دیکته اظهارات اخیر خامنه ای از تریبون های حکومتی نماز جمعه

آرام محمدی
آسونیوز
- در پی اغتشاشگر خواندن سیل میلیونی مردم ایران نسبت به گرانی بنزین از سوی علی خامنه ای، مهره های دست نشانده رهبر ایران نیز به تبعیت از او، با دراختیار قرار داشتن رسانه و بالاخص تریبون های حکومتی نماز جمعه، شهروندان معترض را اوباش، شرور و وابسته به جریانات خارجی توصیف کردند
.

عبدالرحمان خدایی امام جمعه حکومتی سنندج در نطق این هفته خود با تبعیت از اظهارات دیگر حکام ایران، اعتراضات سراسری در ایران و بویژه در شهرهای مختلف کوردستان را اغتشاش تلقی کرد و خواهان برخورد جدی دستگاه قضایی رژیم با شهروندان بازداشتی شد. این مهره ی حکومتی در بخش دیگری از سخنانش هفته بسیج را تبریک گفته و از مردم سنندج درخواست کرد که در راهپیمایی که از سوی حکومت به همین مناسبت سناریو سازی و تدارک دیده شده، مشارکت نمایند. خدایی در بخش دیگری از سخنانش، شهروندان معترض را وابسته به احزاب دانست.

اما در پاسخی کوتاه به امام جمعه حکومتی سنندج باید گفت که نیروی بسیج از ابتدای تاسیس خود تا کنون همواره با هدف سرکوب مردم گام برمی دارد. و شهروندان معترض وابسته به هیچ حزب و جناحی نبوده و صرفا در راستای مطالبات اقتصادی به صورت خودجوش به خیابان ها آمده و خواستار لغو افزایش نرخ بنزین شدند.

سید حسین حسینی امام جمعه حکومتی سقز نیز از دیگر افرادی بود که همچون عوامل وابسته، اعتراضات شهروندان را اعمال وحشیانه توصیف کرده است. حسینی در سخنرانی نماز جمعه سقز، ضمن محکوم کردن دخالت کشورهای دیگر در امورات داخلی ایران، اعتراضات اخیر را وابسته به جریانات خارجی و افکار تکفیری و سلفی دانست. 

این مهره ی حکومتی از کشتار دستکم 50 شهروند کورد بی دفاع، زخمی شدن صدها تن دیگر و بازداشت های فله ای و تحت شکنجه قرار دادن آنان تحت لوای دین و امنیت سخنی به میان نیاورد. به گفته ی حسینی دخالت دیگر کشورهای منطقه و جهان موجبات اعتراض سراسر اخیر در ایران و کوردستان بوده، آیا دخالت های نابجای سپاه قدس در جنگ داخلی سوریه، عراق، لبنان، یمن و بی ثبات کردن منطقه و گسترش تروریسم جهانی، حمایت مالی و تسلیحاتی از نیروهای نیابتی و ده ها مورد دیگر دخالت در امور کشورهای همجوار نیست؟

امامان جماعت بیجار و سروآباد نیز در تبعیت از اظهارات دیگر ائمه ی جمعه کوردستان، به حمایت از گرانی بنزین پرداخته و معترضین را اوباش و اغتشاشگر نامیدند. علی مرادی "امام جمعه بیجار" و "عبدالقادر حسینی امام جمعه سروآباد" در اظهاراتی مشابه اعتراضات همگانی و بر حق مردم را به عربستان صعودی و احزاب کورد نسبت دادند.

در همین ارتباط، علم الهدی نماینده حکومتی خامنه ای در مشهد، در سخنان خود عنوان کرد که در مشهد مشکل خاصی نداشتیم، خسارت نداشتیم، کشتار و زخمی نداشتیم.

احمد علم الهدی نماینده خامنه ای در ولایت تحت امر خود در خراسان "مشهد"، در ادامه اظهارات ریاکارانه و متناقض خود ضمن اعتراف صریح به بازداشت صدها تن از مردم معترض از سوی نهادهای امنیتی و عوامل حکومتی، تظاهرکنندگان را اوباش و شرور نامید. این مهره ی حکومتی نزدیک به خامنه ای، در نطق خود در نماز جمعه این هفته مشهد عنوان کرد که بیشتر بازداشت شدگان جوانان هستند و آنان را بی تجربه و نادان توصیف کرد.

احمد خاتمی امام جمعه تندرو و افراطی موقت تهران و از منسوبان به بیت خامنه ای، اعتراضات سراسری در ایران را "شرارت های احمقانه" توصیف کرد و این مهره ی حکومتی نیز همچون دیگر مسئولین، اعتراضات همگانی و میلیونی مردم را به خارج از مرزها نسبت داد. منتسب کردن اعتراضات همگانی در ایران از دید این مهره ی حکومتی تنها و تنها در راستای مشروعیت دادن به کشتار شهروندان صورت می گیرد و لاغیر.

خاتمی در ادامه اظهارات خود در نماز جمعه تهران خواستار تداوم قطع اینترنت در ایران شد و وی استفاده از اینترنت را تلویحن جنایت خواند. اکنون باید پرسید با قطع اینترنت چه افراد و یا نهادهایی در ایران سود می برند؟

محمد سعیدی امام جمعه حکومتی در قم نیز در پیرو سخنان دیگر مسئولین حکومتی، از قطع اینترنت ابراز رضایت کرد.

رویکرد سخنان خامنه ای تنها مختص به امامان جماعت تهران، مشهد و قم و شهرهای کوردستان نبود، طباطبایی نژاد امام جمعه اصفهان نیز در ادامه دیکته اظهارات دیگر مدعیان رژیم، از افزایش نرخ 300 درصدی بنزین حمایت کرد. تریبون نماز جمعه در ایران سالیان متمادی است که در اختیار نیروهای حکومتی و بویژه بیت خامنه ای قرار دارد و در راستای سیاست های رژیم است و نه به نفع ملت.

حسام الدین آشنا از عوامل دولتی و مشاور حسن روحانی در توییتی به کلید خوردن عملیات مرصاد 2 در ایران اشاره کرد. عملیات مرصاد 2 به نوعی یادآور عملیات موسوم به تنگه مرصاد بوده و تداعی اعدام ها و کشتار سال 67 است که در تابستان همان سال چندین هزار نفر به جوخه های دار و اعدام رژیم سپرده شدند. این توییت در شبکه های اجتماعی با واکنش منفی و انتقاد شدید و گسترده ای روبرو شد. زیرا کاربران و کنشگران مدنی و سیاسی معتقدند که بیان توییتی با این صراحت، نشان از اعدام های گسترده پیش رو در ایران بوده و این امر می تواند به فاجعه دیگری پس از کشتارهای بیشمار روزهای اخیر منجر شود.

در حالی سرکرده های نظامی، مسئولین حکومتی و مهرهای دست نشانده خامنه ای در اقصی نقاط ایران با استفاده ابزاری از رسانه های تحت امر و تریبون های حکومتی و غیره مردم ایران را اشرار و معترضین نسبت به گرانی و تورم حاکم بر بازار را اغتشاشگر می نامند که، طی روزهای گذشته و در جریان اعتراضات میلیونی و سراسری در ایران، بالغ بر 200 نفر کشته، دستکم 4 هزار نفر زخمی و هزاران نفر بازداشت شده اند و موج جدید بازداشت های فله ای شهروندان در سراسر ایران و از جمله در کوردستان کماکان تشدید و ادامه دارد و این موضوع در سطح گسترده ای در حال اعمال است.

در شرایطی مسئولین و حکام ایرانی از قطع اینترنت حمایت می کنند که، علاوه بر کشتار علنی مردم از سوی حکومت، شهروندان از عدم دسترسی به این وسیله و ابزار ارتباطی صدها میلیون تومان متضرر شده اند. ملموس و روشن است که وصل شدن نت، ابعاد و عمق جنایات اخیررژیم ایران را نیز بیش از بیش آشکار تر می کند. موضوعی که همواره در راس خبرهای داغ روز قرار دارد و خود حکومت ایران نیز به این امر کاملن واقف و آگاه است.

در این برهه ی حساس زمانی از یک سو شهروندان توسط رژیم ایران قلع وقمع می شوند و تعدادی از مهرهای حکومتی از سرکوب، کشتار، بازداشت های گسترده و فله ای و همچنین ادامه قطع اینترنت و سرکوب اصحاب رسانه حمایت می کنند که از سوی دیگر، برخی دیگر از مهرهای حکومتی و مراجع به اصطلاح تقلید حکومتی از جمله صافی گلپایگانی، خواستار لغو گرانی بنزین و پرهیز از ایجاد التهاب و خشونت شد.

علوی گرگانی نیز در اظهاراتی بیان کرد که گرانی بنزین موجب نگرانی وی شده و خواستار لغو این طرح از سوی نمایندگان مجلس شده است. علوی گرگانی در حالی خواستار لغو افزایش نرخ بنزین از سوی نمایندگان حکومتی در مجلس شده که، مجلس هیچ گاه و در هیچ شرایطی از ادوار گذشته تا کنون، استقلالی از خود نداشته و بر عکس تابع نظریات خامنه ای و ارگان های امنیتی بوده است.

سناریوسازی های مراجع تقلید، امامان جماعت، ارگان های اطلاعاتی و امنیتی مورد تازه ای نیست و تنها به موارد ذکر شده نیز ختم نشده و نخواهد شد. در شهرهای کوردستان نیز برخی از سرکرده های سپاه به همراه امامان جماعت در اقدامی ریاکارانه و جهت فریب افکار عمومی و همچنین تبرئه خود و نظام از کشتار بی شائبه شهروندان توسط دست اندرکاران حکومتی، به میان شهروندان رفته و درباره دغدغه ی گرانی بنزین با مردم صحبت می کنند. و این امر در شرایطی است که خود همین ائمه جمعه و سرکرده های نظامی جزو کمیته تامین امنیت و بعضن سرکوب و کشتار در شهرستان های تابعه در سراسر کوردستان بوده اند.

از دیگر سناریو ها و برنامه های آتی رژیم جمهوری اسلامی ایران همچون روال معمول و همیشگی خود پس از هر اعتراض سراسری توسط مردم، اقدام به برگزاری راهپیمایی های ساختگی با شرکت نیروهای نظامی "با لباس شخصی و بسیج" افراد تحت امر و خانواده های آنان در محکوم کردن اعتراضات بوده و در همین راستا نیز گویا در چندین شهر ایران از جمله ارومیه راهپیمایی هایی را با همین هدف کلید زده اند و در دیگر شهرها و روستاهای ایران و کوردستان این برنامه از پیش طراحی شده را به صورت نمایشی مُضحک انجام خواهند داد.

در نهایت این پرسش مطرح می شود که با توجه به اینکه "قانون" از مهمترین پایه های قدرت و ارکان در هر حکومتی شناخته می شود. حال اگر حکومت حقوق شهروندان را به طور مستمر تضییع کند، آیا ملزم به نافرمانی مدنی نیستیم؟

قضاوت با مخاطبین...AM:10:24:23/11/2019
‌ ‌ 764 ‌‌بار دیده شده‌‌