نگاهی اجمالی به واکنش سپاه در قبال سخنان اخیر سخنگوی وزارت بهداشت

آرام محمدی

آسونیوز- در اعتراف و اذعان اخیر جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت رژیم جمهوری اسلامی مبنی بر ارائه اطلاعت و آمار نادرست و در نهایت فریب افکار عمومی جهان در خصوص گسترش ویروس کرونا از سوی چین، سفیر این کشور در ایران نسبت به این اظهارات موضع تندی گرفت و آن را غیرکارشناسی خوانده است.

در همین ارتباط، سپاه و اداره سیاسی این نیرو همچون روال همیشگی با اعمال نفوذ، اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت را غیرمسئولانه و حاشیه ساز توصیف کرده است و سخنگوی وزارت بهداشت رژیم را مجبور به عقب نشینی کرد.

واکنش اداره سیاسی سپاه در مقابل اظهارات جهانپور به نوعی پرده برداشتن از قدرت پنهان سیاسی سپاه در معاملات و روابط اقتصادی با چین است و از سوی دیگر نشان از هژمونی لجام گسیخته و بی حد و مرز این نیرو و اعمال نفوذ و دخالت آن در سایر وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی و غیر دولتی از جمله تداخل روشن و آشکار آن در وزارت خارجه ایران دارد.

دولت چین علیرغم پیشرفت های اقتصادی که هم اکنون نیز به عنوان یکی از غول های اقتصادی جهان شناخته می شود، دارای استبداد سیاسی و اجتماعی است و همچین کنترل تمامی آمارها، روابط، ارتباطات و غیره را در دست دارد و نه تنها در رابطه با بیماری کرونا، بلکه کنترل تمامی موارد و حتی روابط منتقدان و مخالفان در داخل و خارج چین را نیز رصد می کند.

و این در حالی است که همین سیاست را در داخل ایران و حتی در ارگان های دولتی رژیم ایران اعمال و اجرا می کند. این مورد شاید تا کنون در اجرای سیاست های دو طرف ایران و چین پنهان بوده است، اما دخالت های مکرر سپاه در مسائل داخلی و خارجی، و هم اکنون نیز واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت مبنی بر فریب کاری چین در خصوص آمارهای اعلام شده در مورد بیماری کرونا، دخالت های سپاه را بیش از گذشته عیان تر می کند و یکی از عمده ترین دلایل این امر، وابستگی اقتصادی ایران به چین می تواند باشد.

این موضوع از سوی دیگر نشان از دخالت بی حد و مرز سپاه در سیاست خارجی رژیم ایران، به ویژه در منطقه خاورمیانه است و از دیگر سو، عدم استقلال و بی کفایتی و سرسپردگی وزارت خارجه ی رژیم را همچون دیگر ارگان های دولتی نمایان تر می سازد. وابستگی اقتصادی ایران به چین در سال های اخیر روند افزایشی داشته است. تا جایی که در سال 2018 میلادی، و بر اساس آمارهای اعلام شده، که تنها گوشه ای از روابط تجاری ایران و چین است، فقط رقم "نه و نیم" میلیارد دلار آن رسانه ای شد.

باید یادآور شد که این حجم از صادرات به چین، کالاهای تولیدی ایران نبوده و در واقع رژیم ایران مواد معدنی، سطحی و زیر سطحی از جمله "سنگ آهن، نفت خام، آلومینیوم، منگنز، فولا، خاک و ده ها مواد طبیعی و عیر طبیعی دیگر را صادر کرده است. از سوی دیگر کشتی های کرال چینی کف دریاهای ایران از شمال تا جنوب را به طور کامل تخلیه می کنند و همین موضوع، علاوه و بر تخریب محیط زیست و فروپاشی اکوسیستم منطقه، موجب بیکاری هزاران صیاد و ماهیگیر شده است.PM:04:24:08/04/2020
‌ ‌ 198 ‌‌بار دیده شده‌‌