهد شد. روسیه از تنش و برزخ میان ایران و آمریکا بیشترین استفاده را خواهد برد.

در ظاهر یکی دیگر از اهداف سفر پوتین به عربستان، رفع تنش میان ایران و عربستان سعودی است. اما در واقع روسیه به عنوان قدرتی محلی، برای پر کردن خلاء ناشی از کاهش آهسته و پیوسته تعهدات و حضور آمریکا در منطقه است و خلیج فارس صحنه ی قدرت نمایی تازه پوتین در ثروتمندترین ودر عین حال متلاطم ترین آب های جهان است.AM:10:04:15/10/2019
‌ ‌ 365 ‌‌بار دیده شده‌‌