نگاهی کوتاه به حادثه دلخراش آتش سوزی در تالار "مانگه شه و" سقز

آرام محمدی
آسونیوز- پنجشنبه شب برابر با چهاردهم آذرماه سال جاری، تالار شادی "مانگه شه وی" سقز در آتش سوخت و در جریان این حادثه دلخراش دستکم یازده تن از شهروندان حاضر در تالار جان خود را از دست داده و بیش از 38 تن دیگر به شدت زخمی شدند، که بر اساس گزارشات رسیده به این مرکز خبری، حال تعدادی از مجروحان این حادثه وخیم و نامناسب گزارش شده است.

اخبار اولیه این حادثه حاکی از آن است که این آتش سوزی به سبب انفجار کپسول گاز مایع روی داده است. به گفته شاهدان عینی و میدانی، پس از انفجار روی داده، برق سالن نیز قطع شده و ازدحام جمعیت جهت خروج از تالار و محل حادثه، موجب شده تعدادی از شهروندان که جمعی از آنان کودکان بوده اند، زیر دست و پا دچار مجروحیت شدید شده و یا جان خود را از دست داده اند.

حال با توجه به تعدد حوادث این چنینی در ایران و کوردستان، دو موضوع مطرح می شود؟ نخست، به سبب طمع و ولع مالکان و دست اندرکاران مبنی بر بی کفایتی و عدم استاندارد سازی، عدم اتخاذ راه کارهای مناسب، عدم ایمن سازی، فقدان امنیت در مکان های عمومی از جمله تالارهای شادی موجب رویداد چنین حوادث دلخراش و جبران ناپذیری می شود که تبعات و پیامدهای ناگوار آن سال ها گریبانگیر قربانیان و خانواده های آنان می شود.

از سوی دیگر، عدم تدبیر و سوء مدیریت مسئولین و ارگان های مرتبط و همچنین زدوبند بازرسان حکومتی با صاحبان سرمایه و مالکان بی کفایت، وقوع چنین حوادثی را در ایران و کوردستان دو چندان می کند. در گذشته نیز بارها شاهد آتش سوزی در مکان های عمومی و بالاخص در مدارس کوردستان بوده ایم که عمق فاجعه و ناکارآمدی حکومت را بیش از بیش نمایان می کند. حال با توجه به واقعیات موجود و علیرغم بی کفایتی دستگاه های دولتی و عدم اطمینان به این رژیم درنده و غیر مشروع، نباید از برنامه ها و سناریوسازی های حکومت ایران در کوردستان غافل بود.

از زمان بر سرکارآمدن رژیم جمهوری اسلامی ایران تا کنون، ده ها و صدها برنامه ی از پیش طرح ریزی شده توسط دستگاه های حکومتی، امنیتی و افراد تندور و افراطی علیه مردم ایران و بویژه ملت کورد اعمال شده است. از نمونه های روشن و مصادیق بارز نقض فاحش حقوق بشری در ایران را می توان به اعدام های دسته جمعی در زندان های ایران و کوردستان اشاره کرد و یا قتل عام شهروندان کورد در ابتدای استیلای حکومت در کوردستان و در طی چهل ساله زمامداری آن، در کارنامه ی سیاه این رژیم ثبت شده است.

از دیگر جنایات رژیم اسلامی در کوردستان را می توان به کشتار سیستماتیک و مهندسی شده کولبران و کاسبکاران در شهرهای مختلف و مناطق کوردنشین را نام برد. کشتار مردم بی دفاع ایران و کوردستان در روزهای گذشته که به طور یقین مطالبات صنفی و اقتصادی بود را نیز می توان از دیگر جنایات رژیم ایران در قبال ملت کورد تلقی کرد.

آزمون و تجربه گذشته رژیم جمهوری اسلامی همواره نشان داده است که، جهت ایجاد فضای رعب و وحشت در کوردستان به برنامه ها و سناریوسازی های از قبل طراحی شده اقدام کرده است. حال می توان این فرضیه را نیز در نظر گرفت که حکومت به اصطلاح اسلامی ایران در جهت ترویج خشونت و ترساندن شهروندان کورد اقدام به سناریو سازی در تالار "مانگه شه و" شهرستان سقز کرده باشد.

شهروندان کورد در این مقطع و برهه ی حساس زمانی باید بیش از گذشته اتحاد و انسجام توده ای خود را حفظ کرده و هوشیارتر از قبل در صدد خنثی سازی برنامه های رژیم ایران در قبال ملت کورد عمل نمایند. در نهایت شهروندان کورد نباید تحت هیچ شرایطی در مراسمات مختلف و متعددی که در کوردستان برگزار می شود و یا مراسمات شادی و عزا به نیروهای رژیم اسلامی و مهره های محلی وابسته به ارگان های امنیتی و سپاه در جهت حراست و صیانت مراسمات اعتماد کنند.PM:02:22:07/12/2019
‌ ‌ 485 ‌‌بار دیده شده‌‌