نقدی کوتاه بر نطق و خطبه های اغراق آمیز و بی پایه و اساس برخی از امامان جمعه ی کوردستان

نویسنده: آرام محمدی
آسونیوز- ماموستا عنایتی از ائمه ی جمعه ی حکومتی  در کوردستان در خطبه های دیروز نماز جمعه مورخه 9 آبان ماه سال جاری، هفته بسیج دانش آموزی و پدافند غیر عامل را مورد تکریم قرار داد. این امام جمعه حکومتی در سخنان خود در آستانه روز 13 آبان ماه "روز دانش آموز در تقویم و روز شمار ایران" اشاره  ای نیز به دانش آموزان و فرهنگیان کشته شده در جنگ ایران و عراق داشته و افزود که باید یاد آنان را گرامی داشت.
 
حال باید این فرصت را مغتنم شمرد و در پاسخ به گفته های عنایتی گفت که، اعزام دانش آموزان مقاطع راهنمایی و دبیرستان و همچنین کودکان سرباز به میادین جنگ ایران و عراق از سوی حکومت، علاوه بر نقض فاحش و آشکار قوانین و کنوانسیون های بین المللی مبنی بر عدم بکارگیری نوجوانان و کودکان جهت استفاده ابزاری در میادین جنگ، هم اکنون نیز حکام ایران نوجوانان و کودکان ایرانی را در جنگ های نیابتی در سوریه و عراق، یمن و دیگر نقاط جهان بکار گرفته و از آنان در عملیات های انتحاری استفاده می کند. همچنین صدور احکام سنگین زندان و شکنجه صدها و هزاران معلم، فرهنگی و دانش آموز از سوی دستگاه قضایی و نهادهای امنیتی رژیم ایران را نباید نادیده گرفت.
 
در این مجال باید به اعزام اتباع پاکستانی و افغانستانی مقیم ایران به کشورهای مذکور نیز اشاره کرد. رژیم ایران و سپاه قدس "شاخه برون مرزی" که با سوء استفاده از موقعیت مهاجران دیگر کشورهای ساکن در ایران و دادن وعده های پوچ و توخالی از جمله "اقامت و یا پرداخت وجه نقد و..." آنان را در قالب تیپ های فاطمیون و زینبیون در دیگر کشورها بویژه در سوریه و عراق، آنان را بکارگیری و ترغیب به نبرد می کند. هر چند آمار نیروهای نیابتی تندرو و افراطی رژیم ایران در این مناطق و افراد وابسته در جهت ترور منتقدین رژیم ایران را نیز باید به این مقوله افزود. لازم به یادآور است که، در طی نزدیک به 8 سال جنگ داخلی سوریه و دخالت ایران در این کشور، به گفته مسئولین افغانستان تا حال بیش از 2000 نفر از اتباع افغانستانی بکارگرفته شده در جنگ سوریه کشته، و بیش از 13 هزار تن دیگر مجروح شده اند.

 بر اساس آمارهای اعلام شده حکومتی، تنها در جریان جنگ ایران و عراق، 36 هزار دانش آموز و کودک سرباز کشته، و جمع کثیری نیز دچار، مفقودی، معلولیت و یا دچار اختلالات روانی و جسمی شده اند و هم اکنون نیز از آنان استفاده های ابزاری در پیشبرد مقاصد و اهداف سیاسی می شود. علاوه بر موارد فوق الذکر، رژیم ایران با انواع ترفندهای گوناگون و رنگارنگ و دادن وعده های کاذب به دانشجویان، دانش آموزان، کارمندان، بازاریان، اصناف مختلف و دیگر اقشار جامعه، آنان را بالاجبار در راستای اهداف و سیاست های مغرضانه خود، به عضویت نیروی بسیج در می آورد.

در همین زمینه، امام جمعه حکومتی دهگلان نیز همچون روال همیشگی، به تعریف از خدمات ناکرده مسئولین و حکومتی در کوردستان پرداخته و از عملکرد آنان تمجید نمود. امام جمعه دهگلان در نطق این هفته خود به موضوع آب شرب و کمیت و کیفیت این ماده  ی حیاتی در کوردستان پرداخت. اما متاسفانه به سبب دیدگاه مغرضانه و حکومتی این مهره رژیم به مشکلات و مصایب موجود در منطقه، به مسئله آلوده بودن آب شرب در روزها و هفته های اخیر در سنندج و دیگر نقاط کوردستان و ناکارآمدی مدیران حکومتی اشاره ای نکرد. خطیب جمعه ی دهگلان از انتقال آب های سطحی و زیر زمینی کوردستان به دیگر مناطق ایران سخنی به میان نیاورد. تخریب تعمدی جنگل ها، مراتع و منابع زیر زمینی کوردستان از دیگر دستاوردهایی به شمار می آید که این مهره ی رژیم به آن اشاره نکرد. تخریبی که به عمد در راستای ایجاد امنیت و مبارزه با احزاب کوردستانی صورت می گیرد و در واقع با هدف ملیتاریزه تر کردن کوردستان است.

عابدین رستمی امام جمعه ی حکومتی قروه نیز در نطق این هفته خود، به موضوع وقف و موقوفات مردمی اشاره کرد و عنوان داشت که، وقف کردن یکی از راه های ایجاد عدالت در جامعه است و این امر را یک نگاه دقیق و مهم ارزیابی کرد. حال با توجه به ورشکستگی اقتصادی ایران، بیکاری هزاران کارگر "بر پایه آمارهای گردآوری شده بیش از 12 میلیون بیکار مطلق"، بالغ بر 19 میلیون حاشیه نشین، رواج کارتن خواب و گورخوابی، گسترش اعتیاد، طلاق، فروپاشی کانون خانواده ها، تن فروشی زنان و دختران و غیره" نابودی ده ها و صدها کارگاه و کارخانه کوچک و بزرگ که تحت مالکیت بانک ها و ارگان های امنیتی درآمده اند، حال این پرسش مطرح بوده که آیا رواست، حکام ایران با ترفندهای مختلف، شهروندان ایرانی را در جهت پرداخت زکات و وقف دارایی های خود به حکومت، ترغیب کنند؟

آیا مکان های مذهبی و یا برخی از سازمان های وابسته به حکومت که میلیاردها دلار از داریی های مردم را در اختیار دارند و کمترین نقش را در بازدهی دارند، نباید زکات پرداخت کنند و یا وقف ملت شوند؟

مسئولین حکومتی و بویژه ارگان های امنیتی و سازمان اوقاف و به اصطلاح امور خیریه، با اعمال فشار، زدو بند اداری و درون جناحی، پرداخت رشوه به مهرهای نزدیک به خود "کارچاق کن"، تهدید و ارعاب و ده ها مورد دیگر، اراضی کشاورزی، مسکونی و اموال منقول و غیر منقول شهروندان ایرانی و کوردستانی را غصب (تصاحب به زور و دست اندازی) کرده و اموال مصادره شده آنان را با هدف فروش به غیر و یا در راستای سیاست های مغرضانه خود صرف و هزینه کرده و خواهند کرد. در عین حال فشار دستگاه قضایی رژیم بر مالکان و دیگر افراد را نیز نباید نادیده گرفت.

رستمی در ادامه سخنان خود به سیزده آبان ماه سالروز اشغال سفارت وقت آمریکا در ایران به تحریک خمینی نیز اشاره کرد. روزی که خمینی جریانات این روز را به انقلاب دوم در ایران تشبیه کرد. این سرسپرده و مهره رژیم ایران به تبعات و پیامدهای چندین ساله این موضوع اشاره نکرد و همواره بر حقانیت این مسئله پای فشرد. حرکتی سیاسی که تا کنون نیز شهروندان ایرانی را با مشکل و چالش های بزرگی مواجه کرده است. تصرف سفارت آمریکا در روز 13 آبان ماه که در ادبیات سیاسی حکام ایران "تسخیر لانه جاسوسی" و در ادبیات رسانه ای آمریکا " بحران گروگان گیری" در ایران خواند می شود.

در این روز دستکم 66 دیپلمات آمریکایی از سوی نیروهای حکومتی و به اصطلاح افراد و دانشجویان تندرو پیرو خط خمینی بازداشت، و این موضوع به یکی از بحران های بین المللی وقت که تا کنون نیز تبعات و آثار آن مشهود است، مبدل شد. در این میان باید به سفارتخانه ها و کانون های ترور رژیم ایران در منطقه و جهان مبنی بر بی ثبات کردن و برهم زدن امنیت داخلی دیگر کشورها از طریق بکارگیری افراد افراطی در جهت گسترش ترور منتقدین و بسط دادن تروریسم که خود جای بسی تامل دارد و که در این مجال جای بحث نیست، اشاره کرد.

امام جمعه حکومتی قروه همچنین تحولات اخیر عراق و لبنان را مورد نقد قرار داد و گفت: ریشه ی ناآرا می ها در این کشورها حضور آمریکا است. اما اخبار، گزارشات و ویدیو کلیپ های منتشر شده در شبکه های اجتماعی و سایت های خبری و سردادن شعارهایی علیه دخالت مستقیم و غیر مستقیم حکام ایران و بویژه سپاه و نیروهای تحت حمایت آن و یا به آتش کشیدن برخی از سفارتخانه های ایران در عراق و پاره کردن بنرها و تصاویر رهبران ایران در این کشورها، همگی حکایت از آن دارد که رژیم ایران مسبب و بانی اصلی ناآرامی ها در کشورهای عراق، لبنان و سایر نقاط است.
 
عبدالرحمن خدایی امام جمعه ی حکومتی و مهره ی وابسته به حکومت و اطلاعات سنندج، در اظهارات این هفته نماز جمعه این شهر به مسیر رعایت حقوق شهروندی و اقدامات مرتبط با آن را مورد تحلیل قرار داد. لازم به یادآوری است که حقوق شهروندی در طی چهار دهه حکومتداری حکام ایرانی همواره یکی از چالش های جامعه ایرانی و سازمان های حقوق بشری داخلی و بین المللی بوده و هست. موضوع منشور حقوق شهروندی از شعارهای انتخاباتی و در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی ارائه و تصویب شد.

بر اساس همین منشور و قانون، تمامی ملیت های ایرانی از شرایط یکسان و برابر برخوردار هستند، اما رعایت این اصول و منشور تحت هیچ شرایطی به مرحله اجرا در نیامد و در واقع از آن به عنوان راهکاری در جهت سرکوب، اعدام، بازداشت، تجاوز، دزدی و... بهره برداری سیاسی استفاده شده است.


AM:09:28:02/11/2019
‌ ‌ 502 ‌‌بار دیده شده‌‌