آثار و پیامد های زلزله ی دو سال قبل کرمانشاه در سایه سار رژیم ایران

نویسنده: آرام محمدی

آسونیوز- با گذشت بیش از دو سال از زلزله ویرانگر 7.3 ریشتری سرپل ذهاب و برخی دیگر از نقاط کرمانشاه، تبعات، آثار و پیامد های مخرب آن در سایه ی رژیم جمهوری اسلامی ایران همچنان ادامه دارد و پس لرزه های این زلزله هر از چندگاهی برخی دیگر از شهرهای کوردستان را به لرزه در می آورد.

اما در تهران حاکمیت همچنان بی تفاوت بوده و تکان نخورده است. در حالی که شهروندان مناطق زلزله و پس از آن سیل زده کرمانشاه و دیگر نقاط کوردستان در روزها و هفته های آتی سومین زمستان سخت خود را در بدترین شرایط ممکن تجربه می کنند که، حکام ایران و ارگان های حکومتی همچون روال معمول خود، سخت کوشانه در حال فرار وشانه خالی کردن از مسئولیت شان هستند.

در این میان شهروندان این مناطق با گذشت بالغ بر دو سال از وقوع زلزله، همچنان در بدترین شرایط ممکن امرار معاش کرده و حتی به زاغه نشینی، کارتن خوابی و گورخوابی به عنوان پدیده ای واضح در حکومت ایران روی آورده اند و بی اعتنایی حکومت و دست اندرکاران حکومتی در قبال مردمان این دیار موجب شده تا چهره ی کریه نظام بیش از گذشته خود را نمایان سازد.

اسکان موقت زلزله وسیل زدگان ماه ها و سال های اخیر در کرمانشاه و دیگر نقاط ایران و کوردستان، شاه کلید حاکمیت و ارگان های دولتی در فرار از مسئولیت، تلقی شده و مردمان این مناطق با بی کفایتی و بی توجهی حکام ایرانی و مسئولین محلی روبرو بوده و هستند.

21 آبان ماه، مصادف با وقوع زمین لرزه ویرانگر در مناطقی گسترده در کرمانشاه است. تاریخی که به نوعی منفورترین روزها برای ملت کورد محسوب می شود. روزی که علاوه بر سایه ی سنگین و شوم حکومت در قبال شهروندان این مناطق، شاهد بیش از 700 کشته، بالغ بر 10 هزار نفر زخمی و بیش از 70 هزار آواره و بی خانمان بودیم و کماکان نیز با تبعات و پیامدهای ناشی از وقوع زلزله و سوء مدیریت دست اندرکاران ایران ادامه دارد.

در این حادثه علاوه بر خسارات مادی جبران ناپذیر و ویرانی هزاران منزل مسکونی و روستایی در شهرهای کرمانشاه، سرپل ذهاب، ازگله، قصر شیرین، ثلاث باباجانی، بسیاری دیگر از سکونت گاه های روستائیان نیز تخریب شد. آمار بالای تلفات انسانی و خسارات مادی این حادثه و بی توجهی و عدم رسیدگی و بازسازی این مناطق، امید به زندگی را در میان شهروندان کمرنگ و کمرنگ تر کرد.

به سبب شرایط جغرافیایی منطقه، هوای گرم تابستان و به طبع سردی زمستان و همچنین فقدان امکانات و به ویژه تجهیزات پزشکی، مرگ ده ها شهروند از جمله تعدادی از کودکان رقم خورد. هرچند آمار قربانیان خودکشی ناشی از تبعات این حادثه و سوءمدیریت مسئولین را نیز باید به این مقوله افزود.

در این مدت دو ساله که از زمین لرزه کرمانشاه می گذرد، شهروندان این مناطق یا به شهرها و روستای دیگر مهاجرت کرده و یا به زاغه نشینی روی آورده اند. اما در مقابل، رژیم ایران با صرف ده ها و صدها میلیارد دلار از بوجه و ثروت ملی در راستای دستیابی به اهداف و بی ثبات کردن منطقه، به نیروهای نیابتی و تحت امر خود در سراسر جهان کمک مالی کرده است.

سرمای پیش رو و بارندگی های اخیر در این مناطق، معیشت شهروندان را با مشکل و چالشی جدی مواجه کرده است. دو سال از زلزله ویرانگر سرپل ذهاب می گذرد و شهروندان از کمترین امکانات موجود بهره برده اند و در عوض، کمک های نقدی و غیر نقدی شهروندان دیگر نقاط کوردستان و ایران از سوی نیروهای حکومتی ضبط، و مقدار اندک و ناچیزی از آنرا در مواردی به نام هلال احمر و کمک های حکومتی در میان آسیب دیدگان توزیع کرده اند.

با گذشت بیش از دو سال از وقوع زمین لرزه کرمانشاه که پس لرزه های آن نیز تا کنون ادامه دارد، هنوز عمق فاجعه مشخص نشده و دایره امنی برای شهروندان حادثه دیده اتخاذ نگردیده است. حضور هر از چندگاهی از مسئولین نظامی و حکومتی در این مناطق، صرفا در راستای سرکوب و ممانعت از اعتراضات احتمالی و همچنین فریب افکار عمومی صورت گرفته و خواهد گرفت.

از عمده ترین دلایل تلفات جانی این حادثه، مربوط به سازه های مسکن مهر بود. رانت خواری های سازمان یافته و مافیایی در نظام مهندسی و ارگان های مرتبط، زدوبند های سیاسی و جناحی در میان رده ها و لایه های مختلف نظام، بی کیفیتی مواد بکار رفته در مساکن مهر، عدم نظارت کامل و فقدان رعایت استانداردهای لازم، عدم توجه دولت در بخش نظارت بر پروژه مسکن مهر و... چندین هزار کشته و زخمی و بالغ بر 70 هزار بی خانمان برجای گذاشت.

مسکن مهر یا "سازه های مرگ" یکی از به اصلاح افتخارات دولت احمدی نژاد بوده و هزینه های هنگفت و تبلیغات زیادی در این راستا صورت گرفت. بیشترین تلفات جانی و مالی در این مناطق نیز مربوط به همین سازه های مرگ بود. آیا محاکمه پیمانکاران، ارگانها و مدیران فاسد در این دستگاه صورت گرفته است؟ در جریان حادثه زمین لرزه در کرمانشاه، متقاضیان وقت مسکن مهر، گول تبلیغات رنگارنگ و به نوعی اطمینان از این سازه ها را خورده، اما با وقوع زلزله و تبعات روانی این فاجعه موجب عدم اطمینان و فروش مسکن مهر از سوی شهروندان و ترک منطقه شده است و خود این امر نیز به نوعی بافت جغرافیایی و فرهنگی مناطق حادثه دیده را بر هم زد.

کمبود امکانات، عدم احساس درک ضرورت و شرایط توسط مسئولین، از جمله مواردی است که هموراه مورد انتقاد شدید بود و بحران این موضوع از گذشته تا حال نشانگر نگاه امنیتی و سیاسی رژیم به کوردستان بوده است.

از منظر ژئوپولوتیک، ایران کشوری حادثه خیز و در مورد زلزله روی گسل قرار دارد. وقوع چندین زمین لرزه مرگبار دیگر در سال های گذشته از جمله در بویین زهرا، طبس، بم، زلزله رودبار، منجیل و غیره، حال باید این پرسش مطرح شود که:

1- با توجه به تجارب گذشته از وقوع بلایای طبیعی از گذشته تا کنون، قوای سه گانه رژیم و حتی نیروهای نظامی که مدعی کمک رسانی هستند، در بحث ساخت و ساز، تدارکات، مدیریت بحران، نظارت، امکانات و... چه تدابیری را در راستای مقابله با بلایای طبیعی و غیر طبیعی در دست تدوین و اقدام دارند؟


2- آیا تا کنون برنامه ای جامع به عنوان یکی از اصول و ضروریات این مهم، تدوین شده است؟

3- آمادگی و هماهنگی میان دستگاه های دولتی و غیر دولتی، بسیج همه جانبه امکانات، بکارگیری تجهیزات دولتی و لجستیکی نیروهای نظامی و ... تا چه اندازه جدی و مورد اهمیت است؟

4- به گفته ی کارشناسان به طور عمومی کشته و زخمی شدن ناشی از زلزله به نحوه چگونگی برخورد انسان و یا کشورها با این موضوع مرتبط بوده و یکی از دلایل این امر بدین معناست که در ساخت و ساز و شهرسازی چه برنامه ای صورت می گیرد. مسئولین حکومتی نیز با توجه به اشراف کامل به این مسئله که ایران روی کمربند زلزله قراردارد، چه اقداماتی را در دستور کار قرار می دهند؟

حال با گذشت چهار دهه از عمر رژیم جمهوری اسلامی ایران و علیرغم ارائه ی گزارش های متعددی از وقوع زلزله های پی درپی، مسئولین باید تدابیری را در راستای بهبود وضعیت ساخت و ساز شهرها و روستاها و بر اساس زلزله خیز بودن اتخاذ می کردند. حال اگر زمین لرزه ای با قدرت ریشتر بیشتری در مراکز استان ها و شهرهای بزرگ روی دهد، شاهد کشته شدن شمار قربانیان بیشتری خواهیم بود و عمق فاجعه خود را نشان می دهد.AM:11:30:09/11/2019
‌ ‌ 251 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌