گزارشی اجمالی از ناآرامی های زنجیره ای زندانیان بر اثر شیوع کرونا در ایران

آرام محمدی

آسونیوز- از زمان بر روی کار آمدن رژیم جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر بازداشتگاه ها و شکنجه گاه های امنیتی، به طبع زندان های حکومتی نیز مملو از زندانیان شد و در همین راستا، دستگاه قضایی به عنوان متولی اصلی محاکمه و صدور احکام زندان، در طول چهار دهه از عمر این رژیم جعلی، چهره ی واقعی و در عین حال، کریه، ناکارآمد، فاسد و فاقد استقلال خود را بیش از بیش به نمایش گذاشته و اقدامات ضد بشری دستگاه بیداد ایران بر کسی پوشیده نیست.

شرایط اسفناک زندان های رژیم ایران مربوط به یک دوره مشخص و خاص نیست و از گذشته تا کنون زندانیان سیاسی، عقیدتی، عادی و... محبوس شده با هر جرمی که مرتکب شده باشند، از بدترین شرایط ممکن برخوردار بوده و از یک سو، دادرسی ناعادلانه و عدم دسترسی به وکیل، و از سوی دیگر، بی کیفیتی تغذیه، فقدان امکانات اولیه بهداشتی و پزشکی، تراکم بالای زندانیان و عدم فضای کافی و استاندارد، عدم تفکیک زندانیان سیاسی با جرایم دیگر، تجاوز به زندانیان و به ویژه به زنان و دختران زندانی، برخوردهای غیرانسانی و ناشایست با محبوسین و حتی خانواده های زندانیان و ده ها و صدها موارد دیگر که در زندان های رژیم ایران روی می دهد، را می توان نام برد.

اکنون با شیوع ویروس کرونا در ایران و ابتلای بیش از 104 هزار نفر، و مرگ بالغ بر 5 هزار تن دیگر که در سایه سار و سوء مدیریت رژیم اسلامی به وقوع پیوسته و هر روزه نیز به تعداد قربانیان این بیماری افزوده می شود، به طور قطع و با توجه به برخی از موارد ذکر شده، زندان های حکومتی ایران در وضعیت بدتری قرار دارند. تا جایی که دیگر ادامه حبس برای زندانیان قابل تحمل نبوده و در طی روزهای اخیر شاهد شورش در برخی از زندان های ایران و کوردستان بوده ایم.

در همین ارتباط، در روزهای پایانی اسفند 1398 خورشیدی، گزارشی از اعتراض در زندان "پارسیلون خرم آباد" منتشر شد و در جریان این اعتراض، اخباری از کشته شدن یک زندانی، و زخمی شدن چندین تن دیگر در سایت ها و شبکه های اجتماعی منتشر شد. گفتنی است که دستکم 20 زندانی نیز موفق به فرار از این زندان شده بودند. پس از آن، زندان الیگودرز از توابع خرم آباد نیز دستخوش اعتراضات داخلی ناشی از شیوع کرونا شد و خبرگزاری ها از کشته شدن یک زندانی و زخمی شدن، یک تن دیگر خبر دادند.

با گذشت تنها چند روز، زندانیان محبوس در زندان تبریز نیز در مورخه 7 فروردین ماه جاری، نسبت به آنچه پذیرش زندانیان جدید بدون اقدامات قرنطینه ای در شرایطی که کرونا در زندان های ایران گسترش یافته، و عدم مرخصی به زندانیان با وجود صدور بخشنامه های دستگاه قضایی رژیم ایران، اقدام به اعتراضات گسترده ای در درون زندان کردند و گزارشات حاکی از صدای شلیک نیروهای امنیتی و حراست زندان به سوی زندانیان بود. گفتنی است که در این زندان در جریان تنش ماموران با زندانیان، دود غلیظی از درون زندان برخواسته است.

زندان سقز از دیگر مکان هایی بود که به سبب بی توجهی مسئولین به جان زندانیان و تنها یک روز پس از زندان تبریز، اقدام به اعتراض کردند و دستکم 80 زندانی در این زندان موفق به فرار شدند. پس از فرار گروهی از زندان سقز، نهادهای امنیتی و انتظامی شهرستان سقز را به طور کامل ملیتاریزه کردند و موجبات آزار و اذیت شهروندان سقزی در این شرایط بحرانی را فراهم نمودند. مورخه 10 فروردین ماه سال جاری، زندان مرکزی مهاباد نیز از این قاعده مستثنی نبود و به علت شیوع بیماری کرونا دست به تجمعات اعتراضی زدند و همین امر منجر به درگیری میان ماموران زندان و زندانیان شهرستان مهاباد شد.

گزارشات از شلیک مستقیم نیروهای سپاه و ماموران امنیتی به سوی زندانیان محبوس در زندان مهاباد حکایت داشت. گفتنی است که تیراندازی عوامل حکومتی موجب کشته شدن یک زندانی و زخمی شدن دستکم 5 تن دیگر در این زندان شده است. زندانیان محبوس در عادل آباد شیراز نیز به عنوان یکی از پر تراکم ترین زندان های ایران با بیش از حبس 10 هزار زندانی، نسبت به عدم اعطای مرخصی و بی توجهی به جان زندانیان در پی شیوع کرونا، دست به شورش و اعتراض زدند. درگیری زندانیان در این زندان چندین ساعت متوالی به طول انجآمید و گزارشاتی مبنی بر فرار تعدادی از زندانیان این زندان، در برخی از سایت های خبری و کانال ها و شبکه های اجتماعی دست به دست شد.

زندان شیبان اهواز هم طی دو روز گذشته با شورش و درگیری با ماموران زندان و نیروها سپاه، خواهان استفاده از مرخصی شدند. عوامل آتش به اختیار سپاه، خانواده ها و شهروندانی را که جهت کسب اطلاع از سرنوشت فرزندانشان به زندان مرجعه کرده بودند را مورد هدف قرار داده بودند و این اقدام غیر انسانی و غیرقانونی آنان بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت.

گفتنی است که در زندان فشافویه تهران نیز، به دنبال شورش زندانیان، گارد ویژه و حراست زندان، اقدام به برخوردهای خشن و قهری با زندانیان کرده اند و دستکم 15 تن از زندانیان که گویا اقدام به شورش کرده و دیگر زندانیان هم از آنان تبعیت کرده، به مکان های نامشخصی منتقل شده اند. زندان مرکزی یزد، از دیگر زندان های ایران است که امروز چهارشنبه برابر با 13 فروردین، گزارشات و اخباری مبنی بر شورش در این زندان نیز منتشر شد. گفتنی است که اجباری بودن نماز و دیگر مراسمات مذهبی یکی از دلایل تجمع زندانیان در این شرایط گسترش کرونا بوده است. در جریان این اعتراض، دستکم 5 زندانی به شدت مجروح شدند.

پیشتر در برخی از زندان های ایران، تعدادی از زندانیان دربند، به سبب ابتلای به بیماری کرونا جان خود را از دست داده بودند. همین امر و همچنین نگاه مغرضانه مسئولین به زندانیان و عدم اعطای مرخصی به جمع کثیری از زندانیان از سوی دادستانی که هنوز هم محبوس هستند، نگرانی شدید نهادها و سازمان های حقوق بشری، خانواده ها و زندانیان را در پی داشته است.

علیرغم وعده های مکرر ابراهیم رییسی، تعداد اندکی از زندانیان با قرار وثیقه های سنگین به مرخصی اعزام شده اند. اما جمع کثیری از زندانیان کماکان در حبس بسر می برند و جانشان در معرض خطر جدی قرار دارد.


PM:03:57:03/04/2020
‌ ‌ 134 ‌‌بار دیده شده‌‌