آمار کودک همسری در سال 97 به 146 هزار ازدواج رسید

آسونیوز- بر اساس آمار سازمان ثبت احوال رژیم ایران، در سال 1397 خورشیدی، آمار کودک همسری به 146 هزار تن رسید. براساس همین آمار،

در سال ۹۷، ۳۲۴ مورد ازدواج‌های کمتر از ۱۵ سال در پسران و ۱۳ هزار و ۵۴ ازدواج در دختران کمتر از ۱۳ سال به ثبت رسیده است. همچنین ۱۳۳ هزار و ۸۶ ازدواج در دختران ۱۴ تا ۱۸ ساله به ثبت رسیده است.

اما نکته مهم دیگر آمار ۱۱ هزار و ۵۳۵ طلاق در سنین ۱۴ تا ۱۸ سالگی است که دامان کودک همسران را گرفته است.

یک مددکار اجتماعی در رابطه با کودک همسری می‌گوید: براساس نظر متخصصان زنان، بارداری برای دختران زیر ۱۸ سال به‌ شدت آسیب‌ زننده است و می‌تواند برای مادران خردسال آسیب‌های جدی و حتی مرگ را به‌ دنبال داشته باشد.

این دختران هم از نظر جسمی آسیب می‌بینند و هم از نظر روانی و عاطفی؛ ضمن اینکه از آموزش و تحصیل محروم می‌شوند و نمی‌توانند فرزندان خوبی برای جامعه تربیت کنند.

لازم به ذکر است که، در طی سال های اخیر کودک همسری در ایران روبه افزایش بوده، و لایحه منع قانون کودک همسری در پیچ و خم اداری دولت و مجلس مسکوت مانده است.

در ضمن یکی از مواردی که منجر به عدم تصویب این قانون در مجلس شده است، دخالت های بی جا و غیر قانونی ائمه ی جمعه و مراجع به اصطلاح تقلید در خصوص این موضوع است.

ازدواج کودکان در ایران به معضلی برای خانواده ها مبدل شده و تنها مختص به روستاها و شهرهای کوچک نمی شود و این پدیده در سراسر ایران رواج یافته است و تا کنون هیچ تمهیداتی در راستای ممانعت از این معضل اجتماعی صورت نگرفته است.PM:04:42:11/01/2020
‌ ‌ 911 ‌‌بار دیده شده‌‌