نسل کشی شهروندان کورد "انفال"، زخمی که تسلی نیافت

آسونیوز- امروز سه شنبه 26 فروردین ماه 1399 خورشیدی/ 14 آوریل 2020، مُصادف با 32مین سالگرد نسل کشی شهروندان کورد موسوم به "انفال" در کوردستان عراق توسط رژیم وقت بعث است.

زنجیره عملیات های انفال که در سال 1988 میلادی به دستور صدام رییس جمهوری وقت عراق در 8 مرحله و طی کمتر از 7 ماه صورت گرفت و در جریان این زنجیره عملیات ها علیه شهروندان کورد در کوردستان عراق "باشور"، بیش از 182 هزار تن از شهروندان کورد اعم از پیرو جوان، زنان و کودکان جان خود را از دست دادند.

پروسه انفال در کوتاه ترین زمان ممکن با شدیدترین اعمال خشونت علیه شهروندان کورد در خاک کوردستان عراق، انجام شد و علاوه بر جان باختن بیش از 182 هزار شهروند بی دفاع، 4 هزار روستا، 2 میلیون راس دام و احشام نیز نابود شدند و تاثیر مخربی بر طبیعت کوردستان گذاشت و تا کنون نیز آثار، طبعات و پیامدهای: روحی وروانی، اقتصادی، اجتماعی و... این نسل کشی وجود دارد و بر پیکره کوردستان سنگینی می کند.

برخی از کشورهای جهان این اقدام ضد بشری علیه شهروندان کورد در کوردستان عراق را جنایت علیه بشریت نامیدند و در مورد آن بیانیه صادر کردند. اما تا کنون از سوی مراجع بین المللی به عنوان یک نسل کشی در سطح جهان به رسمیت شناخته نشده است.


PM:03:24:14/04/2020
‌ ‌ 149 ‌‌بار دیده شده‌‌