12 موضوع روز اقتصاد مردم ایران

تنظیم: گیسو یاری

آسونیوز- این روزها در شرایط و وضعیت کنونی اقتصاد درایران، مردم درگیر موضوعات بسیاری هستند که در این گزارش به صورت کوتاه به آن ها اشاره می شود.

این موضوعات شامل: قیمت ارز، خرید خانه، قطع یارانه، میزان سهمیه بندی بنزین، نوسان قیمت طلا وسکه، مالیات، سرنوشت شرکت های خصوصی سازی، دلیل افزایش قیمت خودرو، نحوه اداره کشور به صورت ارزان، سرمایه گذاری در بورس یا مسکن، اقتصاد آزاد یا دولتی، مالیات بر سپرده های بانکی.

قیمت ارز:

این روزها قیمت و نرخ ارز به کابوسی وحشتناک تبدیل شده است که تقریبا همه این کابوس را می بینند و وقتی از این خواب وحشتناک بیدار می شوند با خود می گویند آیا قیمت ارز افزایش خواهد یافت؟

اقتصاد و زندگی مردم با نرخ ارز مرتبط است و اگر قیمت ارز بالا برود فشار مضاعف به طبقات پایین جامعه متحمل می شود و وضعیت زندگی آنها وخیم تر می شود.

خرید خانه:

قیمت مسکن یکی دیگر از مسائل مورد بحث در میان مردم است. آیا خرید خانه به صرفه تر است یا فروش آن؟ آیا قیمت خانه کاهش پیدا میکند؟

با افزایش قیمت ها قدرت خرید نیز کاهش یافته و افت معاملات در خرید و فروش مسکن اتفاق می افتدو در بسیاری از موارد بازاردر حالت راکد قرار می گیرد. حالت عکس این موضوع، بر اجاره خانه نیز تاثیر گذاشته و وباعث رشد قیمت اجاره مسکن می شود.

قطع یارانه:

یارنه چه کسانی قطع خواهد شد؟ در ماه شهریور و مهر1398 خورشیدی، یک میلیون و صد هزار نفر از جمع یارانه بگیران ایران حذف شده اند.

قانون مربوط به حذف یارانه 30 میلیون نفر مورد نظر دولت است.

"علی ربیعی"، سخنگوی دولت می‌گوید: با شرایط فعلی، شناسایی 30 میلیون نفر دشوار است، لذا یارانه ثروتمندان شناسایی شده آرام آرام در حال حذف است. او اطمینان می‌دهد که حذف یارانه بگیرها حتی به سمت طبقه متوسط هم نخواهد رفت.

در همین راستا روستاییان، عشایر، کسانی که تحت پوشش نهاد‌های حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی هستند، مستمری بگیران و بازنشستگانی که کمتر از 2.5 یا سه میلیون تومان حقوق می‌گیرند و شاغلینی با حقوق کمتر از معافیت مالیاتی، در سال آینده همچنان دریافت‌کننده یارانه باقی خواهند ماند. اما اگر یارانه خانواری هم به اشتباه حذف شد، جای نگرانی نیست. سرپرستان خانوار می‌توانند اعتراض کنند و سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به محض معرفی شماره حساب بانکی معتبر از سوی این سرپرستان خانوار، مجدداً بررسی خواهد کرد و نیازمندان را در لیست پرداخت یارانه‌ها قرار خواهد داد.

میزان سهمیه بندی بنزین:

حامل های سوختی قرار است سهمیه بندی شوند، اما نحوه سهمیه بندی و اصلاح قیمت آن در هاله ای از ابهام قرار دارد.

اکنون برنامه کاهش یارانه‌های پنهان دنبال می‌شود؛ اینکه این تعدیلات چه تأثیری روی بودجه خانوار دارد هنوز مشخص نیست. بیشتر از هر چیز، سرنوشت حامل‌های انرژی برای جامعه اهمیت دارد. اینکه کی، چقدر و چگونه این اصلاح قیمت اتفاق خواهد افتاد، مشخص نیست.

نوسان قیمت طلا وسکه:

مدتی بود که در زمان کاهش قیمت طلا و سکه مردم آن را خریداری و در زمان افزایش قیمت، آن را می فروختند. این مسئله بیشتر به گزینه ای برای سرمایه گذاری تبدیل شده است تا پس انداز یا خرید عروسی.

با ثبات قیمت ارز قیمت طلا وسکه نیز تغییری نخواهد کرد. آیا بین ارز و طلا ارتباطی وجود دارد؟

قیمت یک مثقال طلای 18عیار در ایران را با یک فرمول می‌توان محاسبه کرد؛ فرمولی از ضرب قیمت یک دلار با قیمت یک انس جهانی طلا که حاصل این ضرب، تقسیم بر عدد 8.999 می‌شود. یعنی اینکه اگر یک دلار 11.300 تومان و قیمت اونس جهانی طلا 1514 دلار باشد، قیمت یک مثقال طلای 18 عیار یک میلیون و 901 هزار و 122 تومان خواهد شد. با تقسیم این عدد بر4.608قیمت هر گرم طلای 18 عیار به‌دست می‌آید. یعنی عددی در حدود 412هزار تومان.

پس قیمت طلا فقط تحت تاثیر نوسان قیمت های جهانی نیست و نرخ دلار نیز در آن موثر است.

مالیات:

سهم من از مالیات چقدر خواهد بود.این سوال دیگری است که باید به آن پاسخ داده شود.

به مرور سهم درآمدهای مالیاتی در درآمدهای بودجه‌ای افزایش پیدا می کند و احتمالا مهم‌ترین بخش این افزایش درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده، از محل پایه ی جدید "مالیات بر مجموع درآمد و عایدی سرمایه"و جلوگیری از فرار مالیاتی خواهد بود.

اما برای مردم این مسئله مهم خواهد بود که بعد از اجرایی شدن این قانون چه اتفاقاتی در شیوه دریافت مالیات ها می افتد که هنوز مشخص نیست.

سرنوشت شرکت های خصوصی سازی:

شرکت هایی همچون هپکو و نیشکر هفت تپه شرکت هایی هستند که مردم به خوبی با آنها و مشکلات و اعتراضات شان مبنی بر عدم خصوصی سازی این واحدهای تولیدی به خوبی آشنا هستند.

چرا این شرکت ها بعد ازخصوصی سازی به تملک دولت درآمد؟

هپکو از جمله شرکت‌های دولتی بوده است که به بخش خصوصی واگذار شد اما به‌دلیل مسأله ی اهلیت و عدم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در آن با چالش‌های اشتغال مواجه بود.

دلیل افزایش قیمت خودرو:

در ماه‌های اخیر قیمت خودرو روند کاهشی را پیش گرفته بود و خیلی از مردم با این نگاه که قیمت‌ها بازهم کاهش می‌یابد، خودرو‌های خود را فروختند. اما چند هفته‌ای است که دوباره قیمت‌ها بالا رفته است و مشخص نیست که دوباره کاهش می‌یابد یا خیر. این درحالی است که دلار امروز ارزان‌تر از ماه قبل است. به نظر می‌رسد که تأمین قطعات خودرو از دلایل تغییر و نوسان قیمت خودرو است.

نحوه ی اداره کشور به صورت ارزان

آیا کوچک کردن بودجه وارزان اداره کردن کشور ممکن است؟

"محمدباقر نوبخت"، رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید که این اتفاق قرار است با کاراتر شدن هزینه‌ها اتفاق بیفتد. یعنی خدمات بهتر و کاراتری به مردم ارائه شود که هزینه‌های آن کم‌تر از قبل باشد. احتمالاً بودجه سال آینده برای اداره دولت کمتر از 448 هزار میلیارد تومان سال‌جاری خواهد بود.

یکی از پرسش‌های روز اقتصادی مردم صحبت درباره بودجه سال آینده است.

سرمایه گذاری در بورس یا مسکن:

در کنار ارز و طلا و سکه و مسکن، بازار دیگری وجود دارد به‌نام بازار سرمایه. کارشناسان بر این باورند که امسال سرمایه‌گذاری در بورس سودآور است، اما آیا همه می‌توانند در این بازار فعالیت کنند؟ این بازار کاملاً تخصصی است و با گذراندن موارد آموزشی، سرمایه‌گذاری در آن وجود دارد. اما توصیه ی کارشناسان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که نیاز کمتری به تخصص دارد. در غیر این صورت ریسک بازار سرمایه بالاتر از بازارهای دیگر خواهد بود.

اقتصاد آزاد یا دولتی:

اصلاحات اقتصادی یکی از موضوعات دیگر روز اقتصاد الگوی سیاست مداران است. در حالی که برخی مداخله دولت در بازار را برای کنترل آثار و تشعشعات تحریم‌ها و عبور موفق‌ از این دوران لازم و منطقی می‌دانند و برخی از اصلاحات اقتصادی با رویکرد آزاد‌سازی قیمت‌ها، کاهش تعرفه‌ها، کاهش یارانه‌ها دفاع می‌کنند و می‌گویند که هیچ پارادایمی در حال حاضر در وضعیت فعلی اقتصاد ایران مدافع ندارد.

مالیات بر سپرده های بانکی:

اخیرا موضوعی مطرح شد مبنی بر اینکه دولت می‌خواهد از سود سپرده‌های بانکی مالیات اخذ کند. چراکه این سود نوعی درآمد محسوب می‌شود و عایدی بر سرمایه است. رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد هر دو این موضوع را تکذیب کرده‌اند. به این ترتیب اگر اخذ مالیات بر مجموع درآمد تصویب و نهایی شود، احتمالاً این بخش در قانون مربوطه استثنا خواهد شد.AM:11:08:04/11/2019
‌ ‌ 366 ‌‌بار دیده شده‌‌