رشوه رژیم ایران به اوکراین برای سازش در مورد هواپیمای مسافربری ساقط شده از سوی سپاه

آسونیوز- با گذشت 100 روز از ساقط کردن هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین از سوی سپاه و کشته شدن 176 سرنشین و خدمه ی این هواپیما، رژیم جمهوری اسلامی در تلاش است که کشورهای مرتبط و درگیر با این جریان را متقاعد کند که از پیگیری های قضایی و جنایی این پرونده دست بردارند.

گزارشات حاکی از آن است که، مسئولین حکومتی به دنبال دستیابی به نوعی تفاهم با اوکراین هستند که بر مبنای آن، این کشور از پیگیرهای خود جهت احقاق حقوق کشته شدگان دست بردارد.

همچنین بر اساس طرح پیشنهادی رژیم جمهوری اسلامی، پیش‌ شرط دریافت غرامت نیز خودداری خانواده‌های قربانیان از پیگیری مستقل این پرونده است.

در همین زمینه، وزیر خارجه کانادا در این باره به رسانه‌های کشورش گفته است: این پیشنهاد با گفتگوهایی که ما تا کنون پیش برده‌ایم و نیز با تصمیم راسخ ما درباره اجرای عدالت برای خانواده‌ها همخوانی ندارد.

وی تاکید کرد که امکان ندارد کانادا یا هر کشور دیگری که شهروندانش را از دست داده، هرگز موافقت کند که از حق خانواده‌ها برای بازخواست از رژیم ایران چشم‌پوشی کند.

با گذشت 100 روز از حمله موشکی سپاه پاسداران به پرواز 752 هواپیمایی بین المللی اوکراین و کشته شدن 176 نفر می‌گذرد و حاکمیت ایران کماکان حاضر نیستند پاسخگوی خانواده قربانیان و مقامات کشورهای پیگیری‌کننده این فاجعه باشند.

قابل ذکر است که، بامداد 18 دی ماه سال گذشته، هواپیمای خطوط هوایی اوکراین با 176 مسافر و خدمه با شلیک دو موشک پی درپی سپاه ساقط شد و در ابتدا رژیم ایران با انکار و لاپوشانی از پذیرش مسئولیت این فاجعه خود داری می کرد. اما پس از چند روز با فشار افکار عمومی و اثبات اینکه هواپیما از سوی سپاه ساقط شده، حکومت ایران به ناچار مسئولیت آن را پذیرفت. اما تا کنون هیچ پاسخ صریحی به خانواده قربانیان، کشورهای مرتبط، جامعه جهانی نداده و از تحویل جعبه سیاه نیز خودداری کرده است.


PM:08:05:17/04/2020
‌ ‌ 134 ‌‌بار دیده شده‌‌