اعتیاد

نویسنده: لیلا احمد پناه

پرداختن به معضل اعتیاد گرچه مبحثی تکراری است اما همچنان به واسطه جاری بودن این عمل خانمان سوز در جامعه ایران مسئله و مشکل روز به حساب می آید.

اکنون آمار بالای 8 میلیون معتاد در جامعه که عمدتن نسل جوان را در بر گرفته ضرورت نگاهی نو را می طلبد تا با ریشه یابی این پدیده به تاریخچه آن پرداخت.

رونق بازار اعتیاد در ایران به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله می توان سرخوردگی،نا امیدی و مشکلات روانی جوانان را که معلول چهره قرون وسطایی حکومت و عدم اعتنا به سلامت روانی جامعه است، دلایل عمده این بازار دانست.

دوره دیگر در گرایش و کشش به اعتیاد را می توان به سال69 که سال های آغازین ریاست جمهوری رفسنجانی در ایران بود مربوط دانست. ایجاد بازارفروش تریاک و هروئین در ایران برای به دست آوردن سود کلان و همچنین دریافت حق ترانزیت مواد از افغانستان به ترکیه بیشترین انگیزه در این دوره بود تا ایران محل جولان و متاثر از این فاجعه شود.

اعتیاددر دهه شصت وزمان ریاست جمهوری رفسنجانی گسترش چشمگیری داشت.

در ابتدا ناکامی های جامعه پس از جنگ ایران و عراق به رشد آن کمک کرد و اینکه جوانان بعد از جنگ که خیل عظیمی را تشکیل داده بود. مبادا به فکر چون و چرایی جنگ بیفتند و جنبشی به وجود نیاورند اعتیاد باب شد. در ضمن برای مشغولیت ذهنی جوانان که شاید به سمت سیاست بروند و در جهت جلوگیری از این اتفاق و اشاعه آن در برنامه کاربدستان قرار گرفت و هیچ تلاش قاطعانه ای برای مبارزه با اعتیاد انجام نگرفت.

اکنون بیش از 8 میلیون نفر معتاد به انواع مواد مخدر و حتی الکل در کشور وجود دارند که این تعداد کمتر از تعداد واقعی آفت و خطرات متعددی برای جامعه جوان در ایران که بیشترین بخش پر انرژی را به خود اختصاص داده اند به وجود آورده اند.

تبعات و نتایج اعتیاد برای جوانان به ویژه در امر روابط اجتماعی مخصوصا در زندگی زناشویی آنان ناگوار و تلخ شد. آمار روز افزون طلاق به دلیل اعتیاد رشد کرد که از نتایجش آوارگی و تیره روزی فرزندان طلاق گردیده است.

اکنون در ایران مصرف انواع مواد مخدر که توسط مافیا و آقازادگان انجام می شود و موجبات عدم اعتنای جدی به ریشه کن کردن آن نموده است.

پس دلایل رویکرد آدم ها در ایران به اعتیاد، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و روانی است.

به ویژه از دیدگاه روانشناسان و جامعه شناسان فرد معتاد برای کسب لذت به هدف مواد مخدر روی بیاورد و این انگیزه گاهی به دلیل بروز عادت تبدیل به روزمره گی او می شود. در مقابل باید زیر ساخت های زندگی عوض شوند واین مهم اتفاق نمی افتد مگر آنکه در فضایی دموکراتیک که در آن نسبت آزادی و عدالت اجتماعی هم زمان تامین شده باشد، بتوان اختلافات طبقاتی را از بین برد و به سامان دادن آزادی های فردی و اجتماعی همت گماشت. تنهادر سایه محقق شدن این عدالت است که نا به هنجاری های اجتماعی که اعتیاد هم یکی از تبعات آن است، از بین می رود یا حد اقل تقلیل پیدا می کند.

چین ازجمله کشورهای تازه شکوفا شده ای است که در پرتو تلاش جمعی با این گونه معضلات برخورد جدی کرد و در سایه تلاش و کوشش همگانی به اقتصادی شکوفا دست پیدا کرد.

در این میان در جامعه ایران بد نیست اشاره ای هم به آمار بالای زنان معتاد داشته باشیم. مسبب این ناهنجاری در میان زنان ابتدا ناهمگونی اقتصادی است که در خانواده ها هم تاثیر خود را داشته و غارت سرمایه ملی توسط حکام جمهوری اسلامی به این معضل دامن زده است.

بسیارند زنانی که از اقشار پایین دست اجتماع هستند و طی یک زندگی مشترک نابسامان کارشان به طلاق کشیده می شود و تبدیل می شوند به سرپرست خانوارو در بسیاری از موارد به راحتی جذب بازار خرید و فروش و در نهایت مصرف مواد مخدر می شوند.

در بسیاری از آمارهای حقوقی محاکم قضایی دیده شده که موجبات اعتیاد زن را شوهر او سبب شده و دلیلش را هم، هم سان کردن مرد معتاد با خودش برشمرده اند.

در بسیاری اوقات هم زنان تحصیل کرده پس از فراغت از تحصیل یا هنگام آن به واسطه در دسترس بودن این گونه مواد در دانشگاه ها و مقاطع تحصیلی عنوان کرده اند. عاملین توزیع مواد مخدر که از آقازاده ها و اعوان و انصار حکومت می باشند، وقتی زن تحصیل کرده را با پشتوانه ضعیفی از پایگاه اجتماعی در دسترس می بینند،او را بهترین مصرف کننده تلقی کرده و به دام مصرف می کشانند.

زن های جامعه هم به دلیل اوضاع وحشتناک اجتماعی و اقتصادی بستر مناسبی برای این دام می شوند.

زن پس از اعتیاد از خانواده و بعد از آن پس از سواستفاده از جامعه نیز رانده می شود.

باید اشاره کرد که در جامعه ایران امروز که تحت سیطره حکام خودخواه جمهوری اسلامی قرار دارد، هیچ کمپین یا موسسه ای برای درمان یا نجات زنان وجود ندارد.

در نهایت زن هایی از این دست یا کارتن خواب می شوندو یا پس از برقرار کردن روابط جنسی ناخواسته متعدد دچار عوارض جسمی و ایدز می گردند.

سرگردان و آشفته با از دست دادن پایگاه و جایگاه در جامعه در نهایت این مرگ است که آن ها را از زندگی نجات می دهد

AM:10:43:18/11/2019
‌ ‌ 557 ‌‌بار دیده شده‌‌